وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:

اصناف حوزه گردشگری برنامه های سفر ارزان را برای پساکرونا طراحی نمایند

اصناف حوزه گردشگری برنامه های سفر ارزان را برای پساکرونا طراحی نمایند

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی سراسر کشور خواست بسته های متنوع گردشگری و گردشگری ارزان را برای پساکرونا طراحی نمایند.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا به نقل از میراث آریا، نشست اصناف و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی استانهای مختلف در شیراز شامگاه پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ انجام شد و در این جلسه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شکل ویدئو کنفرانس حضور داشت.
عزت الله ضرغامی اظهار داشت: من روی کمک بخش خصوصی در مشورت دهی و اجرای طرح های مهم حساب کرده ام، به یاری خدا و به کمک شما اصناف، زیر میز موانع و مشکلات می زنیم. هر کسی گردشگری را قطب بندی کند؛ خیانت کرده است، سفرهای زیارتی در کنار سفرهای سیاحتی، حق مسلم مردم ایران است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اعلان اینکه شوق زندگی و امید برای مردم در مسافرت، اوج می گیرد، اشاره کرد: یکی از راه های برون رفت از بحران ها و رفع موانع، وحدت و همدلی است، همه اصناف، تشکل ها و انجمن ها باید همدل و یک صدا شوند.
شادی نیاز جدی روح و روان ملت شریف ایران است
ضرغامی اضافه کرد: این مزیت های نسبی با هم آمیخته شده و هر کس که بخواهد این آمیختگی را جدا و قطب بندی کند به این ملت خیانت کرده است. ما این اشتباهات را داشتیم. عده ای کاسب کار آمدند و از این شرایط کاسبی کردند و گفتند دینی ها و زیارتی ها یک مجموعه هستند و غیر دینی ها یک مجموعه دیگر. من جلسات فراوانی درباب شادی، گردشگری و اوقات فراغت و تفریحات مردم گذاشتم، به نظر من همه این موارد، نیاز جدی روح و روان ملت شریف ایران است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: دیدگاه های رهبر معظم انقلاب درباب تفریح و سفر خیلی صریح و شفاف است. برخی از نمایندگان مجلس پس از این صحبت های من پیش من آمدند و گفتند واقعا نگاه مقام معظم رهبری نسبت به این مقوله اینطور است و من گفتم خیلی بیشتر از این هاست.
وی اظهار نمود: تفکرات شهید مطهری کاملا مشخص است. من پیش از کرونا در مراسم رونمایی از کتاب اخیر ایشان که از مجموعه سخنرانی هایش تحت عنوان «اسلام و مسئله ملیت» تدوین شده بود و پنج سخنرانی شهید مطهری و بعضی دست نوشته های وی ذکر شده بود، شرکت کردم، چون خانواده شهید مطهری خیلی به من لطف دارند و از من خواستند در مراسم رونمایی این کتاب صحبت کنم. من آن جا صحبت مفصلی کردم، حتی اگر لازم بشود می توانیم نوار آنرا تهیه نماییم و بعنوان سند در اختیار شما قرار دهیم تا از آن استفاده کنید.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان کرد: شهید مطهری خیلی صریح صحبت کرده و گفته ایران خیلی مهم می باشد. مطهری وقتی توضیح می دهد که لشکر اسلام آمد و ایران را فتح کرد، بعضی ها خیال می کنند که لشکر اسلام عِده و عُده اش زیاد بود، جنگاوریش بهتر از ایرانیان و حتی ایمانشان قوی تر بود؛ اما شهید مطهری می گوید هیچ کدام از این ها نیست.
ضرغامی افزود: ایران نیمی از دنیا را در اختیار داشت و امپراطوری بلامنازع بود و در همه این موارد از لشگر اسلام سر بود. شهید مطهری می گوید ایرانیان جنگاور و قدرتمند بودند و تعدادشان خیلی بود. تمام لشگر اسلام در هفت جنگ، ۵۰ هزار نفر نبود. شهید مطهری می گوید اگر فقط در یک جبهه ایرانیان راه را باز می کردند، لشگریان اسلام می آمدند داخل راه را می بستند و حمله می کردند و پیروز می شدند؛ اما چرا لشکر اسلام پیروز شد؟ چون خود ایرانیان می خواستند، خود ما، پدران ما و نیاکان ما. این افتخار بزرگی برای نیاکان ما در آن سال هاست که با تمام وجود اسلام را پذیرفتند، تمکین کردند و راه را باز کردند و اسلام را پذیرفتند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن تسلیت شهادت سید ساجدین امام زین العابدین (ع) اضافه کرد: غبطه می خورم به حضور شما عزیزان که در کنار مضجع شریف اﺣﻤﺪ ﺑـﻦ ﻣﻮﺳـی (ع) و ﻣﺤﻤـﺪﺑﻦ ﻣﻮسی (ع) دو استوانه بزرگ تاریخ اسلام و تشیع هستید. مردم خوب استان فارس و شیراز توفیق این مجاورت را داشتند و دارند.

شاه چراغ شیراز پس از مشهد و قم جایگاه سوم زیارتی کشور است
ضرغامی اضافه کرد: امروز مردم خوب ما می دانند که پس از مشهد و قم، شاه چراغ شیراز جایگاه سوم زیارتی کشور است. در کنار تمام این موارد این استان سایر جاذبه های گردشگری را در همه ابعاد دارد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: استان فارس یک استان استثنایی است. ظرفیت های گردشگری و استفاده از مزیت های نسبی که این استان دارد خیلی بیشتر از آن چیزی بوده که الان هست. در تصمیم گیری های خود حتما از نظرات تشکل ها استفاده می نماییم، برای اینکه بخش خصوصی برای ما محوریت دارد. برنامه پنج ساله را نیز باید اصلاح نماییم، چند لایحه عملیاتی داریم که باید جمع و جور و با کمک شما عملیاتی نماییم.
باید فوری موانع را بررسی و سپس رفع کنیم
ضرغامی بیان کرد: در کارها باید فوری موانع را بررسی و سپس رفع نماییم. از هفته آتی برنامه های صبحانه کاری خودرا از سر می گیرم. دیدار با سردار اشتری فرمانده محترم ناجا جزو نخستین صبحانه ها خواهد بود تا با یکدیگر مشکلات را بررسی نماییم و ببینیم مشکلاتی که به ناجا بر می گردد چیست.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: با کمک شما موانع را بر می داریم. این دولت آمده است تا موانع را بردارد و راه را باز کند و از پشت میز بلند شود و به میدان برود برای اینکه مشکلات باید در میدان حل شود.
ضرغامی خطاب به انجمن های صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی سراسر کشور اظهار داشت: دو سفارش و درخواست دارم، یکی بسته های متنوع گردشگری و دیگری گردشگری ارزان است که شما باید در این خصوص کمک کنید. البته الان کرونا است و اوضاع متفاوت می باشد.
وی اشاره کرد: من برای گردشگری سلامت، دریایی، کشاورزی، تاریخی، ماجراجویانه، کوهستان، کویر و... به شکل مستقل برنامه ریزی می کنم و پروژه محور به سمت جلو پیش می روم. نقطه قوت من که دارم از آن استفاده می کنم، بدنه ارزشمندی است که در این عرصه و در بخش خصوصی وجود دارد که مرتب به آن اشاره می شود و من با این اتکا جلو می روم.
اطلاع رسانی درباب ظرفیت های گردشگری با من است
ضرغامی اظهار داشت: بسته های متنوع گردشگری نیاز داریم تا با یک تعطیلی همه به سمت شمال نروند. مگر فقط شمال ظرفیت گردشگری ماست؟ همه جای کشور ظرفیت گردشگری دارد. باید مردم را آگاه و اطلاع رسانی نماییم، اطلاع رسانی با من است. یکی از مزیت های نسبی من وقتی آمدم به این حوزه سابقه ام در اطلاع رسانی است. در زمینه رسانه بچه های تلویزیون و رسانه قول دادند، هرکاری بتوانند برای من انجام می دهند. من این کار را شروع کردم شما باید کمک کنید و بسته ها را به من ارائه دهید.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: قول می دهم زیرنویس های تلویزیون در خدمت این کار بیاید و مرتب به مردم بگوید کجا بروند، این کارماست. فکر نکنید که این زیرنویس ها اگهی تجاری می شود و باید پول بدهید. کاری می کنم که این اتفاقات نیفتد. بسته های گردشگری را باید عملیاتی کنیم؛ وگرنه غافل گیر می شویم همه می روند شمال و جاده ها بسته می شود. چرا باید بقیه جاها خالی بماند؟
وی تاکید کرد: نکته آخر این است که باید بر روی گردشگری ارزان فکر کنید، گردشگری حق همه مردم هست، گردشگری لاکچری نیست و متعلق به همه است.
امامزاده ها جزو ظرفیت گردشگری کشورمان است
ضرغامی افزود: ما نسل قدیم هر وقت می خواستیم به تفریح برویم و هوای خوبی بخوریم به امامزاده داوود می رفتیم. در حقیقت یکی از جاهای دیدنی و خوش آب و هوای تهران است. یک برنامه جدی درباب امامزاده ها داریم برای اینکه این اماکن جزو ظرفیت های گردشگری مان بوده و هست. گردشگری یک بعد آن زیارت است که همه ابعاد دیگر در کنار آن شکل گرفته است. گردشگری زیارتی مان مهمست در حقیقت یکی از مزیت های نسبی مان گردشگری زیارتی است.
برای تمام ایرانیان خارج از کشور طرح های مختلفی داریم
ضرغامی بیان کرد: طرح هایی را برای تمام ایرانیان خارج از کشور که دلشان برای ایران می تپد خواهیم داشت. باید در این خصوص کارهای زیادی صورت گیرد. آنها برای حفظ تاریخ و فرهنگ کشورمان بانی هستند و می خواهند کمک کنند اما مسیرها را نمی دانند، انشالله با کمک شما انجام این کارها را محقق می نماییم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: تشکیلات خود وزارتخانه مهم، خوب و پرقدرت است. کارشناسان، نخبگان و مدیران باسابقه دارد که کارشان را دارند، انجام می دهند. اما آنچه من تشخیص دادم این است که این حوزه نخبگان، کارشناسان، بخش خصوصی، سازمان های مردم نهاد وتشکل های مختلف و متنوع دارد که در بعضی جاها با یکدیگر اختلاف دارند. ما باید تلاش نماییم این اختلافات کنار گذاشته شود تا کاملا در این بدنه باارزش وحدت ایجاد شود، همه با هم هستیم و بازی برد- برد برای همه فعالان این حوزه است.
ضرغامی اظهار داشت: با تمام ظرفیت ها دارم آشنا می شوم. یک هفته سرکار آمده ام اما تعداد جلساتم زیاد بوده، با محسن حاجی سعید، رییس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی کارگری راهنمایان گردشگری سراسر کشور جلسه داشتم، او جوان علاقمند و با انگیزه است. حوزه راهنماهای گردشگری، حوزه وسیعی است و چندین هزار نفر در این بخش کار می کنند. ما با تمام این بخش ها کار داریم برای اینکه در همه حوزه ها ظرفیت داریم.
وی اشاره کرد: درحال انجام فعالیت ها هستیم که انشالله اگر واکسن ها زده شد و زمینه ایمنی مردم بیشتر فراهم گردید، گردشگری را شدت ببخشیم. اقدامات لازم در حال انجام می باشد. من حتی نگران این هستم به فضل الهی وقتی کرونا ریشه کن بشود در کشور سونامی عظیم گردشگری ایجاد شود. اصل ان خیلی لذت بخش است و آرزوی ماست که این ویروس هر چه سریعتر برود و مردم بتوانند به دنبال تفریح و سفر بروند.
درخواست ضرغامی از مردم برای سفر نرفتن و در خانه ماندن در روزهای شیوع کرونا
ضرغامی افزود: من بعنوان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از مردم تقاضا می کنم سفر نروند، سفارش می کنم مردم در خانه بمانند. باید زود این ویروس را مدیریت و کنترل نماییم تا این بیماری جمع شود. آرزو می کنم به سرعت این مساله رفع بشود و سونامی ایجاد شود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: در مجلس شورای اسلامی چون جلسات کمیسیون و تعدادی از جلسات تخصصی فراکسیون زیاد بود، من فقط با سه استان توانستم با مجمع استانی شان جلسه داشته باشم که یکی از آنها فارس بود. در آن جلسه از نظرات آقایان قادری و نجابت استفاده کردم، آنها صحبت های خوبی کردند و وظیفه خودرا نسبت به گردشگری به خوبی انجام دادند و همین طور وظیفه نمایندگی شان که برای استان دارند به خوبی اجرا کردند.
وی اشاره کرد: من در مجلس هم اشاره کردم، همه شما خط مقدم هستید و جزو جریان های خط مقدم هستید برای خیلی از ماموریت هایی که مردم دوست دارند به خوبی صورت گیرد. تشکر می کنم از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با رای خوبی که دادند و همکاری هایی هایی که کردند. نشان دادند که این فکر را قبول دارند.
در احادیث به سفر رفتن سفارش شده است
ضرغامی اظهار داشت: در مبانی نظری که برای من جمع آوری می شود، احادیثی را پیدا کردیم که می گوید سفر کنید تا سلامت باشید. سفری که حتی تفریحی و نزهت باشد، برخی فکر می کنند این گشت زدن ها لهو و لعب است. به گشت و نزهت سفارش شده است. وظیفه ماست شرایط آنرا فراهم نماییم تا مردم به سفر بروند. از همه تقاضا دارم بر روی بسته سفر فکر کنند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: یک بخش گردشگری ما خارجی است، نخستین صحبت را با وزیر امورخارجه کردم که وی در نطق خود در مجلس به موضوع گردشگری و صحبت های با من در این خصوص اشاره نمود. در این خصوص برنامه هایی داریم.
ضرغامی اظهار داشت: سازمان فرهنگ و ارتباطات و خیلی از نهادهای دینی داریم که می توانند در بخش گردشگری کمک کنند. رایزن های فرهنگی ما باید خیلی بر روی این مساله کار کنند. یکی از ماموریت های آنها باید رونق توریسم باشد و کار آژانس ها را راه بیندازد وآژانس های گردشگری هم باید در همه جای دنیا دفتر بزنند.
وی اضافه کرد: تصور من این است هرچیز دیدنی موضوع گردشگری ما است و من این دایره را وسیع دیدم. با کمک شما این مفاهیم را راه می اندازیم و ظرفیت تمام دستگاهها را پای کار می آوریم. باید بزنیم زیر میز موانع تا این حوزه را بالا بکشیم. ظرفیت آنرا داریم و من بر روی مشورت و کمک شما حساب باز کردم. امیدوار هستم با کمک شما تحول اساسی که شأن این حوزه و ملت ایران باشد بتوانیم محقق نماییم.
1400/06/14
10:05:13
5.0 / 5
968
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , جاذبه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری