در وبینار تاثیر كووید – ۱۹ مطرح شد؛

تمركز بر تورهای داخلی و خانوادگی پیشنهاد ایران به اعضای OIC

تمركز بر تورهای داخلی و خانوادگی پیشنهاد ایران به اعضای OIC

وبینار تأثیر كووید - ۱۹ بر گردشگری كشورهای OIC برگزار گردید و در این وبینار نمایندگان ایران پیشنهاد تمركز بر تورهای داخلی خانوادگی را بعنوان ایده نو عرضه كردند.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، وبینار «آثار کووید – ۱۹ بر گردشگری بین کشورهای OIC و راه های پیش رو» روز پنج شنبه ۱۹ تیر با حضور ۴۱ نماینده از ۲۵ کشور عضو و سازمان های تخصصی بین المللی و باحضور مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری و همینطور رابط وزارت خانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در «کمیته دائمی همکاریهای اقتصادی سازمان همکاریهای اسلامی» یا «کومسک»(COMCEC) بعنوان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، برگزار گردید.
ابتدای وبینار «آثار کووید – ۱۹ بر گردشگری در بین کشورهای OIC و راه های پیش رو» نماینده سازمان جهانی گردشگری ضمن اعلام پیشبینی کاهش ۶۰ تا ۸۰ درصدی گردشگران بین المللی در جهان، بیان کرد که بیشترین نرخ کاهش گردشگران بین المللی و ضررهای ناشی از آن در بازه زمانی ژانویه تا آوریل در بین مناطق مختلف دنیا متعلق به آسیا – اقیانوسیه منفی ۵۱ درصد و خاورمیانه منفی ۴۰ درصد بوده است.
وی در ادامه بر توسعه محصولات جدید و خلاقانه متناسب با وضع موجود، گردشگری مسئولانه و توسعه آموزشی مهارت های جدید بخصوص مهارت های دیجیتال تاکید و آنها را به کشورهای عضو سفارش کرد.
در ادامه، نماینده کومسک گزارش آماری از تاثیر کووید – ۱۹ بر گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی OIC عرضه کرد و اظهار داشت: در بین کشورهای اسلامی ترکیه با منفی ۸۹ درصد، امارات با منفی ۸۴ درصد، اندونزی با منفی ۷۸ درصد، مالزی با منفی ۷۵ درصد، قطر با منفی ۷۴ درصد و عربستان با منفی ۶۴ درصد بیشترین کاهش در ظرفیت صندلی پروازهای بین المللی را در ماه آوریل داشته اند. طبق آمار کومسک، پیشبینی می شود امسال میلادی آمار جابه جایی توریست در بین کشورهای OIC حدود ۴۶ میلیون نفر تنزل یافته و در نتیجه درآمد حاصل از این جریان گردشگری حدود ۵۸ میلیارد دلار آمریکا کاهش پیدا کند.
سپس در بخش عرضه تجربیات کشورها در زمینه انجام اقدامات مناسب برای رونق گردشگری با تاکید ویژه بر گردشگری داخلی در دوران کرونا، نمایندگان کشورمان گزارشی از اقدامات انجام شده در فازهای متوالی عرضه دادند. این فازها شامل تشکیل کمیته ملی گردشگری و ورزش به منظور ارزیابی و برآورد خسارات وارده به بخش های مختلف صنعت توریسم از راه وبسایت مربوطه؛ عرضه بسته های حمایتی به ذینفعان گردشگری در چارچوب معافیت مالیات بر ارزش افزوده، استمهال بازپرداخت اقساط وام ها، کاهش ۲۳ درصدی حق بیمه برای کارفرمایان و کارکنان شرکت ها و تأسیسات گردشگری، ایجاد امکان پرداخت هزینه حامل های انرژی به صورت اقساط، اعطای وام های کم بهره، اجبار شرکت های گردشگری به برگرداندن وجوه افرادی که سفرهای از پیش رزرو کرده خویش را لغو کردند، تمدید خودکار مجوزهای تأسیسات گردشگری و با تأخیر، ابلاغ دستورالعمل اولیه بهداشتی جهت رعایت در مراکز خدمات گردشگری و ابلاغ پروتکل بهداشتی سفر هوشمند (سفر با رعایت کامل نکات بهداشتی) و برگزاری تورهای آشناسازی به منظور انعکاس رعایت موارد بهداشتی در کلیه اجزای زنجیره تأمین خدمات گردشگری به منظور اعتمادسازی و تشویق سفرهای داخلی با رعایت فاصله اجتماعی لازم و استفاده کلیه تجهیزات بهداشتی مورد نیاز هستند.
گزارش فوق بخصوص از این حیث که در آن بر گردشگری داخلی تمرکز خاصی شده، مورد توجه ویژه رئیس جلسه و اعضای کومسک قرار گرفت و تاکید شد که می تواند بعنوان یکی از الگوهای موفق مورد استفاده کشورهایی که قصد تمرکز بر گردشگری داخلی را دارند؛ قرار گیرد.
در بخش پایانی نشست هم از شرکت کنندگان درخواست شد راه کارهایی برای نجات صنعت توریسم در دوران کرونا و رونق آن در دوران پسا کرونا ارائه نمایند. نمایندگان ایران در این بخش دو پیشنهاد عرضه کردند که انجام این موارد توسط اعضای کومسک، نماینده سازمان جهانی جهانگردی و دبیرخانه کومسک به کشورهای دیگر سفارش شد. این پیشنهادات عبارت بودند از تمرکز بر رونق گردشگری داخلی با رویکرد تورهای خانوادگی و تهیه کلیپ هایی از وضعیت مثبت رعایت موارد بهداشتی در مراکز اقامتی و پذیرایی و پخش گسترده آن به منظور اعتمادسازی بین مردم جهت انجام سفر داخلی.
ازجمله پیشنهادهای ایران برای تمرکز بر تورهای داخلی خانوادگی بعنوان ایده ای کاملاً نو و گره گشا در رونق گردشگری داخلی یاد و بعنوان یکی از نتایج اصلی وبینار از جانب رئیس جلسه به سایر کشورهای عضو پیشنهاد شد.
از دیگر نتایج این نشست می توان به لزوم بازتعریف بازارهای هدف گردشگری خارجی در دوران کرونا و بخصوص پسا کرونا و همینطور استفاده از بازاریابی و تبلیغات مبتنی بر فناوری اطلاعات و دیجیتال برای بازسازی چهره کشورها اشاره نمود.


منبع:

1399/04/22
23:08:02
5.0 / 5
2061
تگهای خبر: آموزش , تخصص , توریست , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری