با رای اعتماد نمایندگان مجلس؛

سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شد

سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شد

تور و گردشگری: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 262 رای موافق، 13 رای مخالف و 28 رای ممتنع، «سید عزت الله ضرغامی» را بعنوان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دولت سیزدهم انتخاب کردند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید عزت الله ضرغامی که از طرف آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری بعنوان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به قوه مقننه معرفی شده بود، عصر امروز چهارشنبه (سوم شهریورماه) با ۲۶۲ رای موافق و ۱۳ رای مخالف و ۶ رای ممتنع، بعنوان دومین وزیر این وزارتخانه برگزیده شد.
سید عزت الله ضرغامی، متولد سال ۱۳۳۸ تهران، دانش آموخته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارشناس ارشد مدیریت صنعتی است و هم اکنون دانشجوی دکترای ارتباطات است.
او با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی دو دوره پنج ساله (۱۳۹۳-۱۳۸۳) ریاست سازمان صدا و سیما و در احکام جداگانه دیگری از طرف رهبر معظم انقلاب، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و همین طور عضو شورای عالی فضای مجازی بوده است.
در دوران مدیریت ضرغامی در صداوسیما شبکه های سراسری مانند نسیم، پویا، نمایش، آی فیلم فارسی و عربی، ورزش، تماشا، سلامت، قرآن، آموزش، مستند و شبکه های تخصصی دیگری افتتاح شد.
تبدیل همه شبکه های آنالوگ به دیجیتال و راه اندازی برخی شبکه های با کیفیت اچ. دی/ HD طوری که مردم بدون استفاده از آنتن های قدیمی قادر به دریافت شبکه ها شدند، از دستاوردهای دوران کاری او بود.
ضرغامی همین طور معاون امور مجلس و استانهای صدا و سیما (۱۳۸۳-۱۳۷۹)، معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۷۶-۱۳۷۴)، معاون امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۷۲-۱۳۷۱) و معاون امور مجلس وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (۱۳۷۹-۱۳۷۶)، رییس کارخانجات صنعتی شهید حسن باقری، معاون فرهنگی و عضو شورای مرکزی جهاد دانشگاهی دانشگاه امیر کبیر را در سوابق و کارنامه مدیریتی و اجرائی خود دارد.
او حالا بعنوان دومین وزیر سکان دار وزارتخانه ای است که گردشگری بعنوان یکی از حوزه های مهم آن در ۱۸ ماه گذشته و شیوع ویروس کرونا با خسارتی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومانی مواجه می باشد، خیلی از فعالان این صنعت از مدیران دفاتر خدمات تا راهنمایان گردشگری یا خانه نشین شده یا تغییر شغل داده اند؛ کارگاه های هنرهای سنتی و فروشگاه های صنایع دستی تعطیل و خیلی از صاحبان مشاغل کاملا بیکار شده اند.


تاریخچه روند تاسیس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
برای نخستین بار از سال ۱۳۱۴ اداره ای در وزارت داخله (وزارت کشور) به نام اداره سیاحان خارجی و تبلیغات تأسیس شد که فعالیت آن محدود به چاپ نشریات و کتابچه های راهنمای گردشگری ایران بود و پس از شهریور ۱۳۲۰، اداره مذکور جای خودرا به شورای عالی جهانگردی داد که زیرنظر وزارت کشور بود و در نهایت در سال ۱۳۴۲ هیأت وزیران تأسیس سازمان جلب سیاحان را تصویب و این سازمان رسماً کار خودرا شروع کرد و در سال ۱۳۵۳ با الحاق سازمان جلب سیاحان در وزارت اطلاعات این وزارتخانه بعنوان وزارت اطلاعات و جهانگردی تغییر نام یافت.
معاون امور سیاحتی و زیارتی وزارت ارشاد اسلامی
با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ وزارت ارشاد اسلامی از ادغام وزارتخانه های اطلاعات و جهانگردی و فرهنگ و هنر تشکیل شد و تمامی وظایف مربوط به امور سیاحتی، زیارتی، ایرانگردی و جهانگردی در قالب معاونت امور سیاحتی و زیارتی در این وزارتخانه سازمان دهی شد؛ سپس به سبب مصوبه شورای عالی اداری، تمامی وظایف و ماموریت های معاونت امور سیاحتی و زیارتی در وزارت ارشاد به سازمان ایرانگردی و جهانگردی منتقل شد تا در قالب سازمان به فعالیت خود ادامه دهد.
سازمان میراث فرهنگی در وزارت فرهنگ و آموزش عالی
در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۶۴ به سبب قانون، سازمان میراث فرهنگی شکل گرفت. بر طبق این قانون، به وزارت فرهنگ و آموزش عالی اجازه داده شد تا از ادغام ۱۱ واحد پراکنده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز وزارت فرهنگ و آموزش عالی، سازمان میراث فرهنگی را بصورت سازمانی وابسته به خود تشکیل دهد. این قانون در روز پنجشنبه دهم بهمن ماه ۱۳۶۴ در مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۶۴ به تایید شورای نگهبان رسید. و این سازمان میراث برمبنای قانون، به وزارت فرهنگ و آموزش عالی سپرده شد.
در سال ۱۳۷۲ شورای عالی اداری طی جلسه ۱۸ فروردین ۱۳۷۲ به پیشنهاد سازمان امور اداری و استخدامی کشور و بمنظور هماهنگی و افزایش کارآیی و اثربخشی سازمان میراث فرهنگی کشور و تمرکز در مدیریت دستگاه ­های فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی کشور از وزارت فرهنگ و آموزش عالی منفک و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ملحق شد؛ بر طبق بند ۳ مصوبه مزبور، تمامی اختیارات و مسئولیت­ های وزیر و وزارت فرهنگ و آموزش عالی در ارتباط با موضوع وظایف اجرائی سازمان میراث فرهنگی به وزیر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتقال پیدا می کند.
تشکیل سازمان «میراث فرهنگی و گردشگری» زیر نظر ریاست جمهوری
در جلسه علنی ۲۳ دی­ ماه سال ۸۲ مجلس شورای اسلامی، سازمان­ های میراث فرهنگی کشور و ایرانگردی و جهانگردی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جدا و از ادغام آن­ها سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با تمامی اختیارات زیر نظر رئیس جمهوری فعالیت خودرا شروع می کند، اما ضلع دیگری به نام سازمان صنایع دستی ایران بود که سه سال بعد به این مجموعه افزوده شد.
سازمان صنایع دستی ایران
در اواخر قرن ۱۹ چند روحانی و تاجر مانند مجدالاسلام کرمانی، سیدجمال الدین واعظ اصفهانی، میرزا نصرالله ملک المتکلمین و حاج محمد حسین کازرونی انجمنی برای پیشرفت مصرف تولیدات بومی در اصفهان با عنوان انجمن مصرف تولیدات بومی در اصفهان افتتاح کردند. میرزا تقی خان امیرکبیر نیز تعدادی کارگاه محلی برای تولید لباس نظامی، پارچه، سرامیک، ظروف بلور، درشکه و لوازم مختلف خانگی راه اندازی کرد. با این وجود تا قبل از انقلاب مشروطیت هیچ قانونی درباره صنایع دستی تدوین نشد.
در سال ۱۳۲۸ هجری قمری، مجلس شورا قانون اداری وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه را تصویب کرد و پس از انقلاب مشروطیت نام وزارت معارف به وزرات معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه تغییر نمود. اما بعد از آن باردیگر همه چیز به دست فراموشی سپرده شد؛ اما در سال ۱۳۴۷ شمسی با تصویب هیات وزیران، مرکز صنایع دستی وابسته به وزارت اقتصاد وظیفه سامان دهی و هماهنگ کردن وضعیت صنایع دستی کشور را به عهده گرفت.
در سال ۱۳۵۴ مرکز مذکور به دو بخش سازمان صنایع دستی و شرکت سهامی فروشگاه های صنایع دستی تقسیم و تحت نظر وزارت صنایع و معادن به فعالیت خود ادامه داد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۰ مجدداً این دو بخش در یکدیگر ادغام و طبق اساسنامه جدید بصورت یک شرکت دولتی زیرنظر وزارت صنایع با عنوان سازمان صنایع دستی ایران قرار گرفت.
در دوران سازندگی در سال ۱۳۶۹ سازمان صنایع دستی کارهای خودرا در قالب ۱۰ شرکت منطقه ای در سراسر کشور ساماندهی کرد و امور تجاری سازمان نیز به شرکت های مذکور محول شد اما در سال ۱۳۷۶، حدود ۹ شرکت منطقه ای منحل شد و یک شرکت به نام شرکت تجاری صنایع دستی تمامی کارهای تجاری و سازمان را برعهده گرفت و در نهایت در سال ۱۳۸۳ قانون تأسیس سازمان صنایع دستی ایران به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
تشکیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
با تصویب شورای عالی اداری در یکصد وسی امین جلسه مورخ ۱۶/۱/۸۵ بمنظور تقویت و توسعه صنایع ­دستی کشور و ایجاد هماهنگی با سیاست ­های توسعه صنعت توریسم، سازمان صنایع ­دستی ایران با تمام وظایف، اختیارات، مسوولیت­ های قانونی، دارایی­ ها، تعهدات، اعتبارات، امکانات و نیروی انسانی از وزارت صنایع و معادن منتزع و در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادغام و به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» تغییر نام یافت و بعد از دگرگونی های فراوان در سال ۱۳۸۵، صنایع دستی بعنوان یکی از معاونت های این سازمان فعالیت خودرا شروع کرد.
تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
در تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ شورای نگهبان با لایحه تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مصوب مجلس شورای اسلامی ( ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸ ) موافقت نمود. قبل از این شورا دو بار به دلایلی با تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی مخالفت کرده بود. نمایندگان مجلس شورای اسلامی لایحه تشکیل این وزارتخانه را اصلاح و برای شورای نگهبان ارسال کرده و با موافقت شورای نگهبان روند اجرائی تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شروع شد.
در همین چارچوب حجت الاسلام والمسلیمن حسن روحانی رئیس جمهوری پیشین، علی اصغر مونسان آخرین رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را به در ۱۵ مرداد ۹۸ بعنوان سرپرست وزارتخانه جدید و بعد از آن به گزینه پیشنهادی دولت دوازدهم برای مسئولیت در این وزارتخانه معرفی کرد؛ وی در ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ با ۱۶۳ رای موافق، ۸۷ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از ۲۵۵ رای از طرف مجلس شورای اسلامی بعنوان نخستین وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کار خودرا شروع کرد.
رئیسان پیشین «میراث فرهنگی»، «گردشگری» و «صنایع دستی» پیش از ادغام
مهدی حجت (۱۳۶۶ تا ۱۳۷۰)، اکبر زرگر( ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۳)، سراج ­الدین کازرونی( ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶)، سیدمحمد بهشتی (۱۳۷۶ تا ۱۳۸۳)، سیدحسین مرعشی (۱۳۸۳تا ۱۳۸۴)، اسفندیار رحیم مشایی (۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸)، حمیدرضا بقایی ( ۱۳۸۸ تا۱۳۹۰)، روح الله احمدزاده کرمانی (۱۳۹۰ )، میرحسن موسوی (۱۳۹۰ تا ۱۳۹۱)، محمدشریف ملک ­زاده (۱۳۹۱ تا ۱۳۹۲)، محمدعلی نجفی (شهریور تا دی ۱۳۹۲)، مسعود سلطانی فر (دی ماه ۱۳۹۲ تا آبان ماه ۱۳۹۵)، زهرا احمدی پور (آبان ماه ۱۳۹۵ تا شهریور ۱۳۹۶) و علی اصغر مونسان از شهریور ۹۶ تا ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ به ترتیب پس از انقلاب ۱۴رییس ادوار مختلف تفکیک یا ادغام سازمان میراث فرهنگی، صنایع ­دستی و گردشگری بوده اند.
همچنین تا قبل از تشکیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری (از ۱۳۶۹ تا ۱۳۸۵)، حمیدرضا مرتضایی(دو دوره)، مهرداد وقوفی، حسین آروری، عبدالحمید خلیلی رحمانی، دانش منفرد، یدالله طاهرنژاد، عبدالحمید حاجی پور، علی یزدانی، حسین رضاخواه به عنوان رئیس سازمان صنایع دستی ایران بودند.منبع:

1400/06/06
08:15:10
5.0 / 5
1055
تگهای خبر: آموزش , تخصص , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری