زلزله چلگرد بخش هایی از بناهای تاریخی در اندیکا را تخریب کرد

زلزله چلگرد بخش هایی از بناهای تاریخی در اندیکا را تخریب کرد

در پی وقوع زمین لرزه شدید بامداد دوشنبه در چلگرد، چند اثر تاریخی در شهرستان اندیکا گرفتار خسارت های جدی و یا جزئی شدند.مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان به خبرنگار مهر اظهار داشت: در ساعت ۶: ۰۹ دقیقه بامدادان دوشنبه ۱۲ مهرماه زمین لرزه ای شدید به بزرگی ۵.۷ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین، حد فاصل چلگرد در استان چهارمحال بختیاری تا قلعه خواجه از توابع شهرستان اندیکا در استان خوزستان را لرزاند که این زلزله در سراسر استان همچون اهواز نیز با شدت و ضعف احساس شد.
سیدحکمت اله موسوی با اشاره به اینکه در پی زمین لرزه رخ داده، بخش هایی از بنای ثبت ملی امام زاده شاه قطب الدین در شهرستان اندیکا که مربوط به دوره تیموریان است گرفتار خسارت جدی شده است، اضافه کرد: علاوه بر ایجاد ترک های عمیق در دیواره های این بنا، سکو و صفه موجود در زیر امام زاده بصورت کامل ریزش کرده و تخریب شده است که این اتفاق، گنبد امام زاده را در وضعیت ناپایدار قرار داده و هر لحظه بیم آن می رود که گنبد این اثر تاریخی ریزش کند.
وی افزود: متأسفانه مسجد امام جعفر صادق (ع) که در مجاورت امام زاده قطب الدین قرار دارد و قدمت آن به دوره صفوی باز می گردد در این حادثه کاملاً تخریب شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان بیان کرد: همین طور آسیاب های تاریخی شهرستان نیز در این زلزله لطمه هایی دیده اند و سد باستانی و ثبت ملی قلعه خواجه نیز ترک های جزئی برداشته است.
وی همین طور اظهار داشت: در پایش های به عمل آمده تا این لحظه، چند ساختمان مسکونی در منطقه گردشگری سوسن سرخاب اندیکا نیز خسارت هایی دیده اند.
موسوی بیان کرد: باتوجه به گستردگی شهرستان و کوهستانی و صعب العبور بودن برخی مکان های تاریخی، کار پایش آثار تاریخی بمنظور یافتن لطمه های احتمالی ادامه دارد؛ ضمن اینکه همه لطمه ها به ستاد مدیریت بحران شهرستان بمنظور برآورد میزان دقیق خسارت گزارش داده شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان درباب اینکه آیا در سایر شهرستان های استان خسارتی به آثار تاریخی وارد آمده است؟ توضیح داد: باتوجه به پایش هایی که تا حالا انجام و استعلام هایی که گرفته شده، تا این لحظه در سایر نقاط خوزستان، خسارتی به آثار تاریخی دیده نشده است؛ باوجود این، کماکان بررسی ها از طرف کارشناسان ادامه دارد و در صورت مشاهده هرگونه تخریب و یا لطمه در محوطه ها، بافت ها و موزه ها اقدامات حفاظتی انجام و گزارش داده خواهد شد.

1400/07/15
12:56:23
5.0 / 5
1093
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری