میراث فرهنگی و گردشگری در هفته ای كه گذشت؛

اعلام تقویم روز جهانی گردشگری و برنامه های وزیر پیشنهادی میراث

اعلام تقویم روز جهانی گردشگری و برنامه های وزیر پیشنهادی میراث

به تعویق افتادن نمایشگاه صنایع دستی، اعلام تقویم برنامه های روز جهانی گردشگری، انتشار برنامه های وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته برنامه های عزت الله ضرغامی وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی دولت سیزدهم اعلام گردید یکی از برنامه های تحولی پیشنهادی وی راه اندازی شبکه تلویزیون اینترنت تخصصی حوزه گردشگری می باشد. وزیر پیشنهادی دولت سیزدهم برنامه های تحولی پیشنهادی خویش را در انتها گزارشی از سه حوزه در رابطه با وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به این صورت ذکر کرده است: تسریع در عرضه لایحه شرح اهداف و وظایف وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگریحداکثرسازی هماهنگی بین بخشی و رفع مداخلات بین دستگاهیتدوین برنامه های گردشگری و سفر برای دهک های مختلف درآمدی از راه کاهش هزینه های تمام شده به واسطه استفاده از تأسیسات گردشگری دستگاه ها (ماده ۲۵ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (الحاق ۱) و ماده ۲۳ قانون مدیریت خدمات کشوری)ایجاد تحول کیفی و کمی در حوزه ی تبلیغات و رسانه در تمامی زمینه های مرتبط به میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستیراه اندازی شبکه تلویزیون اینترنت تخصصی حوزه گردشگریاجرای برنامه های گردشگری خانواده محور توسعه‌ی گردشگری در حوزه های فرهنگی، ادبی و ادیان و مذاهب با تمرکز بر کشورهای همسایه و حوزه تمدنی استفاده از ظرفیت گردشگری خروجی برای تقویت جذب گردشگری ورودیتلاش در جهت تسهیل و لغو روادید گردشگران ورودی از بازارهای هدف گردشگریایجاد جاذبه های مکمل در مجاورت ظرفیت های گردشگری موجود پشتیبانی از کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا و برنامه ریزی برای مواجهه با موج گردشگری پساکرونااستمهال وام های اعطا شده، حق بیمه سهم کارفرما تأمین اجتماعی، قبوض آب و برق و گاز در دوره کرونا و بخشودگی اجاره بهای اماکن در اختیار بخش خصوصیتکمیل و ساماندهی نظام جامع آماری گردشگریایجاد سامانه شفافیت در عقد قراردادها و صدور و تمدید مجوزها برای مقابله ریشه ای با فسادبازبینی و شفاف سازی وضعیت مؤسسات و شرکتهای اقماری پیگیری واگذاری بناهای تاریخی و فرهنگی در اختیار دستگاه ها و وزارت میراث فرهنگی به صندوق احیا و توسعه برای احیا و بهره برداری به بخش خصوصی جدیت در اجرای قانون پشتیبانی از بافت های فرهنگی تاریخی و مالکین آنها مصوب ۱۳۹۸جدیت در اجرای قانون پشتیبانی از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی مصوب ۱۳۹۶اجرای برنامه های مؤثر تشویقی برای چهره های ماندگار در حوزه ی هنرهای سنتی تقویت یگان حفاظت میراث فرهنگی و مردمی کردن حفاظت پشتیبانی از استارت آپها و کسب وکارهای نوپا در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستیتسهیل عرضه و تقویت تقاضای محصولات صنایع دستی
واکسن گردشگری روی میز کیش و قشماز اوایل سال جاری بحث ورود واکسن توسط بخش خصوصی و تهیه واکسن در مناطق آزاد عنوان شد. نظرها به این سمت رفت که میتوان جزایری مانند قشم و کیش را که زیرساخت های مناسبی دارند بعنوان مناطق امن گردشگری در نظر گرفت و با تزریق واکسن به مردم آن این جزایر را به حالت جزایر گردشگری درآورد درست مانند کشورهای دیگر که مناطق گردشگری امنی را بخصوص در جزایر خود بوجود آورده اند. در اواخر اردیبهشت، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از تمایل این سازمان برای واردات یک میلیون دوز واکسن و تزریق آن به گردشگران و کیش وندان اطلاع داده بود. جعفر آهنگران گفته بود این اقدام برای رونق گردشگری و پیشگیری از خروج ارز و برای کمک به وزارت بهداشت و توزیع واکسن در چارچوب سند ملی واکسیناسیون کشور انجام می شود و قرار نیست فروخته شود. محسن قریب، دبیر کل انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان کیش، اظهار داشته بود: بعد از فراخوان رئیس جمهور در فروردین سال جاری در خصوص دعوت بخش خصوصی برای واردات واکسن، ما هم در کیش این مساله را پیگیری کردیم و مجوز گرفتیم. قرار شد یک میلیون دوز واکسن آسترازنکا وارد نماییم. هدف ما واکسیناسیون مجانی ساکنان جزیره و معرفی کیش بعنوان شهر سالم بود. بعد از آن هم تزریق مجانی واکسن به گردشگر ها و گردشگران واکسن با هدف رونق گردشگری منطقه در دستور کار قرار داشت که قرار بود بعنوان تورهای واکسن برگزار گردد. قریب درباره منتفی شدن واردات واکسن از جانب این بخش اظهار داشت: وزارت بهداشت در ابتدا با کلیات این مورد موافقت نمود اما پس از تکمیل پروفرم ها برای تأمین یک میلیون دوز واکسن آنها به ما اعلام نمودند که باید کل محموله تحویل وزارت خانه شود و امکان استفاده از این واکسن ها صرفا برای جزیره کیش میسر نیست. آنها گفتند واکسن های وارداتی بر مبنای سند ملی واکسیناسیون در سرتاسر کشور مصرف خواهد شد. این مساله به شکلی برای ما نقض غرض بود؛ چونکه از ابتدا عنوان کرده بودیم این واکسن ها با منابع مالی بخش خصوصی و برای جزیره کیش وارد شود و در غیر این صورت هدف ما برآورده نمی گردد. بنابراین این طرح متوقف گردید.
تعلیق شرکتهای رزرو اماکن غیر مجاز اقامتی ادامه داردتعلیق شرکتهای مسافرتی که در سایت های خود مبادرت به تبلیغ اماکن غیر مجاز اقامتی کردند ادامه دارد بدین سان از روز ۱۸ مرداد تا کنون سه سایت به مدت یک ماه تعلیق شدند. به دنبال ابلاغ رأی کمیسیون نظارت بر دفاتر خدمات مسافرتی، آن دسته از دفاتری که در سایت های اینترنتی خود مبادرت به تبلیغ اماکن غیر مجاز گردشگری کرده اند، به مدت یک ماه تعلیق شدند. البته این دفاتر می توانند تا ۲۰ روز به این رأی بدوی اعتراض کنند. این سایت ها که معمولا از سایت های رزرو اماکن اقامتی مشهوری هستند، در این زمان توانسته اند اماکن اقامتی زیادی را اجاره بدهند. در آرای ابلاغ گردیده به آنها آمده که آنها باید نسبت به تطبیق وضعیت شرکت خود اقدام نمایند. همینطور برابر ماده ۱۹ آیین نامه موظف می باشند در زمان تعلیق از قبول تعهدات جدید خودداری کرده و طبق دستورالعمل های اداره کل میراث فرهنگی استان تهران به تعهدات قبلی خود عمل کنند. در صورت عدم رعایت این ماده و عدم تطبیق وضعیت شرکت با آیین نامه، مراتب بعد از آخر مدت تعلیق مجدد جهت لغو مجوز به کمیسیون فنی ارجاع می شود. پیش از این رأی به این شرکت ها، تذکر و اخطار داده شده بود.
بزرگداشت روز جهانی گردشگری ۱۴۰۰ در ۵ استان منتخبمعاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: بزرگداشت روز جهانی گردشگری ۱۴۰۰ از تاریخ ۶ لغایت ۱۱ مهرماه سالجاری در ۵ استان منتخب بعنوان نمایندگان مسیرهای جدید و سنتی گردشگری کشور برگزار می گردد. ولی تیموری با اشاره به این خبر اظهار داشت: با عنایت به برنامه ریزی بعمل آمده و استقبال ادارات کل استانی جهت برگزاری مراسم روز جهانی گردشگری ۱۴۰۰، این مورد در دومین نشست شورای سیاست گذاری مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری مطرح و با میزبانی استانهای منتخب موافقت شد. او اضافه کرد: بنا بر این تصمیم استان اردبیل در روز ششم مهر، استانهای کردستان و کرمانشاه به صورت مشترک در منطقه اورامانات (هورامان) در هشتم مهر، استان کرمان در دهم مهر و استان فارس در یازدهم مهر ماه سالجاری میزبان مهم ترین رویداد صنعت توریسم کشور هستند. معاون گردشگری در تشریح سیاست ها و برنامه های مورد نظر برای روز جهانی گردشگری اظهار نمود: طبق رویکرد سالهای اخیر، وزارت گردشگری در تلاش بوده است تا با استفاده از رویدادهای مهمی همچون روز جهانی گردشگری در جهت معرفی مناطق کمتر شناخته شده و یا جلب توجه مقامات محلی و مردم برای اهمیت دادن به مقوله گردشگری در برنامه ریزی های استان و یا شهر خاصی اقدام نماید.
درخواست ایکوم ایران درباره پشتیبانی از موزه های افغانستان به دنبال اتفاقات در افغانستان، میر سید احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم ایران در نامه ای به آقای آلبرتو گارلاندینی رئیس ایکوم جهانی نوشت: همانطور که خوب می دانید، رویدادهای مهم اخیر در افغانستان با یادآوری خاطرات آنچه طالبان در بامیان در سال ۲۰۰۱ انجام داده اند، نگران کننده است. در این دوران دشوار برای افغانستان، ایکوم ایران بعنوان یک عضو می خواهد درخواست خویش را به ایکوم بعنوان یک سازمان تخصصی برای حفاظت و پشتیبانی از موزه ها در افغانستان با همکاری سایر اعضای ایکوم و یونسکو عرضه نماید.
تقویم رویدادهای شاخص گردشگری کشور ابلاغ شدمعاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی تقویم رویدادهای شاخص گردشگری کشور را با هدف توسعه گردشگری رویداد محور و توزیع متناسب مکانی و زمانی سفر، به مدیران کل ادارات استانی ابلاغ نمود. ولی تیموری پیرو ابلاغ تقویم رویداد شاخص گردشگری کشور جهت اجرا به ۳۱ استان کشور، اهداف این اقدام را برشمرد و اظهار داشت: دستیابی به اهدافی همچون خروج از فصلی بودن گردشگری و متوازن ساختن سفر در کشور، تنظیم رویدادها در تقویم به منظور برگزاری در زمان و مکان مشخص و هم هدفمند و برنامه محور کردن رویدادها همچون دستاوردهایی به شمار می آید که به دنبال اقدام مذکور محقق می شود. تیموری در تشریح فرایند انتخاب رویدادها تصریح کرد: تعریف شاخص ها به تفکیک برای رویدادهای استانی، ملی و بین المللی و سپس ارسال شاخص ها به استان ها در نهایت جمع بندی و صحه گذاری رویدادهای دریافتی را در معاونت گردشگری به دنبال داشته است. همینطور بعد از گردآوری نهایی تهیه اطلاعات تکمیلی و طراحی وبسایت الکترونیکی برای هر رویداد هم در دستور کار قرار گرفت. معاون گردشگری افزود: انتظار می رود با این اقدام، رویدادها و جشنواره ها به سمت جریان سازی سفر به نقاط مختلف کشور و قابلیت برنامه محور شدن و امکان تنظیم و فروش تورهای برنامه ریزی شده و در نتیجه توسعه صنعت بزرگی به نام MICE به مفهوم گردشگری ملاقات ها، کنفرانس ها و رویدادها در کنار صنعت توریسم کشور منتهی و به یک محصول قابل اتکا برای رونق گردشگری و ابزاری برای سیاستگذاری های گردشگری تبدیل گردد.
برگزاری سی و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی به تعویق افتادمدیرکل دفتر بازاریابی معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: به علت وضعیت قرمز کرونایی در تهران و اغلب شهرهای کشور، برگزاری سی و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی به تعویق افتاد. عبدالحسین کفیری خاطرنشان کرد: سی و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی که قرار بود از یکم الی هفتم شهریور سال جاری در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شود، با عنایت به شرایط همه گیری و شیوع کرونا و وضعیت قرمز اغلب شهرهای کشور، به زمان دیگری موکول شد.
کفیری افزود: با عنایت به جلسه ستاد ملی کرونا با شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی ایران، برگزاری سی و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی به تعویق افتاد که تاریخ جدید برگزاری آن اعلام خواهد شد.


منبع:

1400/06/02
09:53:55
5.0 / 5
1249
تگهای خبر: اینترنت , تاریخی , تخصص , جاذبه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری