مهر خبر می دهد؛

ایزوگام سقف های خشتی

ایزوگام سقف های خشتی

به گزارش تور و گردشگری اتفاقات بافت تاریخی زواره از تخریب بعضی از بناهای تاریخی به نصب بنر و ساعت روی محراب سلجوقی مسجد شش محرابه و ایزوگام سقف بناهای تاریخی در بافت رسیده است.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، زواره شهر برج ها و باروها دارای بافت تاریخی منحصر به فرد و خشتی است که اداره میراث فرهنگی ان تحت نظر استان اصفهان است. بافت تاریخی این شهر همچون بافت های خشتی است که در آن برج ها، مساجد و خانه های تاریخی زیادی در کنار هم قرار گرفته اند. اخیرا مشاهده شده اتفاقاتی درحال رخ دادن در این بافت تاریخی است اتفاقاتی که منجر به تخریب بناهای تاریخی، ایزوگام کردن سقف خانه ها و بی احترامی به شأن مساجدش می شود. در یک نمونه که اخیرا تصاویرش به دست خبرنگار مهر رسیده، ساعت، اسپیلت و وسایل اضافه مسجد، جای محراب قدیمی مسجد پامنار زواره را گرفته است. در یک اقدام عجیب ساعت را بالای سر محراب نصب کرده اند.
این در حالی است که مسجد متعلق به دوره سلجوقی بوده و تنها مسجد شش محرابه در ایران و مسجد جامع شیعیان اسماعیلی در زواره بوده است. از این نظر، مسجد بسیار باارزش و دارای دومین منار کتیبه دار پس از مسجد جامع ساوه است. در سال های گذشته هم مورد کاوش قرار گرفته و در طرح بازیابی مجدد بوده است. اما گاهی اتفاقاتی می افتد که ناخودآگاه یا عمدی به هویت مسجد لطمه می زند. این مسجد مناری دارد که می تواند نماد اصلی شهر زواره باشد. شهری که دارای بافت تاریخی خشتی است اما تصاویر دریافتی از این شهر نشان داده است مالکان بناهای تاریخی مبادرت به ایزوگام سقف های این خانه های خشتی کرده اند.
در این باره محمد ابوطالبی عضو ایکوم ایران با ارسال تصاویری به خبرنگار مهر بیان نمود: برای ایزوگام سقف، اول روی کاهگل سیمان می ریزند این سیمان اسیدی، خشت را پوک می کند. چون اسیدی است. این مصالح ناهمگون باعث تخریب بیشتر بنا خواهد شد. از طرفی ایزوگام بستر مناسبی را برای برای رطوبت حبس شده و موریانه بوجود می آورد. ابو طالبی اظهار داشت: در دو ماه اخیر حدود ۹ بنای تاریخی در این بافت تخریب شده است. این اتفاقات در چند ماه اخیر سبب شده تا نگرانی ها برای بافت تاریخی زواره بیشتر شود.

1400/08/10
10:08:37
5.0 / 5
1140
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری