پژوهشگاه میراث فرهنگی:

کتیبه نو یافته کوه رحمت احتمالا سازه ای آیینی بوده است

کتیبه نو یافته کوه رحمت احتمالا سازه ای آیینی بوده است

تور و گردشگری: موضوع و محتوای کتیبه نویافته کوه رحمت در حوالی نقش رجب و شهر باستانی استخر که همچون کتیبه های خصوصی فارسی میانه بشمار می رود احتمالاً به ایجاد سازه ای آئینی اشاره دارد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حمید فدایی عضو هیأت علمی پژوهشگاه و مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با بیان این که زبان فارسی میانه که در روزگار ساسانی رواج داشته را دارای دو تحریر خواند و اظهار داشت: یکی تحریر کتیبه ای که در اصطلاح به آن پهلویِ کتیبه ای می گویند و مربوط به شاهان و رجال پر نفوذ روزگار ساسانی ونخستین آن مربوط به اردشیر اول ساسانی و آخرین نوشته بجای مانده از آن به مهرنرسی بزرگ فرمدار یزدگرد متعلق می باشد. او اضافه کرد: دیگری تحریر کتابی است که علاوه بر درج آنها در مواد نوشتاری مختلف در آن روزگار، در بیشتر کتیبه های خصوصی نیز از این تحریر استفاده شده است. او با اعلان اینکه کتیبه های خصوصی نیز به دو دسته تقسیم می شوند که گروهی از آنها کتیبه های یادبودی و گروه دیگر گورنوشته ها و در دسته کتیبه های تدفینی قرار دارند اظهار نمود: کتیبه کوه رحمت (مهر) که اخیراً توسط پایگاه میراث جهانی تخت جمشید معرفی شده به دسته اخیر متعلق می باشد.
به گفته فدایی این کتیبه مدت ها پیش توسط یگان حفاظت مورد شناسایی قرار گرفته بود و از سال قبل با تأسیس مرکز پژوهش های کتیبه شناسی تخت جمشید، توسط کارشناسان فعال در این مرکز درحال بررسی و خوانش بوده و دربردارنده زبان فارسی میانه و خط پهلویِ کتابی است و به سنت نوشته های ایرانیان در روزگار ساسانی و اوایل دوران اسلامی متعلق می باشد. او اضافه کرد: این کتیبه توسط محمد جواد اولادحسین، مجتبی دورودی و محمد علی مصلی نژاد از واحد کتیبه شناسی پایگاه، مستندنگاری، خوانش و تحلیل شده و آماده انتشار در قالب مقاله ای علمی -پژوهشی است و به زودی نتایج نهایی آن از نظر علاقه مندان خواهد گذشت. مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید چنین کتیبه هایی را از چند منظر دارای اهمیت خواند و اشاره کرد: یکی از نقطه نظر زبان شناسی و دیگری از نظر تاریخی است. او با اعلان اینکه این نوشته با اهمیّت، با خط و زبان فارسی میانه و از راست به چپ و در شش سطر، بصورت عمودی تحریر شده اظهار داشت: موضوع و محتوای کتیبه نیز بطور کلی احتمالاً به ایجاد سازه ای آئینی اشاره دارد که گویا در آن روزگار همچون کارهای نیک به شمار می رفته است. فدایی در ادامه وجود پرشمار چنین نوشته هایی در دشت غنی مرودشت را نکته بسیار حائز اهمیت دانست که پاره ای از آنها قبل تر از طرف پژوهشگران معرفی شده است. عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اشاره کرد: اخیراً با شروع به کار مرکز پژوهش های کتیبه شناسی و توجه ویژه به اسناد مکتوب در محوطه‌ی میراث جهانی تخت جمشید و لزوم بازنگری شواهد نوشتاری در منطقه‌ی مرودشت، تعداد زیادی از اسناد نوشتاری شناسایی و یا در دست بررسی و کار کارشناسی و علمی قرار گرفته اند. او اظهار داشت: ذکر این نکته بسیار لازم است که باتوجه به مخاطراتی که کتیبه های نویافته با آن روبرو خواهند شد و همچون خطر تخریب از طرف حفاران بدون مجوز، پس پایگاه مستندنگاری و مطالعه و سپس فراهم شدن شرایط حفاظت را پیش از اطلاع رسانی جامع در اولویت قرار می دهد. فدایی اضافه کرد: همین طور باتوجه به مخاطراتی که به سبب اطلاع رسانی نابجا از طرف کارشناسان آزاد برای کتیبه های فوق به وجود آمده ضروری ست کارشناسان مربوطه پیش از هر گونه اطلاع رسانی و به مخاطره انداختن موجودیت کتیبه ها از طرف افراد سودجو و سوداگران عتیقه مجوزهای قانونی لازم را جهت بررسی و بازدید از پایگاه بگیرند، در این صورت بطور قطع حقوق پژوهشی افراد با پیموده شدن مراحل قانونی و معمول یاد شده محفوظ است. مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اظهار نمود: اما بررسی میدانی آثار بدون مجوز و اطلاع پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و یگان حفاظت و همین طور انتشار خودسرانه و بدون هماهنگی و کسب مجوز آثار و اسناد با اهمیّت و رسانه ای کردن آثار بدون در نظر گرفتن تبعات حفاظتی و امنیتی آنها و در معرض خطر تخریب قرار دادن این آثار، کاری غیرقانونی و عملی مجرمانه تلقی می شودو افراد خاطی مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت. فدایی در آخر اظهار داشت: در همین باره تا کنون ده ها کتیبه از طرف همکاران یگان حفاظت پایگاه و همین طور کارشناسان واحد کتیبه شناسی در پایگاه مورد شناسایی قرار گرفته که مراحل مستندنگاری، خوانش و حفاظت آنها در حال انجام می باشد منتها به سبب ملاحظات حفاظتی تا کنون اطلاع رسانی جامع آنها انجام نشده است.


منبع:

1400/07/02
12:24:34
5.0 / 5
1023
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری