در دیدار با نمایندگان مجلس مطرح شد؛

مالیات و ضعف قانون گذاری مشکل اصلی فعالان گردشگری

مالیات و ضعف قانون گذاری مشکل اصلی فعالان گردشگری

به گزارش تور و گردشگری فعالان گردشگری استان اصفهان در جلسه ای با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس از ضعف قانون گذاری در حوزه گردشگری و مشکلات مالیاتی آنها گلایه کردند.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، فعالان گردشگری استان اصفهان بامداد امروز جمعه جلسه ای با غلامرضا منتظری و سید علی یزدی خواه از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس برگزار کردند. این جلسه در ادامه برنامه های اعضای کمیسیون فرهنگی به اصفهان در هتل پیروزی برگزار شد و نماینده ویژه وزیر میراث فرهنگی هم در این جلسه حضور داشت.
علی لبافان، رئیس مجمع عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در این نشست عنوان کرد: مشکل ما این است که هنوز نمی دانیم صنعت توریسم می خواهیم یا نمی خواهیم، اگر می خواهیم باید برنامه ریزی و سیاستگذاری صحیح انجام داد. ضعف قوانین بسیار زیادی در حوزه گردشگری وجود دارد و مجلس باید راهکاری بیاندیشد.
وی افزود: باید ساختارها را مشخص نماییم و بخش خصوصی با مجلس همکاری نزدیکی داشته باشد. راهنمایان تور، هتل ها، دفاتر مسافرتی دو سال است که هیچ کاری نداشتند.
لبافان با اشاره به اینکه «اصفهان معدن صنعت توریسم است» تصریح کرد: میراث اصفهان درحال نابودی است و باید دست به دست هم دهیم تا صنعت توریسم تکانی بخورد. باید از این جزیره ای بودن صنعت توریسم را نجات دهیم. این که بنشینیم در اتاق های خودمان و هرروز دستوری کاری را پیش ببریم مشکلی حل نمی شود؛ بخش دولتی هیچ گاه رابطه نزدیکی با بخش خصوصی نداشته است.
نرخ پایین سرمایه گذاری در اصفهان
در ادامه کریم بیگی، رئیس جامعه هتلداران استان اصفهان اظهار داشت: نگاه سیستم دولت و مجلس به گردشگری باید تغییر کند. این تغییر تفکر خیلی از مشکلات صنعت توریسم را حل خواهد نمود. در اصفهان صنعت و کشاورزی به مشکل خورده، تنها چیزی که می تواند این استان را نجات دهد، گردشگری می باشد.
وی افزود: گذشته از بحث بیماری و بحران کرونا، ضعف سرمایه گذاری شدید در استان اصفهان وجود دارد، یعنی در شرایط عادی و پایدار سرمایه گذاری در استان اصفهان، بازدهی لازم را ندارد. اگر تقاضا برای سفر به ایران بالا رود، مراکز اقامتی کافی برای میزبانی از آنها نداریم.
بیگی تصریح کرد: هم اکنون هیچ بانکی حاضر به کمک در سرمایه گذاری در مراکز اقامتی نیست، چونکه بازدهی و بهره لازم را ندارد. ۲۳ صنعت شهرک در اصفهان ایجاد شده، اما ۲۳ هتل در ۴۰ سال گذشته در اصفهان ساخته نشده است.
دیکتاتوری در وزارت میراث فرهنگی
همچنین عباس شیردل، رئیس اتحادیه صنایع دستی استان اصفهان هم اظهار داشت: دیکتاتوری حاکم در وزارت میراث فرهنگی سبب شده تا صنایع دستی رشد نکند، مجلس هم نظارت کافی بر معاونت صنایع دستی ندارد و این معاونت ضعیف ترین عملکرد را دارد. اتحادیه ما زیر نظر وزارت صمت قرار دارد و بسیاری از مشکلاتی که وزارت میراث فرهنگی بوجود آورده را ندارد. استان ما هنوز مدیرکل میراث فرهنگی ندارد که مشکلات ما را پیگیری کند.
صدور روادید تسهیل شود
مصطفی ترابی، هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر مسافرتی در این جلسه اظهار داشت: پیشتر نامه ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی توسط انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی نوشته شد و این نامه هم به دست محمدباقر قالیباف رسید. اما معلوم نیست که درخواست های ما چه شد و این که آیا در کمیسیون فرهنگی آمد یا خیر. در این نامه ۱۰ مبحث مهم همچون روادید، مالیات، تسهیلات و غیره وجود داشته است.
وی اضافه کرد: در حوزه صدور روادید با این که صدور روادید توریستی ایران از سر گرفته شده، اما زیرساخت ها تغییر کرده و این زیرساخت مشکلات فراوانی دارد و عملاً دفاتر خدمات مسافرتی نمی توانند از این سامانه ها استفاده کنند. هم اکنون راه برای درخواست صدور روادید بسته است و دفاتر نمی توانند از این امکان استفاده و درآمد زایی داشته باشند.
ترابی تصریح کرد: چرا این صدور روادید نباید از جانب دفاتر خدمات گردشگری صورت گیرد؟ هم اکنون دلال ها وارد شدند و خصوصاً درباره ویزا عراقی ها عملاً دلال ها کار را گرفتند. از سر گیری صدور روادید تنها برای دلال ها مثمر ثمر واقع شد و دفاتر مسافرتی منفعتی نبردند.
این فعال گردشگری خاطرنشان کرد: در حوزه سفرهای زیارتی هم خیلی از افراد متفرقه دارند تور می برند. دفاتر مسافرتی که سختی زیادی در بحران کرونا گرفتند، اجازه برگزاری تورهای زیارتی به عراق و دیگر کشورها را ندارند. دو سال است که زجر کشیدیم، مالیات دادیم و درآمد نداشتیم. هیچ ترتیب اثری برای بحث دارایی داده نشد و پس از دو سال بیکاری تنها برای من پرداخت مالیات را اقساطی کردند.
بهره برداری از خانه های تاریخی تسهیل شود
در ادامه پورنادری، عضو انجمن صنفی سفره خانه ها و مراکز خوراکی، در این جلسه اظهار نمود: برای هر نیرو در حوزه گردشگری حداقل دو سال وقت گذاشته می شود و امکان تعدیل نیرو نیست. اما در این شرایط سخت در حوزه مالیات با ما هیچ همکاری نمی گردد.
در اصفهان خانه های تاریخی زیادی داریم که می توانیم آنها آباد نماییم. حدود ۹ سال پیش من توانستم یک خانه را بازسازی و آنرا تبدیل با تأسیسات گردشگری کنم. اما هم اکنون هیچ همکاری نمی گردد، در ادارات مختلف سنگ جلوی پای ما گذاشته می شود. پروانه ها صادر نمی گردد و هزاران مشکل دیگر به وجود می آید.
اگر شرایط سرمایه گذاری در خانه های تاریخی تسهیل شود، شهر آباد می شود. هر کدام از این خانه های تاریخی می تواند یک مرکز اشتغال زایی و اقتصادی باشد. این اتفاق سبب می شود که پول وارد کشور شود.
راهنمایان گردشگری هنوز بیمه ندارند
امین عدیلی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان اصفهان در این جلسه عنوان کرد: راهنمایان تور بخشی از زنجیره گردشگری هستند، اما جایگاه آنها بر مبنای تخصص فردی است نه سرمایه مالی. راهنمایان با اطلاعات و قابلیت های خود به این جایگاه رسیدند و حساس ترین جایگاه در زنجیره گردشگری را دارند. این افراد همواره نوک پیکان گردشگری قرار دارند.
وی اضافه کرد: با این وجود در قوانین و مقررات جایگاهی برای راهنمایان گردشگری وجود ندارد. راهنمایان گردشگری را برخی جاها بعنوان زیرساخت های گردشگری شناخته می شود در حالیکه آنها کار را فردی جلو می برند. از قانون گذاران درخواست داریم که درباره هویت راهنمایان قوانینی درخواست کنند.
عدیلی بیا بیان این که «در اصفهان هزار و ۲۰۰ راهنمای تور وجود دارد که از بحران کرونا بیشترین صدمه را دیدند»، توضیح داد: قشر راهنمایان هنوز بیمه ندارند و حتی باید عوارض خروج از کشور برای تورهای خود پرداخت کند. این قشر بسیار صدمه پذیر هستند.
ابطال مالیات بر ارزش افزوده هتل ها پس از دو سال ابلاغ نشده
همچنین علیرضا رئیسی، از اعضا جامعه هتلداران در این جلسه خاطرنشان کرد: مالیات بر ارزش افزوده دو سال است که بر مبنای مصوبه مجلس مقرر است برای هتل های یک تا ۴ ستاره لغو شود؛ اما وزارت خانه این مورد را مد نظر قرار نمی گیرد و به اداره دارایی ابلاغ نمی گردد. از طرفی در مالیات معمولی، به کسبه خیانت می شود و اداره دارایی فعالان گردشگری را در فشار قرار می داد.
وی اضافه کرد: به هتلداران در بحران کرونا، هیچ کمکی نشده و هزینه های بسیار بسیار بالایی بر دوش ما هتلداران گذاشتند. چند سال است که با خانه مسافرها مبارزه می نماییم، اما هیچ حمایت و کمکی به ما نشد. هم اکنون گردشگران عرب زبان اغلب به خانه مسافرها می رود، در صورتیکه در قانون این مورد ممنوع می باشد.


منبع:

1400/08/30
12:16:09
5.0 / 5
907
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , توریست , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری