تیشه كرونا به ریشه تاسیسات گردشگری قزوین

تیشه كرونا به ریشه تاسیسات گردشگری قزوین

به گزارش تور و گردشگری كرونا وضعیت بغرنجی را برای تاسیسات گردشگری كشور همچون قزوین بوجود آورده بگونه ای كه بعضی از این واحدها ناچار به تعطیلی شده و بعضی هم باآنكه مقابل این ویروس منحوس هنوز سرخم نكرده اند اما حال و روز خوشی نداشته و زیان های هنگفتی را متحمل شده اند.


شیوع کرونا خسارات زیادی را به بخش های مختلف اقتصاد جهانی تحمیل کرد، اما بدون شک باید صنعت توریسم را جزو فعالیتهای اقتصادی که بیشترین صدمه را از این ویروس متحمل شده اند دانست و سایه کرونا بیشتر از همه فعالان این بخش را تحت تأثیر قرار داده است.
شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) اعلام نموده بر اثر انتشار کرونا ۵۰ میلیون شغل در این عرصه در معرض نابودی هستند و تاثیرات این ویروس دست کم تا سال ۲۰۲۱ بر گردشگری جهان ادامه خواهد داشت.
گردشگری کشور همچون قزوین هم در ماه های گذشته تحت تأثیر کرونا قرار داشته است بخصوص آنکه شیوع این ویروس در روزهای پایانی سال و تعطیلات نوروزی، روزهای پررونق گردشگری را هم برای فعالان این حوزه از میان برد و تاسیسات گردشگری این استان مانند دیگر نقاط کشور خسارات قابل توجهی را با حضور این میهمان ناخوانده به خود دیدند که این صدمه و زیان به دنبال تداوم این ویروس و اوج گیری باردیگر آن ادامه هم پیدا کرده است.
در این بین، هتل ها و اماکن اقامتی همچون مشاغلی بودند که بیشترین صدمه و خسارت را از ناحیه کرونا دیدند.
براساس آمارهای ارائه شده، استان قزوین دارای ۲۴۱ واحد تاسیسات گردشگری می باشد که شامل ۱۰۳ مجتمع خدماتی و پذیرایی، ۸۷ واحد اقامتگاهی، ۴۸ دفتر مسافرتی و سه آموزشگاه است.
بنابر آخرین آمار استان قزوین الان دارای ۳ هتل یک ستاره، ۶ هتل دوستاره، ۳ هتل سه ستاره، ۲ هتل چهار و پنج ستاره، هفت هتل آپارتمان، هفت اقامتگاه بوم گردی و ۷۶ خانه مسافر است.

ضریب اشغال صفر در بیشتر هتل های قزوین / وضعیت اورژانسی اماکن اقامتی با تداوم کرونا
رئیس جامعه حرفه ای هتل داران قزوین در همین خصوص به ایرنا اظهار داشت: انتشار کرونا خسارت های هنگفتی را به صنعت و تاسیسات گردشگری بخصوص هتل داران و مجموعه های اقامتی وارد کرده است.
هتل داران قزوینی با عنایت به این که اسناد ملکی آنها اغلب در اختیار بانک ها قرار دارد، برای دریافت تسهیلات جبران خسارت کرونا با مشکل روبرو هستند
کریم نوروزی با اشاره به اینکه درآمد هتل داران محدود به ایام خاصی از سال بخصوص نوروز است و صاحبان اماکن اقامتی همه امیدشان برای کسب درآمد و جبران هزینه های انجام شده در یکسال به تعطیلات نوروزی است، اظهار داشت: تنها در روزهای نوروز هتل ها و مجموعه های اقامتی قزوین نزدیک به پنج میلیارد تومان خسارت دیدند.
وی با اشاره به تعطیلی هتل ها و اماکن اقامتی قزوین از نهم اسفند ماه سال قبل تا اوایل اردیبهشت ماه سال جاری به دنبال شیوع ویروس کرونا، اضافه کرد: بعد از بازگشایی هتل ها با رعایت پروتکل های بهداشتی هم اتفاق خاصی در زمینه درآمدزایی برای این مجموعه ها رقم نخورد چون که به علت تداوم این بیماری همچنان شاهد کاهش بی سابقه حضور گردشگران و مسافران و همینطور برگزاری همایش ها و سفر مهمانان به قزوین بودیم.
نوروزی با اشاره به اینکه میانگین ضریب اشغال تخت در هتل های قزوین در ایام پایانی اسفند و نیمه اول فروردین به ترتیب ۷۰ و ۱۰۰ بود، اظهار داشت: هتل داران به علت تعطیلی در این ایام در واقع بهترین روزهای کاری خویش را از دست دادند و الان هم که به شکلی فصل سفر است به خاطر ادامه بیماری و اوج گرفتن باردیگر آن خبر خاصی وجود ندارد.
این فعال صنعت توریسم در بخش هتل داری اظهار داشت: میزان تحقق اشتغال تخت در اماکن اقامتی استان بعد از انتشار کرونا زیر ۱۰ درصد بوده است.
وی یا بیان اینکه هتل ها و مراکز اقامتی قزوین برای ۶۰۰ نفر اشتغالزایی داشتند، اضافه کرد: به علت کرونا و وضعیت بغرنجی که برای گردشگری بوجود آورده است، دست کم با تعدیل نزدیک به نیمی از مشاغل این حوزه روبرو بوده ایم.
رئیس جامعه حرفه ای هتل داران قزوین با اشاره به اینکه تسهیلات در نظر گرفته شده برای کمک به جبران خسارت تاسیسات گردشگری آنچنان که باید به رفع مشکلات آنها کمک نمی کند، اضافه کرد: البته با شرایط موجود بسیاری از هتل ها و مجموعه های اقامتی هم قادر به دریافت وام مورد نظر نیستند چون که اسناد ملکی آنها قبلا در نزد بانک ها بوده و الان توان تأمین وثایقی که بانک از آنها مطالبه می کند را ندارند.
این مسوول اظهار داشت: وضعیت هتل داران در ایام فعلی اورژانسی است و اگر تدبیری برای بهبود آنها اندیشده نشود شاهد نابودی و ورشکست شدن سرمایه گذاران این حوزه خواهیم بود.

کرونا و به تعطیلی کشاندن آژانس های مسافرتی قزوین/ تسهیلات جبران خسارت دفاتر گردشگری نیازمند بازنگری

خسارت کرونا به تاسیسات گردشگری قزوین به هتل ها و اماکن اقامتی خلاصه و محدود نمی گردد، دفاتر و آژانس های خدمات مسافرتی هم از این ویروس منحوس خسارات و زیان هنگفتی دیده اند.
نزدیک به ۹۰ درصد شاغلین در دفاتر خدمات مسافرتی استان قزوین به علت کرونا فعلا دست از کار کشیده و بیکار شده اند و این در شرایطی است که هنوز بخشی از مطالبات آژانس ها از هتل ها، ایرلاین ها و شرکت های ریلی هم باقی مانده است
علی اصغر میرزا علی محمدی ها رئیس انجمن کارفرمایی دفاتر مسافرتی استان قزوین در این خصوص به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اوایل سال اعلام کردیم که وضعیت آژانس های مسافرتی اورژانسی است و آنها به کما رفتند اما حالا باید گفت وضعیت بدتر است و بعضی از آژانس ها گرفتار مرگ شده و بعضی هم با آن دست و پنجه نرم می کنند و رو به مرگ و نابودی هستند.
وی با اشاره به فعالیت ۴۸ دفتر خدمات مسافرتی در استان قزوین، اظهار داشت: حدودا همه این دفاتر تعطیل شده اند و اگر هم دفتری باز است از روی بیکاری و یا برای انجام حساب های مالی و دریافت طلب ها و یا پرداخت بدهی های خود فعالیت می کند.
میرزا علی محمدی ها با اشاره به اینکه در صداوسیما و رسانه ها مدام اعلام می شود که سفر نکنید و در خانه بمانید، اضافه کرد: در چنین شرایطی ضرورتی به فعالیت تاسیسات گردشگری نیست و معدود افرادی هم که برای ثبت نام در تورها و دریافت خدمات مسافرتی ثبت نام می کنند یا پشیمان می شوند و یا تا لحظه انجام سفر مردد هستند و اضطراب و استرس دارند.
وی با اشاره به اینکه از آغاز شیوع کروتا تابحال برآور می شود حدود ۱۱ تا ۱۲ میلیارد تومان خسارت به دفاتر خدمات مسافرتی استان قزوین تحمیل شده باشد، اضافه کرد: میزان اشتغال مستقیم این دفاتر هم نزدیک به ۵۰۰ نفر بوده است که فعلا ۹۰ درصد آنها به علت شرایطی که کرونا رقم زده بیکار شده اند.
رئیس انجمن کارفرمایی دفاتر مسافرتی استان قزوین با اشاره به اینکه فروش تور در آژانس هایی که هنوز فعال می باشند هم حدودا صفر است، اظهار داشت: ولادت با سعادت امام رضا (ع) یکی از آن مناسبت هایی بود که تقاضای سفر به اوج خود می رسید و معمولا چند روز قبل و بعد آن سر آژانس ها بسیار شلوغ می شد اما سال جاری به علت کرونا هیچ خبری از ازدحام و تقاضا برای ثبت نام تورهای مشهد وجود نداشت.
وی افزود: افزایش هزینه ها و تورم و همینطور گرانی دلار هم بدون شک علاوه بر کرونا تأثیر منفی و مخرب خویش را در حوزه گردشگری و سفر و تورهای داخلی و خارجی خواهد گذاشت و پیشبینی می نماییم که در پساکرونا هم شرایط بسیار سختی وجود داشته باشد.
میرزا علی محمدی ها با اشاره به اینکه به شکل میانگین در هر دفتر خدمات مسافرتی بین ۷ تا ۱۰ نفر مشغول به کار بودند، اضافه کرد: بیکاری فعالان این حوزه در حالی است که شاغلان این حوزه از نیروهای آموزش دیده و متخصص هستند و آژانس ها نمی توانند به سادگی آنها را از دست داده و نیرو جایگزین کنند.
وی در مورد مطالبات دفاتر خدمات مسافرتی از خطوط هوایی (ایرلاین ها) و شرکت های ریلی و هتل ها هم اظهار داشت: متاسفانه هنوز بخشی از مطالبات آژانس های مسافرتی از این مجموعه باقی مانده و پرداخت نشده است و دفاتر مسافرتی از این بابت هنوز به مردم و مشتریان خود بدهکار هستند که این مورد مسایل و مشکلات مالی و روانی ناشی از کرونا را برای همکاران ما دوچندان و مضاعف کرده است.
میرزا علی محمدی ها با اشاره به اینکه معمولا مردم یک بخش از پس انداز و یا پولی که به آن نیاز چندانی ندارند را به بودجه سفر خود اختصاص می دهند و به اصطلاح هزینه های مستحب و نه واجب خویش را برای مسافرت کنار می گذارند، اضافه کرد: رویه کاری ما به این شکل است که دفاتر خدمات مسافرتی یک بخش از هزینه تور و یا همه هزینه های آنرا که از مشتری دریافت می کنند به حساب هتل ها، ایرلاین ها و شرکت های ریلی واریز می کنند که با آنها قرارداد دارند.
وی افزود: وقتی کرونا مسافرت ها را در آستانه نوروز تعطیل کرد، مسئولان در اظهار نظر غیرکارشناسی شده اعلام نمودند که مردم به دفاتر خدمات مسافرتی مراجعه نموده و هزینه های خویش را پس بگیرند در حالیکه ما مبالغ دریافتی را به حساب هتل ها، ایرلاین ها و شرکت های ریلی واریز کرده بودیم و حتی برای تکمیل هزینه ها طبق قرارداد با این مراکز علاوه بر بیعانه مشتری، مبالغ بیشتری هم به حساب این مجموعه ریخته بودیم و آنگاه در این وضعیت با سیل مشتریان که برای دریافت پول خود رجوع می کردند و در این تنگنا و وضعیت تنها آژانس های مسافرتی را می شناختند، روبرو شدیم.
رئیس انجمن کارفرمایی دفاتر مسافرتی استان قزوین با اشاره به اینکه مسئولان و همینطور ایرلاین ها و شرکت های ریلی و مدیران جامعه هتل داران در روزهای نوروز در رسانه ها از پرداخت مطالبات دفاتر خدمات مسافرتی سخن می گفتند در حالیکه این مورد واقعیت نداشت و حتی همین حالا هم مبلغی از هتل داران و همینطور شرکت های ریلی طلب داریم که هنوز پرداخت نشده است.
میرزا علی محمدی ها در مورد تسهیلات در نظر گرفته شده برای کمک به جبران خسارت کرونا هم اظهار داشت: معتقدم کارشناسی مناسبی در مورد ارائه تسهیلات صورت نگرفته بگونه ای که یک دفتر مسافرتی که باید حداقل ۴۰ متر فضا داشته باشد و از نیروهای تخصصی شامل مدیرعامل، کانتر تور داخلی و کانتر خارجی، اپراتور قطار، مدیر فنی و غیره برخوردار باشد با یک مغازه ساندویچ فروشی در این حوزه یکسان دیده شده است که معقول و منطقی نیست.
وی با اشاره به اینکه اگر کرونا همین امروز ریشه کن شود تاثیرات منفی و مخرب آن تا ۲ سال همراه فعالان گردشگری خواهد بود و با مشکلات اقتصادی موجود سفر برای اقشار مختلف همچون کارگر و کارمند و حتی خیلی از مشاغل اولویت آخر است، اضافه کرد: در شرایط شکننده امروز گردشگری و تأثیر عوامل و اتفاقات سیاسی و اجتماعی روی آن، ارائه تسهیلات ارزان قیمت به مردم برای انجام سفر می تواند یکی از راهکارهای احیای کسب و کارهای حوزه گردشگری باشد که دولت باید در این خصوص ورود پیدا کند.

تعدیل نیرو در نیمی از واحدهای خدماتی و پذیرایی بین راهی قزوین / کاهش ۶۰ تا ۸۰ درصدی مشتریان
یکی دیگر از صنف های در رابطه با گردشگری که از حضور ویروس منحوس کرونا متضرر شده اند باید به واحدهای پذیرایی و خدماتی بین راهی اشاره نمود.
کرونا به واحدهای پذیرایی و مجتمع های خدماتی بین راهی قزوین ۸۵ میلیارد تومان خسارت وارد کرده و باعث تعطیلی بیشتر از ۲۰ درصد این واحدها شده است
مجید طاهرخانی رئیس انجمن واحدهای پذیرایی و سفره خانه های سنتی استان قزوین در این خصوص به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از اوایل اسفند ماه تأثیر کرونا بر کسب و کارهای ما احساس شد و ششم اسفند اولین واحد پذیرایی بین راهی در استان به صورت داوطلبانه و خودجوش تعطیل شد و کمتر از بیست روز بعد یعنی در ۲۵ اسفند ماه هم آخرین واحد تعطیل شد.
وی با اشاره به فعالیت ۱۱۵ واحد در چارچوب مجتمع های پذیرایی و خدماتی بین راهی در استان قزوین با اشتغال نزدیک به سه هزار و ۵۰۰ نفر، اظهار داشت: از جانب مراجع بالادستی به ما اعلام نمودند که تنها قادر به عرضه غذا به شکل بیرون بر هستید و این مسئله شاید برای واحدهای داخل شهر قابلیت اجرا داشت اما در مورد واحدهای خارج از شهر و بیرون شهری قابلیت چندانی نداشت چون که مردم در شهر می توانند از رستوان غذا گرفته و آن را در سر کار و یا منزل میل کنند اما وقتی در حال سفر هستند و اگر قصد استفاده از خدمات واحدهای بین راهی را دارند اغلب می خواهند ساعتی توقف کرده و ضمن استراحت، صبحانه، ناهار و شام خویش را در رستوران میل کنند.
رئیس انجمن واحدهای پذیرایی و سفره خانه های سنتی استان قزوین با اشاره به اینکه مشتریان این واحدها بعد از کرونا بین ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش پیدا کرده است، اظهار داشت: متاسفانه با شروع پیک دوم کرونا و شکستن رکورد فوتی ها در کشور، طی ۲ روز گذشته واحدهای خدماتی و پذیرایی بین راهی با کاهش بی سابقه مشتری روبرو بوده اند به صورت مثال واحدی که سال قبل در چنین روزهایی روزانه پنج میلیون تومان با نرخ های قبلی فروش داشت، در این روزها فروشش به زیر ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.
این مسوول صنفی خسارت کرونا به واحدهای بین راهی قزوین را حدود ۸۵ میلیارد تومان اعلام نمود و اظهار داشت: کاهش شدید درآمد واحدهای خدماتی و پذیرایی بین راهی در حالی است که رعایت پروتکل های بهداشتی هزینه این واحدها را افزایش داده به صورتی که کوچک ترین واحد ما باید ماهانه برای مصرف روزی سه لیتر محلول ضدعفونی کننده و همینطور ماسک و دستکش برای پرسنل خود حداقل ۳ تا ۴میلیون تومان هزینه کند.
وی با اشاره به اینکه آینده روشنی را با شرایط فعلی برای خود متصور نیستیم، اضافه کرد: ۱۵ درصد واحدهای پذیرایی و خدماتی بین راهی استان معادل بیشتر از ۲۰ درصد واحدهای استان همچنان تعطیل هستند و نیمی از واحدهای ما هم حداقل تا ۳۰ درصد نیروهای خویش را ناچار تعدیل کرده اند و سایر واحدها هم متاسفانه شرایط خوبی را سپری نمی کنند.
طاهرخانی با اشاره به اینکه کسب درآمد در حوزه تاسیسات گردشگری با نوسانات خاصی همراه می باشد، اضافه کرد: واحدهای ما در فصل پاییز و زمستان معمولا مشتری چندانی ندارند و درآمد این ایام معمولا صرف هزینه های جاری می شود و امید ما به تعطیلات نوروزی و مسافرت های اواخر بهار و تابستان است که سال جاری به علت انتشار کرونا از آن محروم شده ایم.
وی مسایل و مشکلات اجتماعی و سیاسی را علاوه بر مسایل اقتصادی بر فعالیت تاسیسات گردشگری موثر دانست و اظهار داشت: گرانی بنزین، اغتشاشات، سقوط هواپیما و حتی حوادثی نظیر سیل و زلزله بر کسب و کار ما به صورت مستقیم اثر دارد و امنیت شغلی سرمایه گذاران و فعالان گردشگری را تهدید می کند.
این مسوول صنفی اظهار داشت: در کنار مشکلات اقتصادی و گرانی مواد غذایی همچون برنج و مرغ و گوشت که در فروش ما تأثیر گذار است، به علت حساسیتی که کرونا در جامعه بوجود آورده حتی در دوران پساکرونا هم بسیاری از شهروندان در استفاده از خدمات واحدهای بین راهی دغدغه و ترس خواهند داشت ازاین رو آثار منفی و مخرب این ویروس تا مدت ها بر دوش فعالان حوزه گردشگری وجود خواهد داشت.
طاهرخانی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران حوزه گردشگری سرمایه های شخصی شان را به سرمایه ملی تبدیل نموده اند در حالیکه اگر در حوزه واسطه گری و دلالی فعالیت داشتند درآمد بیشتری نصیب شان می شد، اضافه کرد: هم اکنون نیازمند توجه ویژه، جدی و اورژانسی دولت به فعالان گردشگری و کسب و کارهای این حوزه هستیم.
وی افزود: ضرر و زیانی که واحدهای پذیرایی و خدماتی بین راهی از کرونا متحمل می شوند روز به روز بیشتر می شود و در پنین شرایطی باید این واحدها و دیگر تاسیسات گردشگری یک وضعیت اورژانسی دارند و دولت باید متناسب با این شرایط برای درمان و بهبود آنها چاره اندیشی کند.

ثبت نام ۸۵ واحد گردشگری قزوین برای دریافت تسهیلات جبران خسارات کرونا
نادر محمدی، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه دولت با وجود محدودیت های مالی برای کمک به جبران صدمه های وارد شده ناشی از ویروس کرونا تسهیلاتی را در اختیار واحدهای گردشگری قرار می دهد که باآنکه نمی تواند به صورت کامل این خسارت ها را پوشش دهد اما می تواند راهگشا باشد و به تداوم فعالیت این واحدها کمک نماید، تصریح کرد: از بین حدود ۲۴۰ واحد تاسیسات گردشگری موجود در استان تابحال ۸۵ واحد برای دریافت تسهیلات کمک به جبران خسارات کرونا در سامانه مربوطه (کارا) ثبت نام کرده اند.
این مسوول اظهار داشت: تبعات کرونا بر گردشگری محدود به قزوین و ایران نیست بلکه کل دنیا را تحت تأثیر خود قرار داده و بر اقتصاد گردشگری در جهان سایه انداخته است.
وی با اشاره به کندی بانک ها در ارائه تسهیلات یاد شده به متقاضیان، اضافه کرد: روند پرداخت تسهیلات به واحدهای گردشگری باید با سرعت بیشتری دنبال شود چون که این واحدها به علت شرایط موجود در تنگنای زیادی قرار دارند و مدیران بانکی باید برای حفظ و احیا و رونق صنعت توریسم همراهی بیشتری با فعالان و سرمایه گذاران این بخش داشته باشند.
این مسوول در مورد ارزیابی خسارات وارد شده به تاسیسات گردشگری استان قزوین ناشی از ویروس کرونا اظهار داشت: برپایه بررسی ها و ارزیابی های انجام شده مجموع خسارات وارد شده به این تاسیسات طی سه ماهه اسفند، فروردین و اردیبهشت ۸۹ میلیارد و ۶۵۹ میلیون تومان بوده است.
محمدی با اشاره به اینکه بیشترین خسارت وارد شده کرونا در مدت یاد شده به تاسیسات گردشگری قزوین مربوط به مجتمع های پذیرایی شامل واحدهای خدماتی و پذیرایی بین راهی و سفره خانه های سنتی بوده است، اظهار داشت: میزان خسارت به این واحدها ۷۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده است.
وی تصریح کرد: دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری قزوین هم هشت میلیارد تومان و اماکن اقامتی شامل هتل ها، میهمان پذیرها و اقامتگاه های بوم گردی استان هم در مدت یاد شده ۹ میلیارد و ۱۳۹ میلیون تومان خسارت دیده اند.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین همینطور اظهار داشت: میزان خسارت وارد شده به راهنمایان گردشگری قزوین هم در این زمان ۶۰۰ میلیون تومان بوده و موسسات آموزشی گردشگری استان هم ۱۲۰ میلیون تومان زیان کردند.
وی در مورد براورد نیروهای تعدیل شده تاسیسات گردشگری قزوین هم تصریح کرد: برپایه بررسی های به عمل آمده میزان تعدیل نیرو در دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری ۶۰ درصد، هتل ها و سایر اماکن اقامتی ۴۰ درصد و تاسیسات گردشگری هم ۵۵ درصد بوده است.
این مسوول اظهار داشت: تعدیل نیرو در بخش راهنمایان گردشگری هم ۹۰ درصد و در بخش موسسات آموزش گردشگری هم ۵۵ درصد بوده است.
نتیجه:
با توجه به کاهش درآمدهای نفتی کشور و ضرورت اتکا به سایر منابع درآمدی به نظر می آید باید اصلاح قوانین در جهت حمایت هر چه بیشتر از سرمایه گذاران گردشگری و سرمایه گذاری در این بخش در دستور کار مجلس یازدهم قرار بگیرد.
همچنین ضروریست دولت تدابیر ویژه ای برای پشتیبانی از فعالان گردشگری و کاهش اثرات کرونا بر آنها اتخاذ کند و مشوق های مالی و بخشودگی های مالیاتی و بیمه ای دراز مدت و همینطور ارائه تسهیلات ارزان قیمت به مردم در چارچوب وام سفر می تواند در این خصوص راهگشا بوده و صنعت توریسم را در دوران پساکرونا احیا و تقویت کند.منبع:

1399/04/23
12:00:42
5.0 / 5
2193
تگهای خبر: آموزش , تخصص , خدمات , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری