ساماندهی بزرگ ترین شهر زیرزمینی ایران

ساماندهی بزرگ ترین شهر زیرزمینی ایران

دستکند زیرزمینی تفرش با حضور کاوشگران دیرینه شناسی دانشگاه نیشابور مورد بررسی، کاوش و بهره برداری قرار گرفت.به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهدی موسوی نیا سرپرست هیأت کاوش با استناد به داده های دیرینه شناسی اظهار داشت: شهر زیرزمینی تفرش در استان مرکزی با ۱۵۰ هکتار وسعت و سه طبقه استقراری، وسیع ترین محوطه دستکند ایران و یکی از بزرگترین محوطه های زیرزمینی در خاورمیانه و دنیای دیرینه شناسی است.
وی بابیان این که این محوطه در دوره سلجوقی ساخته و در اواخر این دوره بعد از پر شدن چاه های ارتباطی آن، متروک شده خاطرنشان کرد: کشف قطعه سفال هایی از دوره ایلخانی تا قاجار در طبقات فوقانی، نشان داده است بعد از متروک شدن محوطه، بخش هایی از آن ولو به صورت محدود بعد از دوره سلجوقی مورد استفاده قرار گرفته است.
عضو هیئت علمی گروه آموزشی دیرینه شناسی دانشگاه نیشابور ضمن اشاره به این که جستجوهای دیرینه شناسی این محوطه از سال ۱۳۹۸ توسط دانشگاه نیشابور در حال انجام می باشد اضافه کرد: فصل دوم کاوش دیرینه شناسی در شهر زیرزمینی تفرش، با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، تابستان و پاییز سال قبل در قسمت فوقانی خیابان بازار، حدفاصل مدرسه اسماعیل بهرامی و مسجد نورالله شروع شد.
وی اظهار داشت: این بخش از محوطه پیشتر به مدت شش سال توسط حفاران غیر مجاز حفاری و تخریب شده بود، با این وجود با توجه به علت مشخص بودن طبقات استقراری و فراوانی اتاق هایی با ابعاد میانگین دو در سه متر عمق این بخش از محوطه برای کاوش انتخاب گردید.
موسوی نیا اظهار نمود: بعلاوه، نظر شهرداری تفرش بعنوان کارفرمای پروژه در ساماندهی و احیا بخش کاوش شده، دلیل دیگر انتخاب این بخش از محوطه برای کاوش بود چونکه که این محوطه در مجاور قنات قدیمی دیاوار قرار داشته و می توانست ارتباط سطح زمین با محوطه را تسهیل کند.
این دیرینه شناس با اشاره به اینکه در فصل دوم کاوش محوطه، ۴ کارگاه انتخاب و مورد کاوش قرار گرفت تصریح کرد: قطعات سفال، استخوان، فلز و…، در کنار پیه سوزه ای یافت شده از انباشت های قنات دیاوار، از مهم ترین یافته های فصل دوم کاوش در شهر زیرزمینی تفرش است.
وی در انتها خاطرنشان کرد: بعد از اتمام مراحل کاوش دستکند زیرزمینی تفرش ساماندهی و آماده بهره برداری شد.


منبع:

1400/06/22
12:27:04
5.0 / 5
1271
تگهای خبر: آموزش , زمین , فرهنگ , قاجار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری