مجموعه گردشگری غار علیصدر با مصوبه ستاد کرونا تعطیل شد

مجموعه گردشگری غار علیصدر با مصوبه ستاد کرونا تعطیل شد

به گزارش تور و گردشگری مجموعه گردشگری علیصدر که از اسفند ۹۹ به علت شرایط خاص کرونا تعطیل بود، اوایل تیرماه جاری فعالیت باردیگر خویش را با مجوز ستاد کرونا شروع کرد که این بازگشایی خیلی دوام نداشت و باردیگر با محدودیت های سراسری اواخر مرداد تعطیل و بعد از گذشت آن و بازگشایی، باردیگر با مصوبه روز گذشته ستاد تعطیل شد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا، ماهای پایانی سال ۱۳۹۸ شیوع کرونا ضربات جبران ناپذیری به اقتصاد کشور بویژه صنعت توریسم وارد کرد و دولت تسهیلاتی برای این حوزه در نظر گرفت اما با رونق نداشتن این صنعت تسهیلات هم راهگشا نشد.
مجموعه گردشگری غار علیصدر بعنوان طولانی ترین غار آبی جهان هم همانند بسیاری دیگری از مجموعه های توریستی و تفریحی کشور به علت شرایط ناشی از همه گیری ویروس و تعطیلی های چندباره و طولانی مدت، با مشکلات زیادی روبرو شده است.
شیوع ویروس کرونا صدمه شدیدی به صنعت توریسم در همدان وارد کرد، این ضربه آن چنان شدید بود که عملاً بیشتر از ۹۰ درصد فعالان این حوزه با بیکاری روبه رو شده و خسارت های جبران ناپذیری را متحمل شده اند.
پایان اسفند ماه ۹۹، غار علیصدر با تصمیم ستاد ملی کرونا تعطیل شد و این مجموعه گردشگری بعد از سه ماه تعطیلی اوایل تیرماه سال جاری فعالیت خویش را باردیگر شروع کرد.
اما با شیوع موج پنجم همه گیری کرونا و همزمان با تعطیلی سراسری کشور، غار علیصدر بار دیگر تعطیل شد.
شرکت سیاحتی علیصدر در ایستگاه آخر
در حالی که علیصدر نفس های آخر خویش را می کشید، روز گذشته با تصمیم ستاد ملی کرونا بار دیگر تعطیل شد و علیصدر به ایستگاه آخر رسیدـ
مدیر روابط عمومی شرکت سیاحتی علیصدر اظهار داشت: بر مبنای تصمیم ستاد ملی کرونا و با هدف قطع زنجیره انتقال ویروس، مجموعه گردشگری غار علیصدر تعطیل شد.
"حمید امامی" در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه مجموعه غار علیصدر ۲۵لغایت ۳۰مرداد تعطیل و بعد از چند روز بازگشایی باردیگر از روز گذشته تعطیل شده است، تصریح کرد: نخستین قطب گردشگری استان، با نظر ستاد کرونا اجازه خدمات رسانی به گردشگران را خواهد داشت.
وی اظهار داشت: غار علیصدر به صورت میانگین سالانه ۶۰۰ هزار بازدیدکننده دارد که این رقم در سال ۹۹ به حدود ۸۰ هزار گردشگری کاهش پیدا کرد.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ به بازدیدکنندگان از مجموعه غار علیصدر تا ۹۰ درصد تخفیف عرضه شد، اضافه کرد: اشتغال و معیشت پرسنل این شرکت برای مدیران مجموعه بسیار مهم می باشد و امیدواریم با کاهش شیوع کرونا با رونق گردشگری و حضور پرشمار مسافر برای بازدید از غار، شاهد بهبود شرایط اقتصادی و رفاه بیشتر کارکنان شرکت باشیم.
به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا، علیصدر تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی و بزرگ ترین غار آبی جهان در ۷۵ کیلومتری شهر همدان واقع در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی صدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان واقع شده است.
این غار بی نظیر که در سال ۱۳۴۲ اولین کاوش ها در آن انجام شد و در سال ۱۳۸۷ در لیست میراث طبیعی ایران به ثبت رسید از سطح دریا ۲ هزار و ۱۰۰ متر ارتفاع دارد و دارای دالان های پیچ در پیچ و دهلیزهای گوناگونی است.
از مجموعه رشته آب ها دریاچه بزرگی در درون غار به وجود آمده و ازاین رو نفوذ به عمق غار تنها با قایق میسر است.
غار علیصدر بر مبنای نظر کارشناسان مطرح زمین شناسی دنیا یکی از بی نظیر ترین و بزرگ ترین غارهای آبی جهان است که شکل گیری آن به دوره ژوراسیک دوره دوم زمین شناسی بر می گردد.
این غار در سالهای ۱۳۴۱ و ۴۲ توسط برخی از کوه نوردان و غار نوردان گروه سینا همدان شناسایی و قایقرانی در این غار شگفت آور با وسایل ابتدایی از سال ۴۶ به همت دست اندرکاران امر و تعریض دهانه آن امکان پذیر شد.
بر اساس تحقیقات و مستندات موجود، بخش های ورودی غار در دوره صفویان مورد استفاده مردمان آن زمان قرار می گرفته به صورتی که از مدخل ورودی بعنوان پناهگاه و از آب آن به صورت آب انبار برای مصرف کشاورزی استفاده می شده است.
دمای داخل غار حدود ۱۶ درجه و دمای آب ۱۲ درجه سانتیگراد ثابت است، PH آب حدودا خنثی است و عمق آب بین نیم تا ۱۴ متر اندازه گیری شده است.
سختی آب غار علیصدر بالا بوده و از نوع آهکی است ازاین رو استفاده از آن برای آشامیدن سفارش نمی گردد.
علیصدر غاری زنده است و هیچ گونه گاز سمی در آن یافت نمی گردد و به دلیل وجود جریان هوا تنگی نفس در آن احساس نمی گردد و همینطور به دلیل عدم وجود نور خورشید هیچگونه حیات جانوری در این غار دیده نشده است.
تاکنون ۳/۱۱ کیلومتر از مجموع دهلیزهای این غار در مراحل مختلف شناسایی و حدود ۲/۳ کیلومتر آن مورد بازدید علاقمندان قرار می گیرد.

1400/06/15
11:10:23
5.0 / 5
1151
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری