میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

باز شدن درهای خانه نیما

باز شدن درهای خانه نیما

تور و گردشگری: باز شدن درهای خانه نیما یوشیج در تهران، نگرانی باستان شناسان از تخریب بافت شیراز و درخواست آنها از رییس جمهور و نشست ضرغامی با مدیران میراثی، اخبار میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته معاون گردشگری کشور تهیه دستورالعمل حضور شرکت کنندگان در نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته تهران را الزامی خواند و اظهار داشت: این اقدام سبب حضور ضابطه مند و برگزاری نمایشگاه بصورت نظام مند می شود. علی اصغر شالبافیان در نشست شورای سیاستگذاری پانزدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته تهران که مقرر است از تاریخ ۹ تا ۱۲ بهمن ماه سال جاری در محل نمایشگاه های بین المللی استان تهران برگزار شود؛ اظهار داشت: در تلاش هستیم با جهت دهی به این رویداد و حرکت آن به سمت تخصصی شدن امکان بهره مندی بیشتر فعالان گردشگری را فراهم آوریم و با معرفی الگوهای موفق کسب وکارهای گردشگری، سبب ایجاد جریان سازی مثبت و سازنده در این عرصه شویم. وی ادامه داد: برای فراهم آوردن بستر لازم تخصصی شدن نمایشگاه گردشگری پیش رو نیاز است تا وارد موضوع محتوایی شویم؛ یعنی باید بررسی شود که تناسب افرادی که در این رویداد حضور می یابند چقدر با اهداف نمایشگاه هماهنگ است. شاید این رویکرد منتهی به حضور جمعی محدودتر و کاهش متراژ فضای نمایشگاه شود؛ اما این دیدگاه گامی به سمت کیفی سازی یک نمایشگاه تخصصی خواهد بود.
ششمین برنامه داوری مهر اصالت ملی در ۹ منطقه برگزار می شود مدیرکل دفتر آموزش و ترویج معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از برگزاری ششمین دوره برنامه داوری مهر اصالت ملی در ۳۱ استان کشور و در قالب ۹ منطقه آگاهی داد. ویدا توحدی با بیان این خبر اظهار داشت: برنامه مُهر اصالت ملی که بمنظور تبیین داوری معیارهای خاص صنایع دستی و مقدمه ای برای آمادگی در برنامه مُهر اصالت بین المللی شورای جهانی صنایع دستی برگزار می شود، در وضعیت جدید و به اقتضای نیاز روز بازنگری و بازطراحی شده است. مدیرکل دفتر آموزش و ترویج معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اضافه کرد: این برنامه در ۳۱ استان، در قالب ۹ منطقه برگزار می شود، محصولات مربوطه در مراکز این منطقه تجمیع شده و تحت نظر نمایندگان و مقامات ارشد معاونت صنایع دستی از طرف سه تا پنج داور مجرب و غیربومی ارزیابی می شوند. چالش های گردشگری اسلامی در جزیره هرمز برطرف شود این هفته عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: چالش های گردشگری اسلامی در جزیره هرمز برطرف شود.
حجت الاسلام محمدرضا مبلغی اظهار نمود: بازدیدهای میدانی توسط اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس از وضعیت فرهنگی و گردشگری جزیره هرمز انجام شد.
وی با ذکر این نکته که قرآن بر گردشگری و سفر تاکید کرده است، اظهار داشت: ما نیز بر همین موضوع تاکید داریم چونکه هم مسائل فرهنگی، اجتماعی، ارتباطی و اقتصادی در آن وجود دارد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با ذکر این نکته که سفر سبب افزایش آگاهی انسان نسبت به نقاط مختلف کشور خواهد شد، بیان داشت: بعد از بررسی چالش های گردشگری هرمز، از مسئولین استانی و کشوری حوزه گردشگری خواستیم که اگر چالش ها و موانعی در توسعه گردشگری اسلامی وجود دارد برطرف شود.
بازنگری در مصوبه جایگزینی شناورها در دولت سیزدهم مدیرکل امور دریایی سازمان دریانوردی اظهار داشت: باتوجه به سیاست هایی که دولت سیزدهم دارد شاید با تغییراتی در مصوبه جایگزینی شناورها مواجه شویم و بجای جایگزینی لنج ها بتوان نوسازی یا ساماندهی کرد. حسین عباس نژاد مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی درباره مصوبه جایگزینی شناورهای سنتی با فلزی و نگرانی هایی که برای از میان رفتن میراث ناملموس لنج سازی بعد از تصویب آن در دولت به وجود آمد بیان کرد: دستورالعمل به این معنا نیست که ما بخواهیم لنج و سنت لنج سازی را از بین ببریم. این مساله در دستورالعمل نیامده است. برعکس دستورالعمل های نیز داریم که موجب رونق گردشگری بومی و دریایی نیز می شود. وی اظهار داشت: ما با طیفی از شناورها مواجه هستیم که ساختار قدیمی دارند اما از آنها به شکل امروزی استفاده می شود یعنی روی آنها موتور و تجهیزات گذاشته اند و قسمتی از حمل بار را در سواحل و بنادر به عهده دارند و هر چند زیاد نیست اما انجام می شود از طرفی شرایط اقتصادی و اجتماعی را در جنوب داریم که نشان میدهد این شناورها وابسته به این تجارت هستند. عواملی این وسط پیش می آید که شرایط را سخت می کند. بعنوان مثال ویروس کرونا شیوع پیدا می کند. یک طرف ما هستیم و یک طرف مقصد هست. مقصد مقرراتی را به وجود می آورد که شناورها نتوانند به آن طرف بروند یا بار ببرند بطورمثال ممکنست هزینه های حمل را زیاد کنند به هر حال آنقدر شرایط سخت می شود که تجارت امروزی با شناور سنتی، مختل می شود.
مدیران خلاق و شجاع می خواهیم این هفته وزیر میراث فرهنگی در صفحه مجازی خود نوشت: مدیران خلاق و شجاع می خواهیم. عزت الله ضرغامی در فضای مجازی بخش هایی از صحبت های خودرا در نخستین همایش سراسری مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نوشت که اظهار داشته بود: دوران «تحول» در وزارتخانه شروع شده است. تحول در اندیشه و نگاه و تحول در روش های اقدام. خط قرمزهای موهومی و ساختگی برداشته خواهد شد. مدیران خلاق و شجاع می خواهیم. دوران روش های محافظه کارانه، استاتیک و بی خاصیت تمام شده است. مدیریت در جمهوری اسلامی، خدمت بی منت به مردم و هموار کردن مسیر آنان به سمت خوبی ها و ارزش های الهی و انسانی است. عدم آشنایی شبکه ی مدیران با روح وظایف خود و نگاه کلیشه ای و رفع مسئولیت، بلای جان مدیریت کشور شده است. فضای مجازی و انعکاس نظرات مردم پیرامون مسائل در رابطه با ماموریت های وزارتخانه تهدید نیست، بلکه یک فرصت است.
درهای خانه نیما باز شد در این هفته مراسم افتتاح خانه موزه نیمایوشیج در منطقه ۱ شهر تهران با حضور رییس شورای شهر اجرا شد.
خانه موزه نیما یوشیج با حضور تعدادی از اعضای شورای شهر تهران، مهدی چمران رییس شورای شهر تهران، مسئولان شهرداری منطقه ۱ و سازمان زیباسازی شهر تهران و همین طور با حضور مرتضی امیری اسفندقه دستیار ویژه شهردار در زمینه ادبیات و شعر فارسی راه اندازی شد.
این خانه موزه در سال ۱۳۹۶ از مالک خصوصی به مالک سازمان زیباسازی درآمد. این تملک حدود دو سال طول کشید و در نهایت این بنای تاریخی با رایزنی شهرداری منطقه ۱ و بازسازی آن توسط معاونت فنی دنبال شد. مقرر است به زودی از فضای بیرونی و داخلی آن برای بازدید عموم مردم مورد استفاده قرار گیرد.
خانه نیما در نزدیکی خانه سیمین و جلال قرار دارد بنا بر این زیباسازی منطقه ۱ در نظر دارد فاصله بین این دو خانه را به گذر پیاده راه تبدیل کند. در داخل بنای خانه موزه نیما حدود ۳۵۰ سند در رابطه با نیما جمع آوری شده است.
همچنین تندیسی از نیما یوشیج به همراه سیمین و جلال در این خانه به معرض نمایش گذاشته شده است.
ترس از زلزله سفرهای قشم و بندرعباس را لغو کرد این هفته بعد از آنکه حدود ۶۳ زمین لرزه و پس لرزه بخش هایی از استانهای هرمزگان، فارس و بوشهر را تحت تأثیر قرار داد؛ تعدادی از افراد که قصد سفر به استان هرمزگان را داشتند، از انجام سفر منصرف شدند. مرکز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران برمبنای اطلاعات شبکه های لرزه نگاری وابسته به این مرکز اعلام نمود: از ساعت ۱۵: ۳۷ بیست و سوم تا ساعت ۹ بامداد بیست و چهارم آبان ماه ۱۴۰۰ تعداد ۶۳ زمین لرزه در حوالی شهر فین واقع در استان هرمزگان ثبت شده است. به دنبال همین پس لرزه ها و خیابان خوابی مردم در استان هرمزگان و به دنبال آن زلزله هایی که در قشم رخ داده، برخی از مسافران شهرهای جنوبی از سفر در طول این مدت به این مقاصد صرف نظر کرده اند. به نحوی که طی دو روز تعداد مراجعه کنندگان به اداره کل میراث فرهنگی استان تهران زیاد شده است، افراد زیادی قصد دارند تا سفرشان به استان هرمزگان را لغو کنند اما باید بابت آن خسارت پرداخت کرده و جریمه کنسلی سفر را بدهند. آنها اعلام می کنند که وقوع زلزله در استان هرمزگان شرایط فورس ماژوری را ایجاد کرده است و نباید جریمه ای بپردازند این موضوعی است که دفاتر مسافرتی را نیز با مسافران خود گرفتار چالش کرده است.
دستور توقف تخریب بافت شیراز را دهید جامعه تخصصی میراث فرهنگی از رییس جمهور تقاضا دارد تا با دستور توقف فوری طرح بازبینی بافت شیراز فرصت تأمل، چاره اندیشی و گفتگو با همگی ذینفعان و ذی نفوذان محلی و ملی برقرار شود.
این هفته تعدادی از اساتید دانشگاه و باستان شناسان در نامه ای خطاب به رییس جمهور درباره بافت تاریخی شیراز نوشته اند: حضرتعالی بر این نکته استحضار داشته و واقفید که خطاهای تصمیم گیران و متولیان ملی و محلی در طول سه دهه گذشته چه بر سر بافت پیرامون حرم مطهر رضوی آورده بود و چگونه موجب شد جریان اصیل زیارت جای خودرا به جریان سوداگری زمین و تراکم فروشی بدهد. همین طور در چند سال قبل در جریان کوشش های علمی و مجاهدت های مدیریتی شکل گرفته بمنظور تغییر رویکرد و تدوین طرح جدید بافت حریم رضوی هستید.
در شیراز ۱۴۰۰، از بافت پیرامونی حرم مطهر حضرت احمد بن موسی (علیه السلام) و حضرت سید علاء الدین حسین (علیه السلام)، همان صدایی برخاسته که از مشهد ۱۳۸۷ به گوش می رسید. طرحی در جریان است که عرصه ای فراخ و وسیع در مرکز بافت مذهبی _ تاریخی شهر را به بهانه ایجاد صحن و حیاط مرکزی هدف گرفته است. لیکن در حقیقت مقرر است جلوخان مجتمع های تجاری فاز اول طرحی باشد که در تمام این سال ها به جهت تعارض با زمینه فرهنگی، نتوانسته اند رونقی بیابند و مایه سرشکستگی طرفداران توسعه بولدوزری و فرمایشی در شیراز بوده اند.


منبع:

1400/08/29
23:59:32
5.0 / 5
1247
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری