۱۴ واحد بوم گردی در مراوه تپه راه اندازی می شود

۱۴ واحد بوم گردی در مراوه تپه راه اندازی می شود

به گزارش تور و گردشگری سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مراوه تپه اظهار داشت که مجوز موافقت اصولی اولیه برای ساخت یا راه اندازی ۱۲ واحد اقامتگاه بوم گردی و ۲ مزرعه گردشگری در این شهرستان مرزی صادر شد.


سعید گرگانلی دوجی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: مراوه تپه یک واحد اقامتگاه بوم گردی دارد که با ساخت و راه اندازی واحدهای جدید زیرساخت های لازم برای جذب توریست و گردشگر به این شهرستان فراهم می شود.
وی اضافه کرد: از مجموع مجوزهای اولیه صادر شده برای راه اندازی یا راه اندازی بوم گردی و مزرعه گردشگری در مراوه تپه، ۱۱ واحد در مناطق روستایی و شهری بخش گلیداغ این شهرستان و سه مورد هم در روستاهای بخش مرکزی و شهر مراوه تپه قرار دارد.
گرگانلی دوجی افزود: متقاضیان ساخت یا راه اندازی واحدهای بوم گردی در روستاهای "لهندر، پلی سفلی، قولاق کسن، کمرلی، آق امام، سوجق، کمرلی پیرلر و شارلوق گوگلان" و شهر گلیداغ در مجموع ۱۰۰ میلیاردریال تسهیلات درخواست نمودند.
به گفته وی، با راه اندازی این واحدها که عملیات اجرایی ۲ مورد آن شروع شده تا یک سال آینده ۴۳ فرصت شغلی پایدار ایجاد می شود.
سرپرست اداره میراث فرهنگی مراوه تپه همینطور ضمن اشاره به جاذبه های گردشگری (طبیعی، تاریخی، فرهنگی) این شهرستان مرزی اظهار داشت که آرامگاه مختومقلی فراغی شاعر شهیر ترکمن، مدرسه تاریخی علوم دینی سیدقلیچ ایشان، آرامگاه ابوالقاسم جرجانی و آل خان بابا، رودخانه اترک، آبشارهای بالی قایه، شارلوق، چشمه ساوه، قیزلر قلعه، آبشار گوندر، دشت های شقایق، آبشار دامدامی، منطقه بالقی بابا، مام چشمه، حاجی داغ، سونگی داغ، تپه های باستانی، جنگل های پسته، انار، انجیر و زرشک وحشی بخشی همچون این جاذبه ها است.
گرگانلی دوجی افزود: وجود مزارع گیاهان دارویی و زراعی و زیبایی های آن در فصول مختلف سال به همراه آداب و رسوم و صنایع دستی مردمان مرزنشین و عشایر مراوه تپه همچون قالی ترکمن، نمد، گلیم بافی و پوستین دوزی از دیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان است.
در همین پیوند بخشدار گلیداغ مراوه تپه به خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: روستاهای این بخش کوهستانی دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی است که با ایجاد زیرساخت های مورد نیاز میتوان زمینه را برای حضور بیشتر مسافران و توریستهای داخلی و خارجی فراهم نمود.
لقمان قربانی اضافه کرد: راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی و مزارع گردشگری علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمد برای اهالی، زمینه توسعه این شهرستان کمترتوسعه یافته را هم فراهم می آورد.
به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا، بوم گردی یا همان گردشگری روستایی شکلی جدید از صنعت توریسم رواج یافته در کشور است که در آن افراد به جای حضور در هتل ها و اماکن شلوغ و پر ازدحام، راهی روستاهای بکر می شوند تا به دور از هیاهوی زندگی روزمره ساعتی، شاید هم روزی و هفته ای را در آرامش برآمده از این خصوصیات سپری کنند و به معنای دقیق تر گردشگران بوم گرد به روستاها می روند تا همانند آنها زندگی کنند، مانند آنها غذای محلی بخورند، مانند آنان به طبیعت بروند تا لذت های یک زندگی ساده و صمیمی روستایی را تجربه کرده و از آن بهره مند شوند.
شهرستان مراوه تپه افزون بر ۶۷ هزار نفر جمعیت دارد که در ۲ نقطه شهری و ۱۰۸ روستای دارای کُد شناسایی سکونت دارند.

1400/07/18
23:23:18
5.0 / 5
1023
تگهای خبر: تاریخی , توریست , جاذبه , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری