گزارش تور و گردشگری؛

شنیده شدن حرف موافقان و مخالفان ضرغامی

شنیده شدن حرف موافقان و مخالفان ضرغامی

به گزارش تور و گردشگری موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی نظراتشان را درباره ضرغامی اعلام نمودند برخی گفتند وی تجربه کافی در این عرصه ندارد و برخی گفتند تجربه رسانه ای او می تواند برای گردشگری مفید باشد.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ بعد از روزها گمانه زنی درباره وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی و تلاش فعالان گردشگری برای انتخاب وزیر از میان فعالان این حوزه و تبلیغ های خود خواسته تعدادی از افراد در فضاهای رسانه ای برای معرفی خودشان بعنوان وزیر، بالاخره عزت الله ضرغامی بعنوان وزیر پیشنهادی ریاست جمهوری دولت سیزدهم معرفی گردید.
فردی که بیشترین سابقه او فعالیت در رأس سازمان صدا و سیما بوده است. در ایام اخیر با انتشار اسامی کابینه انتخابی دولت آیت الله رئیسی و پیشنهاد او برای ضرغامی بعنوان وزارت میراث فرهنگی برخی به این مساله اشاره کردند که چون انتخاب ضرغامی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میسر نبوده، برای وی وزارت میراث فرهنگی را در نظر گرفتند درست مانند دوره های قبلی که وزیری رأی اعتماد مجلس را نمی آورد و به ناچار دولت او را بعنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی انتخاب می کرد.
با این وجود از زمانی که نام ضرغامی بعنوان وزیر پیشنهادی عنوان شد، فعالان گردشگری و میراث فرهنگی در فضاهای مجازی به بحث و تبادل نظر درباره وی پرداختند به ویژه بعد از انتشار برنامه های وی.
برنامه هایی که به زعم تعدادی از کارشناسان گزارشی از وضع موجود بود و به زعم برخی دیگر دارای یکی دو نکته بعنوان برنامه پیشنهادی اما نه دندان گیر. با این وجود همین برنامه هم مورد بررسی قرار می گرفت تا روز گذشته که نمایندگان مجلس درباره وی نظر دادند. بیشترین نظر نمایندگان درباره انتخاب ضرغامی مثبت بود و کمتر کسی بعنوان مخالف صحبت کرد.
غلط املایی های برنامه ضرغامی
روز گذشته افرادی بعنوان موافق و مخالف سخنانی در صحن علنی مجلس انجام دادند. بعنوان مثال معین الدین سعیدی نماینده مردم چابهار در نشست علنی نوبت سوم مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت عزت الله ضرغامی وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دولت سیزدهم در مخالفت با برنامه های وی، اظهار داشت: اگر ایشان برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی می شد، اینجانب برای دفاع از ایشان ثبت نام می کردم اما حالا به استناد برنامه ای که عرضه دادند، وی را مناسب این جایگاه نمی دانم.
سعیدی با استناد به گزارش معاونت قوانین مجلس خطاب به وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی اظهار داشت: میزان انطباق و همسویی برنامه های شما با اسناد بالادستی تنها ۶۷ درصد و ۳۳ درصد احکام ذکر نشده که شامل شرح وظایف وزارتخانه ها، قانون برنامه ششم، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و قانون احکام دائمی است. در ارزیابی برنامه های ضرغامی برپایه معیارهای عمومی که شامل شفافیت، انسجام، جامعیت، سنجش پذیری و نظارت است، از ۹ مورد، ۶ مورد ضعیف و متوسط برپایه گزارش معاونت نظارت مجلس ارزیابی شده و فارغ از این غلط های املایی عجیب و غریب در برنامه هایتان را در نظر نگرفتید.
وی با یادآوری این که برنامه ضرغامی، به گزارش تولیدی ناقصی از حوزه گردشگری و صنایع دستی شبیه است، اشاره کرد: البته در زمینه میراث فرهنگی باتوجه به سابقه فرهنگی از انسجام نسبی برخوردارست و عمده آمارها و مقایسه های تحقیقی مربوط به سال ۲۰۱۷ میلادی است و هیچ راهبردی مشخصی برای شرایط کرونا و پساکرونا ذکر نشده به جز اشاره ای گذرا به بسته های حمایتی از گردشگران که متأسفانه تأمین منابع آن ذکر نشده است.
عرض به جای ارز!
یکی از اشاره های سعیدی درباره غلط های املایی گزارش برنامه ضرغامی، درباره نوشتن کلمه ارز است که در این برنامه «عرض» نوشته شده است!
محمود احمدی بی غش هم بعنوان نماینده مخالف اعلام نمود: تجربیات او تناسبی با وزارت تخصصی میراث فرهنگی ندارد و این اهانت به بخش قابل توجهی از نخبگان میراث فرهنگی و اساتید برجسته این حوزه است. در حقیقت سهم خواهی ها لطمه به این وزارت می زند. ضرغامی هیچ کارنامه ای در این عرصه ندارد.
محمدرضا ضباغیان بافقی نماینده مردم مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه در مجلس هم در مخالفت با برنامه های عزت الله ضرغامی وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: هر چند آقای ضرغامی دارای شخصیتی فرهنگی و دانشمند است اما برنامه ای تخصصی و تجربه کافی برای مبحث گردشگری ندارد. مدرک کارشناسی وزیر پیشنهادی، مهندسی عمرانی و کارشناسی ارشد مدیریت تجاری و مدیریت صنعتی است، از طرف دیگر وی سابقه اجرایی در وزارت دفاع، قوه قضائیه، امور مجلس، سازمان صدا و سیما و … را دارد و باتوجه به این سوابق انتظار می رفت که آقای ضرغامی بعنوان وزیر فرهنگ و ارشاد معرفی شود.
نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با اعلان اینکه وزیر میراث فرهنگی باید سابقه حضور در زمینه های مربوط به آثار تاریخی، میراث فرهنگی و صنایع دستی داشته باشد افزود: آقای ضرغامی سابقه لازم در این عرصه را ندارد. ایشان درباره نحوه رونق صنعت گردشگری کلی گویی کرده از طرف دیگر برنامه تحولی قابل اتکایی ندارد.

در ادامه سید علی موسوی نماینده مردم ملکان در مجلس خطاب به وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، عنوان کرد: بنظر می رسد شما انگیزه کافی برای کار جهادی با وزارتخانه ای که با بدنه آن تناسبی ندارید را نداشته باشید. برخی نگرانی ها وجود دارد که باتوجه به سوابق شما اقدامات و شعارهای تحولی جنبه شعاری داشته باشد، نگرانی دیگر این است که شما تخصص و تسلط کافی در این عرصه را نداشته باشید.
از زمان وزارت ارشاد با گردشگری آشنا هستم
ضرغامی امروز در سخنرانی خود در دفاع از انتخابش و برنامه هایی که عرضه کرده به این مساله و انتقاد واکنش نشان داد و در پاسخ بیان کرد: من در ۱۴ کمیسیون تخصصی و ۶ کمیسیون موضوعی و مجمع استانی در محضر نمایندگان مجلس برنامه هایم را اعلام کردم. همین طور از ۲۰۰ نمایندگانی که در موافقت با من ثبت نام کردند تشکر می کنم. سال ها قبل در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت سیاحتی و زیارتی وجود داشت که هم اکنون بعنوان گردشگری بخش مهمی از وزارت میراث فرهنگی است.
بنابراین ضرغامی با بیان این مطالب می خواست اعلام نماید که وی دارای سابقه در وزارت فرهنگ و ارشاد بوده آن هم زمانی که دفتر سیاحتی و زیارتی ذیل این وزارتخانه فعالیت داشته است بدین سبب ناآشنا با حوزه گردشگری نیست.
او حتی تسلط خویش را به سه حوزه وزارت میراث فرهنگی این طور تشریح کرد: وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یک وزارتخانه بسیار مهم و جدیدالتاسیس است و هر کدام از بخش های آن ظرفیت یک نهاد وزارتخانه مستقل دارد؛ اما به سبب هم پوشانی و هم افزایی که با هم دارند قانون گذار آنها را در یک وزارتخانه کرده است که در ماموریت های مهمی از ظرفیت هر سه استفاده نماید. اما به همین ظرفیت ختم نمی گردد و بسیاری ظرفیت های مهم و اساسی کشور به این وزارتخانه مرتبط می باشد.
همچنین وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی اظهار داشت: من ۲۸ پیشنهاد جدید برای وزارت میراث فرهنگی و ۶۴ محور مهم را استخراج کرده و در اختیار کمیسیون های مجلس قرار داده ام.
در عین حال نمایندگانی هم در موافقت با برنامه ها و انتخاب ضرغامی در صحن علنی مجلس سخنرانی کردند. مانند سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس که اظهار داشت: ما به کسی نیاز داریم که تبلیغ و نمایش را بشناسد و بتواند با جهان و همه مذاهب، اقوام، گویش ها و زبان ها سخن بگوید و پیام کشور را منتقل کند.
در واقع هاشمی به سابقه مدیریت ضرغامی در سازمان صدا و سیما اشاره نمود که در آنجا بعنوان سابقه کار فرهنگی و رسانه ای می تواند فرهنگ محصور در این وزارت خانه را به دنیا نمایش دهد و معرفی نماید.
هاشمی اظهار داشت: امروز مساله گردشگری در کشور تبلیغات است، ما به کسی نیاز داریم که تبلیغ و نمایش را بشناسد و بتواند با جهان و همه مذاهب، اقوام، گویش ها و زبان ها سخن بگوید و پیام کشور را منتقل کند، دقیقاً ما به فردی، رسانه ای برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیاز داریم.
به نظر می رسد توجه این برنامه به این بعد در سطح مطلوبی است اما لازم است که تاکید اصلی برنامه بر شفاف سازی نحوه حداکثر سازی برای هماهنگی بین بخشی و رفع مداخلات بین دستگاهی باشد
ایجاد هسته منسجم بین دستگاهی برای وزارت میراث
برخی از نمایندگان هم بعنوان سخنگوی کمیسیون های مختلف موافقت کمیسیون متبوعشان را با برنامه های ضرغامی اعلام نمودند مانند مجید نصیرایی سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی که از موافقت کمیسیون متبوعش با برنامه های وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آگاهی داد و نتیجه آنرا این چنین قرائت کرد و اظهار داشت: در صورتیکه از برنامه وزارتخانه تازه تأسیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انتظار می رفت حداقل برای در بازه زمانی میان مدت و طولانی مدت تنظیم برنامه کند و باتوجه به اولویت های مدنظر و کارهای برجای مانده از قبل تنظیم برنامه کند، معیار زمانی برنامه الزاماً باید دارای اولویت باشد. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که از دید ساختاری توسعه کارهای وزارتخانه به سایر وزارتخانه ها وابسته است و عملاً بعد سخت افزاری اقدامات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بستر کارهای وزارتخانه هایی مثل راه و شهرسازی و صمت تنظیم یا همیاری می شود. بنظر می رسد توجه این برنامه به این بعد در سطح مطلوبی است اما لازم است که تاکید اصلی برنامه بر شفاف سازی نحوه حداکثر سازی برای هماهنگی بین بخشی و رفع مداخلات بین دستگاهی باشد، چون که ماهیت بین بخشی این وزارتخانه، بین دستگاهی بودن کارهای آنرا غیر قابل اجتناب می کند و راه چاره رفع مداخله نیست، بلکه یکپارچگی و ایجاد هسته منسجم بین دستگاهی است.
روح الله عباسپور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هم از موافقت کمیسیون متبوعش با برنامه های وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آگاهی داد و گزارش این کمیسیون را این طور قرائت کرد: انطباق برنامه های عرضه شده با اسناد بالادستی، تطبیق برنامه های وزیر پیشنهادی با اسناد بالادستی حکایت از آن دارد که ۳۶ درصد برنامه با احکام فوق الذکر منطبق است و ۳۱ درصد با نتایج حاصله همسو است.
برنامه آقای ضرغامی کاملاً همسو با از بین بردن مشکلات است به شرط این که به درستی اجرا شود
جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی هم در موافقت با ضرغامی اظهار داشت: با قاطعیت می گویم، برنامه آقای ضرغامی کاملاً همسو با از بین بردن مشکلات است به شرط این که به درستی اجرا شود.
مجتبی توانگر نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در این نشست افزود: متأسفانه در همه سالهای قبل فردی که چهره ملی باشد در رأس این وزارتخانه نبود، اگر هم بود مسئله اصلی او گردشگری نبود و متأسفانه در بعضی موارد مساله شأن سیاسی بوده است. او دنیا را می شناسد و کشورهای مختلف در ۵ قاره را از نزدیک دیده که نگاه جهانی برای این وزارتخانه مهم می باشد.
با توجه به این که بیشتر نمایندگان مجلس با انتخاب ضرغامی بعنوان وزیر میراث فرهنگی موافق هستند، بنظر می رسد که وی بتواند رأی اعتماد مجلس را بگیرد این انتخاب اما اساسا با درخواست هایی از جانب فعالان سه حوزه رو به رو خواهد بود که در آینده بهتر است ضرغامی نشستی هم با آنها درباره اولویت هایشان داشته باشد از همین هم اکنون مشخص است که خیلی از فعالان این حوزه برای جبران خسارات ناشی از کرونا و برنامه ریزی برای دوران پساکرونا مطالباتی را داشته باشند مطالبه دیگر آنها تسلط کامل روی سه حوزه اصلی این وزارتخانه و دور کردن آن از مسائل سیاسی است که همیشه گریبان کارهای تخصصی این وزارتخانه را گرفته بوده است.

1400/06/05
23:50:03
5.0 / 5
1102
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری