مدیركل میراث فرهنگی استان سمنان:

تاریخانه دامغان در اولویت معرفی برای ثبت در لیست میراث جهان اسلام است

تاریخانه دامغان در اولویت معرفی برای ثبت در لیست میراث جهان اسلام است

به گزارش تور و گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: مسجد تاریخانه دامغان در اولویت معرفی برای ثبت در لیست میراث جهان اسلام (آیسسکو) قرار دارد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا، حمیدرضا دوست محمدی عصر سه شنبه در دیدار با فرماندار دامغان و اعضای شورای اسلامی شهر دیباج اضافه کرد: برمبنای پیشنهاد و پیگیری های صورت گرفته، مسجد تاریخانه دامغان، در این لیست جهانی ثبت خواهد شد.
وی افزود: با توجه به این که تپه حصار دامغان جزو پنج تپه مهم مفرغ دنیاست، برداشتن ریل راه آهن از میان این تپه باستانی بسیار اهمیت دارد.
وی با اشاره به این که دامغان از وزن فرهنگی بالایی برخوردار است، گفت: این شهرستان دارای آثار تاریخی از دوره های تاریخی گوناگون قبل از معاصر و جایگاه بالای آثار تاریخی این منطقه در کشور زبانزد است.
دوست محمدی با قدردانی از فعالیت ها و همراهی انجمن تسنیم دامغان، اضافه کرد: گردکوه و منصورکوه و تعدد قلعه های تاریخی در دامغان بر اهمیت این شهرستان افزوده است.
فرماندار دامغان نیز در این دیدار بر حفظ داشته های تاریخی و معنوی این شهرستان اصرار کرد و اظهار داشت: حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچون حوزه های اثرگذار و فاخر است و دامغان نیز دارای تمدن بالا، صنایع دستی باقدمت، فرهنگ قوی، شخصیت های مهم، مناظر بکر و طبیعی و مردم قانع و سختکوش است.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان با اشاره به برنامه های این اداره برای رشد گردشگری در شهرستان اظهار داشت: اجرای طرح اکوکمپ حسن آباد دامغان، بعنوان پروژه پیشران مصوب شده است.
مهدی قاسمی با اشاره به این که دیباج بافت تاریخی قابل توجه و خانه های تاریخی گوناگون دارد اظهار داشت: باید زمینه ترغیب سرمایه گذاران و مردم برای ایجاد اقامتگاه ها و زیرساخت های گردشگری فراهم گردد.
به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا، شهرستان دامغان با قدمت هفت هزار ساله، دارای ۲ هزار اثر تاریخی و فرهنگی است که از این تعداد ۴۰۰ اثر شناسایی و تا حالا ۱۳۱ اثر ثبت ملی شدند.


منبع:

1400/06/18
10:13:14
5.0 / 5
1000
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری