یك هفته با خبرهای متنوع میراث فرهنگی؛

شایعه سکته وزیر با راه اندازی موزه خودرو و قطارهای گردشگری همراه شد

شایعه سکته وزیر با راه اندازی موزه خودرو و قطارهای گردشگری همراه شد

تور و گردشگری: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هفته ای که گذشت با اخبار متنوع و فراوانی همراه بود که تکذیب سکته وزیر میراث فرهنگی، الزام تست کرونای توریستهای خارجی برای ورود به ایران، دیپلماسی گردشگری پیشگام در روابط کشورهاو راه اندازی مجدد قطارهای گردشگری همچون این اخبار محسوب می شوند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سفر هفته پیش وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خالی از اخبار عجیب و بعد از آن تکذیب نبود. حوالی ظهر هفته گذشته اخباری در بعضی رسانه ها و فضای مجازی انتشار یافت، ضرغامی سکته کرده و در بیمارستان بستری شده است؛ البته دقایقی بعد خبر آمد سکته ای درکار نیست و یک سرم تقویتی زده است. خبر دیگر در این هفته انتشار دستورالعمل ورود گردشگری خارجی به ایران بود، گردشگران باید برای ورود به ایران تست منفی PCR به همراه داشته باشند.

وزیر میراث شایعه سکته خودرا تکذیب کرد
سید عزت الله ضرغامی اظهار داشت: در بین برنامه های فشرده اردبیل، یک سرم تقویتی زدم و باردیگر ساعت ها در سرعین با مردم بودم.
ضرغامی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: در بین برنامه های فشرده اردبیل، یک سرم تقویتی زدم و باردیگر ساعت ها در سرعین با مردم بودم.
شایعه امروز خیلی خوب بود. اجمالا فهمیدم خیلی ها نگران من هستند. امشب برای میهمانان خارجی در برج میلاد سخنرانی دارم.
پیش از این نیز در پی انتشار خبر حمله قلبی سید عزت الله ضرغامی، وزارت میراث فرهنگی این خبر را تکذیب نمود.
طبق برنامه پیش بینی شده قرار بود ضرغامی شب گذشته از سفر اردبیل به تهران برگردد که به سبب شرایط نامساعد جوی پرواز وی به امروز بامداد موکول شد و اکنون در صحت کامل است.


دیپلماسی گردشگری پیشگام در روابط کشورها
علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اظهار داشت: با پیشبرد دیپلماسی گردشگری و پیشگام شدن آن در روابط با کشورها سایر زمینه های ارتباط و همکاری شکوفا خواهد شد.
شالبافیان در نشست با بهنام بلوریان سفیر جدید اعزامی جمهوری اسلامی ایران به کشور سنگاپور اظهار داشت: بااینکه تعداد گردشگران ورودی از سنگاپور زیاد نیست؛ اما برقراری دیپلماسی گردشگری می تواند ضمن ایجاد شرایط برخورداری فعالان گردشگری هر دو کشور سبب ارتقای سطح همکاری ها و پیشگام شدن در توسعه سایر زمینه های ارتباطات باشد.
وی با اعلان اینکه ایجاد پل ارتباطی میان دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری هر دو کشور یکی از اقدامات مهم و بسترساز در ایجاد روابط مذکور به شمار می آید؛ اضافه کرد: برگزاری تور آشناسازی ابزاری موثر برای این اقدام است که موجب درک عمیق فعالان بخش خصوصی و اصحاب رسانه دو کشور خواهد شد تا با بسط درلایه های تصمیم ساز، گسترش روابط در ابعاد مختلف محقق شود.

«بن مایه های اجتماعی در ترانه ها و ترانه متل های عامیانه» منتشر شد
کتاب «بن مایه های اجتماعی در ترانه ها و ترانه متل های عامیانه» نوشته نفیسه نفیسی چاپ و منتشر گردید.
این کتاب در ۵ بخش شامل پژوهشی در کارکرد تربیتی بن مایه های اجتماعی در ترانه ها و ترانه متل های عامیانه ایران، گذری بر ترانه ها و ترانه متل ها در مناطق مختلف استان اصفهان، چرخه جادویی در افسانه ها و متل ترانه های ایرانی، کتاب های بازآفرینی شده و منابع به چاپ رسیده است.
جستار پیش رو حاصل کار پژوهشی است که در دو بخش توسط گروه پژوهش «انجمن دوست داران ادبیات کودک و نوجوان اصفهان» در سال ۱۳۹۵ انجام شده است.


عزم مردم و مسئولان ایران در حفاظت از میراث طبیعی خوب است
الیور اوراموسکی ارزیاب اتحادیه بین المللی حفاظت طبیعی، عزم مردم ایران و مسئولان در حفاظت از میراث طبیعی را خوب توصیف کرد، اظهار داشت: توجه به میراث جهانی در جوامع محلی درحال بهبودی است.
الیور اوراموسکی در دیدار با علی دارابی قائم مقام وزیر میراث فرهنگی با ابراز خشنودی از استقبال گرم همکاران معاونت میراث فرهنگی، عزم مردم ایران و مسئولان در حفاظت از میراث طبیعی را خوب توصیف کرد و اظهار داشت: خوشبختانه توجه به میراث جهانی در جوامع محلی درحال تغییر است و در این سفر علاوه بر بحث های کارشناسی گفت و گو با مردم و جوامع محلی در دستور کار خواهد بود.
علی دارابی در این جلسه ضمن خوشامدگویی با اشاره به اهمیت و جایگاه جنگل های هیرکانی، از آن بعنوان موزه طبیعت یاد کرد و الحاق جنگل های دیزمار به پرونده جهانی هیرکانی را موفقیتی مهم در توسعه و پیشرفت ایران و جهان برشمرد.


برگزاری نمایشگاه دست آفریده های صنایع دستی آلتین چاغی ترکمن
نمایشگاه دست آفریده های صنایع دستی آلتین چاغی ترکمن از روز شنبه یکم آبان ماه ۱۴۰۰ در محل ساختمان مرکزی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افتتاح شده است.
این نمایشگاه به سرپرستی وحیده نوری زاده برگزار شده و تا روز چهارشنبه پنجم آبان ماه جاری ادامه دارد.
در این نمایشگاه آثار ۱۵۰ هنرمند بصورت متمرکز و غیرمترکز در زمینه صنایع دستی به معرض نمایش گذاشته شده که این آثار شامل پوشاک، نمد، گبه، گلیم، پارچه های دست باف ترکمن، کوسن، کیف های چرم، زیورآلات است.
هدف اصلی برگزاری این نمایشگاه اشتغال از نظر بنیان گذاران کارگاه های آلتین چاغی ترکمن با تاکید بر حفظ صنایع دستی، سلامت جسم و روح خانواده و کمک به اقتصاد خانواده و معرفی صنایع دستی و بروزرسانی آن در اقتصاد کشور و دوستداران صنایع دستی است.


افتتاح موزه های جدید توسط بنیاد مستضعفان در ماه های آینده
سید پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان با اعلان اینکه موزه خودرو های تاریخی ایران به روی عموم باز خواهد شد، اظهار داشت: علاوه بر موزه خودرو های تاریخی و ۵ موزه دیگری که در ماه های اخیر افتتاح شده، در آینده نزدیک چند موزه دیگر را به بهره برداری می رسانیم.
سید پرویز فتاح در آیین افتتاح موزه خودرو های تاریخی ایران اضافه کرد: نظر رهبر انقلاب در معرض عموم قرار دادن اشیای تاریخی در اختیار بنیاد مستضعفان است.
وی اظهارکرد: ما علاوه بر موزه خودرو های تاریخی و ۵ موزه دیگری که طی چند ماه گذشته افتتاح شد، طی ماه های آتی چند موزه دیگر را به بهره برداری می رسانیم و این اشیاء به نمایش درآمده، اموال ملت شمرده می شود که حالا در معرض دید آنها قرار گرفته است.
رئیس بنیاد مستضعفان با تاکید بر رعایت استانداردهای بین المللی در نگهداری اشیای تاریخی و مرمت آنها، اضافه کرد: ما در پیگیری و انجام کارها، تمام مجوزهای لازم را طبق ضوابط گرفتن کردیم و تمامی این خودرو ها دارای اصل و نصب و شناسنامه هستند و به بهترین شیوه نگهداری شدند.


هگمتانه تنها کاندید ثبت جهانی منظر تاریخی در ایران است
مشاور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: شهر تاریخی هگمتانه(همدان) یگانه کاندید ثبت جهانی منظر تاریخی در ایران است و در کنار پنج اثر دیگر در انتظار اعلام ارزیابان یونسکو برای جهانی شدن هستند.
محمد حسن طالبیان در حاشیه بازدید ارزیابان یونسکو از کاروانسرای تاج آباد استان همدان در جمع خبرنگاران اضافه کرد: منظر تاریخی هگمتانه در شهر همدان، مسیر آرامگاه بوعلی تا آرامگاه باباطاهر را شامل می شود.
وی گفت: ترکیب سایت باستانی تپه هگمتانه، بافت تاریخی شهر و بازار قدیمی مفهوم تازه ای به نام «منظر تاریخی» است که برای اولین بار میراث فرهنگی به دنبال ثبت جهانی آنست، کاندیدی که در کشور رقیب ندارد و برای یونسکو موضوعی جذاب شمرده می شود.
وی بیان کرد: در پرونده منظر تاریخی هگمتانه، عرصه هسته اصلی شهر شامل تپه هگمتانه، بازار و بافت تاریخی شهر است که در قالب کانسرت «منظر تاریخی همدان» برای ثبت جهانی آماده سازی شده است.

کاروانسرای «تاج آباد» استان همدان در آستانه جهانی شدن قرار دارد
علی مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان اظهار داشت: کاروانسرای «تاج آباد» در شهرستان بهار بعنوان یکی از معدود بناهای(کاروانسرای) مدور ایران برای ثبت در میراث جهانی از طرف کارشناسان یونسکو مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.
مالمیر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: این کاروانسرای تاریخی در روستای رسول آباد شهرستان بهار، سال ۱۳۷۶ با شماره ۱۸۷۲ در لیست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.
وی با اشاره نقش مهم و محوری کاروانسراها در ادوار مختلف تاریخی، گفت: کاروانسراها اماکنی برای استقرار و استراحت مسافران و چهارپایان آنها در طول مسیر بوده اند که تعدادی از این اماکن تنها برای استقرار چهارپایان بکار می رفته اند که از آنها با نام «رباط» یاد می شود.

بهره مندی از جام جهانی قطر با ارائه جاذبه های متمایز گردشگری ایران
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: برای بهره مندی از فرصت جام جهانی، ارائه محصولات و جاذبه های متمایز گردشگری در قالب تورهای مسافرتی و معرفی به تماشاگران این رویداد و افزایش تعداد خطوط هوایی میان ایران و قطر در دستور کار فعالان گردشگری بخش خصوصی قرار داد.
علی اصغر شالبافیان در جمع روسای صنوف، فعالان بخش خصوصی و نمایندگان شرکت های هواپیمایی با هدف بهره مندی جمهوری اسلامی ایران از فرصت رویداد بین المللی جام جهانی، اظهار داشت: برگزاری رویداد جام جهانی در همسایگی ایران فرصتی مطلوب برای بهره مندی از این مهم می باشد. تمرکز و برنامه ریزی پیرامون این مساله می تواند دستاوردهای قابل توجهی برای بخش های مختلف خصوصاً فعالان حوزه گردشگری کشور داشته باشد.
وی اضافه کرد: باتوجه به وسعت جغرافیایی و جاذبه های متمایز گردشگری کشور، ایران می تواند در جذب تماشاگران جام جهانی اقدام کند؛ به همین دلیل تجمیع ظرفیت های بخش خصوصی با سیاستگذاری و مدیریت صحیح می تواند زمینه ساز استفاده از این رویداد در حوزه های مختلف شود.


جلسات کارگروه غارشناسی استان کرمان کلید خورد
سید مصطفی آیت اللهی موسوی معاون هماهنگی عمرانی استانداری کرمان در این جلسه اظهار داشت: شناسایی و معرفی غارها و بهره برداری آنها به جذب سرمایه گذار و همین طور جاذبه گردشگری استان کمک می نماید.
آیت اللهی موسوی با تاکید بر این که بهره برداری از غارها باید به شکلی باشد که هیچ صدمه ای به غارها وارد نشود اظهار داشت: با شناسایی و معرفی غارها و حفظ حریم غارها می توان بهترین جاذبه گردشگری و بازدید از غارها را در استان افزایش داد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست باتوجه به گستردگی وظایف در زمینه های مختلف، بتنهایی نمی تواند اطلاعات غارهای استان را در سامانه بانک اطلاعات غارهای کشور ثبت کند و این کار را باید انجمن غار و غارشناسی ایرانیان با همکاری دستگاه های مربوطه انجام دهد.
وی به تبیین وضعیت غارهای استان کرمان پرداخت و اظهار نمود: انتظار داریم اطلاعات غارهایی که مطالعات آنها تکمیل شده توسط انجمن غار و غارشناسان ایرانیان وارد سامانه شود و اطلاعات غارهایی که مطالعات آنها هنوز تکمیل نشده و ناشناخته مانده است بر طبق اولویت بندی و برنامه زمانبندی احصا و ساماندهی گردد.

شیوه نامه ورود توریستهای خارجی منتشر شد
شیوه نامه نحوه حضور توریستهای خارجی در وضعیت شیوع ویروس کرونا از طرف دبیرخانه کمیته امنیت اجتماعی و انتظامی ستاد مدیریت این بیماری با محوریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام و وظایف ۱۰ دستگاه مرتبط تشریح شد.
این دستورالعمل با هدف فراهم کردن حضور توریستهای خارجی به کشور با حفظ سلامت شهروندان و توسعه کارهای گردشگری با محوریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تدوین شده است و عملکرد سایر دستگاهها درباب مفاد آن بصورت دوره ای از طرف وزارتخانه به وزارت کشور ارائه خواهد شد.
بر اساس این دستورالعمل ۱۹ وظیفه برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پنج وظیفه برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۱۳ وظیفه برای وزارت امور خارجه، هشت وظیفه برای وزارت راه و شهرسازی، پنج وظیفه برای وزارت کشور، سه وظیفه برای بیمه مرکزی، دو وظیفه برای وزارت اطلاعات، پنج وظیفه برای نیروی انتظامی، هفت وظیفه برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، و شش وظیفه برای سازمان صدا و سیما تعیین شده است.
نظارت بر اجرای این دستورالعمل بر عهده وزارت گردشگری بوده و در صورت مشاهده تخلف مراتب را بوسیله مراجع قانونی پیگیری و گزارش های لازم را به کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ارائه می کند. در صورت عدم اجرای مفاد این دستورالعمل توسط دفاتر خدمات مسافرتی و سایر تاسیسات گردشگری دارای مجوز، وزارت گردشگری مطابق مقررات مربوطه اقدام می کند.
بر اساس ضوابط این دستورالعمل ورود و خروج مستقیم و غیرمستقیم مسافری (گروهی و انفرادی) اتباع ایرانی و خارجی از مرزهای زمینی همانند مرزهای هوایی، با ارائه کارت واکسن، آزمایش PCR منفی و رعایت شیوه نامه و دستورالعمل های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اول آبان ماه سالجاری بلامانع است.

راه اندازی مجدد قطارهای گردشگری با رعایت دستورالعمل های بهداشتی

با توجه به افزایش تقاضای مسافران برای تداوم حرکت قطارهای گردشگری، شرکت حمل و نقل ریلی رجا مبادرت به راه اندازی مجدد قطار گردشگری «شیرگاه» با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی کرده است.
رضا عصاری معاون اجرائی این شرکت با بیان این خبر اضافه کرد: حرکت قطار گردشگری شیرگاه در دو جمعه متوالی برابر با روزهای هفتم و چهاردهم آبان ماه خواهد بود.
وی با اعلان اینکه همه شیوه نامه بهداشتی در این قطار رعایت شده و قطار پیش از حرکت ضدغفونی خواهد شد، اظهار داشت: بمنظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و برای سلامت حال گردشگران، در این قطار علاوه بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی بین مسافران، بسته های بهداشتی شامل محلول ضدعفونی کننده و ماسک توزیع می شود.منبع:

1400/08/09
12:37:27
5.0 / 5
1099
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری