گردشگری دریایی فرصتی بزرگ در اختیار ایران

گردشگری دریایی فرصتی بزرگ در اختیار ایران

تور و گردشگری: ایران با برخورداری از مرزهای آبی در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان یکی از کشورهای با ظرفیت قابل توجه در گردشگری دریایی شمرده می شود که می تواند از آن برای جذب توریست داخلی و خارجی بهره ببرد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، صنعت گردشگری بعنوان مهم ترین صنعت جهان در دهه های اخیر رشد سریعی در توسعه اقتصادی جهان داشته که یکی از مهم ترین آثار این رشد، موضوع اشتغال زایی است که در توسعه و گسترش فرصت های شغلی برای اقشار مختلف جامعه مؤثر بوده است.
حضور توریست در هر کشور می تواند برای تعداد زیادی از مردم ایجاد شغل کند؛ از فعالان حمل و نقل ورودی به کشور تا حمل نقل شهری و اقامتگاه ها که هتل و یا بوم گردی را شامل می شود تا تولید کنندگان محصولات صنایع دستی و صاحبان رستوران ها. یکی از انواع گردشگری که این روزها طرفداران زیادی در تمام نقاط دنیا برای خود دارد گردشگری دریایی است.


ایران نیز با دارا بودن چند هزار کیلومتر طول نوار ساحلی که هفت استان کشور را در برمی گیرد، یک کشور دریایی شمرده می شود. جهت استفاده از صنعت گردشگری دریایی، فراهم کردن زیرساخت ها و امکانات مانند ساخت شناورها و قایق های تفریحی، ساخت اسکله های تفریحی، پارک های دریایی و زیردریایی های تفریحی باید در اولویت قرار بگیرد که بنظر می رسد توسعه گردشگری دریایی برای دولت در الویت برنامه ها قرار دارد.
عزت الله ضرغامی ۱۳ شهریور ماه در جلسه با تعدادی از نمایندگان سه استان شمالی کشور در مجلس شورای اسلامی به اهمیت گردشگری دریایی کشور اشاره و عنوان کرد: ۴۰۰ کیلومتر ساحل در شمال و ۱۱۰۰ کیلومتر در جنوب داریم که با جزایر آن به ۲۴۰۰ کیلومتر می رسد، با توجه به این ظرفیت های گردشگری دریایی ما صفر است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: برای ساحل سازی، ساخت اسکله ها و بهره برداری از این ظرفیت ها برنامه جدی دارم. درحال شناسایی ظرفیت های وزارتخانه هستم و همین طور این مساله را با صنوف پیگیرم که بخش خصوصی به این عرصه ورود جدی کند. برای خرید کشتی های گردشگری از کشورهای منطقه و بهره برداری از ظرفیت تفریحی آنها بصورت جدی ورود خواهم کرد.


رضا اباذری فعال حوزه گردشگری در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا توسعه صنعت گردشگری را یکی از روش های حفظ محیط زیست و جلوگیری از زمین خواری دانست و اضافه کرد: با ترویج فرهنگ سفر و گردشگری می توان به نتایج مثبتی دست یافت.
اباذری اضافه کرد: در صورتیکه حدود نیمی از مرزهای کشور مان ایران آبی هستند و ما مستعد گردشگری دریایی و آبی هستیم تا حالا فعالیت قابل توجهی در این عرصه انجام نگرفته و نیازمند تدوین برنامه ای در این بخش هستیم.
این فعال حوزه گردشگری با اشاره به کشورهایی که شرایط شبیه به کشور ما در زمینه مرزهای آبی دارند اظهار داشت: می توان از از عملکرد آنها استفاده و اگر موفقیتی در گردشگری دریایی داشته اند از آنها الگوبرداری کرد.
اباذری درباره این نوع گردشگری اضافه کرد: خیلی از کشتی ها و حتی قایق محلی را می توان برای اقامت در اختیار مسافران قرار داد؛ همین طور تفریحات و پذیرایی یکی دیگر از ارکان گردشگری دریایی است که می تواند مورد اقبال گردشگران باشد.
وی تنوع گردشگری دریایی را زیاد عنوان نمود و اضافه کرد: مسافران می توانند در گردشگری دریایی با کشتی های کوروز، خودوریشان نیز را بروی کشتی و یا شناور سوار کنند. طبیعت گردی، تفریحات و ورزش های آبی نیز همچون خاصیت ها گردشگری دریایی است.


منبع:

1400/09/01
16:10:57
5.0 / 5
1020
تگهای خبر: توریست , خرید , زمین , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری