پای صحبت هنرمند-صنعتگر راینی در كرمان:

ضرب هنر بر تن ایران

ضرب هنر بر تن ایران

به گزارش تور و گردشگری ایرنا- طنین آواز فلز اینجا وقتی چکشِ زنانه هنرمندان بر جانش فرود می آید شنیدنی است؛ هارمونی موزون و دلنشینی را می ماند که خود بتنهایی می تواند توریست جذب نماید تا بیایند کنار این زنان صنعتگر راینی بنشینند، به هنر دست و ذوق عاشقانه شان چشم بدوزند و هی نگاه کنند و سیر نشوند.


نشستن در کنار هنرمند-صنعتگرانی که با دستانشان جادو می کنند و از صفحات صاف و بی روح فلز، آنچنان می آفرینند که خود فلز هم سر ذوق و به چهچهه در می آید، ماندگار و پراستفاده می شوند، حس و حال تکرار نشدنی برای هر انسانی خلق می کند.
اینجا در کارگاه قلمزنی شهر راین از توابع شهرستان کرمان. شهری تاریخی با بقایای باستانی از دوره ساسانی که البته خیلی ها آنرا به طبیعت بکر و آبشار منحصربه فردش می شناسند، هنر دست زنان و مردانش هم در بخش های مختلف صنایع دستی پرآوازه است.
شهری که صنایع حاصل دست آفریده های زنان و مردانش هم خود باید بیشتر بعنوان خاستگاه هنر و صنعت این سرزمین شناخته شود. راین در دامنه کوه هزار، بلندترین قله جنوب ایران و استان کرمان در فاصله یکصد کیلومتری جنوب شرقی شهر کرمان با آب و هوایی ییلاقی و طبیعتی زیبا واقع شده است.
زینب نقدی یکی از زنان هنرمند صنایع دستی راین است که در کارگاهی، ذوقش را در همراهی سایر زنان خوش ذوق و صنعتگر این منطقه به معرض نمایش گذاشته و محصولات قلمزنی فلز را بعد از آنکه فلز را با ذوق و خلاقیت دستشان ورز و حالت دادند، به مخاطبان عرضه می کنند.
در گفتگو با خبرنگار ایرنا به مسائل زیادی در حوزه صنایع دستی اشاره می کند و همچون نکات مهمی که روی آن تاکید دارد، کپی کاری برخی کشورها از صنایع دستی ایران است که تاکید دارد: البته همه می دانند صنایع مصنوعی این کشورها مانند چین هیچ گاه نمی تواند جای اصل صنایع دستی ایران و اصالت آنرا بگیرد اما نکته مهم این است که ما هم باید خلاءهای موجود را پر نماییم و اجازه ندهیم اینچنین کشورهایی قدرت مانور در کپی کاری برای تولید صنایع دستی ما داشته باشند چونکه اینها بخشی از هویت ما به شمار می روند و باید از آنها صیانت نماییم.
در ادامه مصاحبه خود بر لزوم معرفی صنایع دستی بخصوص در سطح جهانی تاکید می کند و می گوید: کیست که نداند معرفی هنر و صنعت دست مردان و زنان این سرزمین چقدر می تواند در رونق تولید، ارزآوری، اشتغال و جذب توریست موثر باشد؛ اما برای نظام یافتن این دانسته مهم، الزاماتی باید وجود داشته باشد که به صورت زنجیره به هم پیوسته باشند و وضعیتی ماندگار را سامان دهد.
وی اظهارداشت: صنایع دستی استان کرمان با آوازه جهانی که دارد از تنوع بسیار زیادی برخوردار می باشد که بخشی از این صنایع توسط هنرمندان شهر تاریخی راین که قدمت آن به دوره ساسانی برمی گردد تولید می شود.
این هنرمند صنایع دستی ضمن اشاره به این که برخی صنایع دستی راین همچون چاقوسازی در سطح بین المللی معرفی شده است اظهار داشت: بعضی هنرها همچون قلمزنی در سطح جهانی به زبان بین المللی معرفی نشده است و فقط در سطح استانی و کشوری معرفی شده اند که این امر می تواند در ناشناخته ماندن یک صنعت اثرگذار باشد.
نقدی که می گوید سه سال است به صورت حرفه ای در رشته قلمزنی فلز مشغول به کار است اضافه کرد: صنعت چاقوسازی، ساخت و قلمزنی ظروف و زیورآلات مسی، پته دوزی، چرم دوزی و تراش سنگ های قیمتی در راین مورد استقبال توریستهای خارجی و داخلی قرار گرفته است و همین مساله سبب ایجاد اشتغال و درآمد هم در این شهر شده است.
وی با اشاره به اینکه مراحل ساخت و قلمزنی محصولات صنایع دستی در معرض دید بازدید کنندگان قرار دارد از طرح و نقش هایش در قلمزنی می گوید که خود فلسفه و علت و اهدافی دارد؛ توضیح می دهد: نقوش باستانی ایران، اماکن تاریخی و نوشته های مذهبی و فرهنگی را که جذابیت خاصی برای بازدید کنندگان دارد در طرح های قلمزنی مورد استفاده قرار می دهیم.
هنرمان را هدیه می دهیم
نقدی افزود: دست خریداران صنایع دستی در کارگاه ما باز است و محصولات متنوع و باکیفیت بالا و قیمت مناسب را در فروشگاهمان عرضه می نماییم چونکه معتقدیم که تنها یک محصول نمی فروشیم تا کسب و کارمان راه افتاده باشد و درآمدی کسب کرده باشیم؛ فردی که محصول دست و هنر ما را می خرد، بخشی از فرهنگ ما را به امانت و هدیه می برد.
بسته بندی
وی در ادامه مصاحبه به نکته قابل تاملی اشاره می کند که شاید مشکلی در سطح کشور هم باشد و آن هم بسته بندی محصولات است؛ تاکید می کند: آنچه با آن درگیر هستیم و سهم زیادی در فروش و انتخاب محصولات تولیدی دارد بسته بندی تولیدات است که در این خصوص مشاوره هایی انجام داده ایم تا مناسب ترین بسته بندی محصولات قلمزنی را داشته باشیم.
حمایت، حمایت، حمایت
این هنرمند رشته قلمزنی اما همانند سایر همکارانش با مشکلات و مسائلی هم مواجه می باشد و راهکار ها و درددل هایی هم دارد؛ شاید وقتی پای صحبت این هنرمندان می نشینیم حرف هایشان مشابه باشدو تکراری اما باز باید شنید و باید گفت؛ آنقدر گفت تا وضعیت ساماندهی صنایع دستی و مشکلات پیش پای تولید در این حوزه یا سایر بخش ها بالاخره حل شود؛ وی باآنکه از مشکلاتی مانند بیمه و.... می گوید اما به مبحث کپی کاری کشورهای دیگر مثل چین هم اشاره می کند و تاکید دارد: معمولاً چینی ها اغلب صنایع ما را بویژه صنایع دستی را کپی برداری کرده اند که این به هیچ عنوان به نفع صنعتگران ایرانی نیست اما بر خود ما آشکار است که در مقابل صنایع دستی ایران نمی توانند رقابت کنند.
این هنرمند صنتعگر اضافه کرد: نباید هیچ جای خالی ای برای مانور دادن کشورهای دیگر در این حوزه بگذاریم تا نتوانند جایی را برای صنایع مصنوعی باز کنند که این استقلال، نیازمند حمایت های لازم از هنرمندان و صنعتگران بخش صنایع دستی است.
نقدی در دستور کار قرار گرفتن ساخت برنامه های معرفی محصولات صنایع دستی و تثبیت جایگاه هنر دست هنرمندان ایرانی، ایجاد زیرساخت های مناسب برای عرضه محصولات صنایع دستی به گرشگران توسط خود هنرمندان، در نظر گرفتن بیمه نامه مناسب و پرداخت تسهیلات به موقع و با بازپرداخت مناسب را همچون مواردی برشمرد که اگر انجام نشود حتما صنایع دستی جای خویش را به صنایع تولیدی چینی خواهد داد و این صنایع به باد فراموشی سپرده خواهد شد.
استادان مجرب را قدر بدانیم
وی با اشاره به اینکه برای آموزش این صنعت باید استادکاران مجرب را دریابیم تا بتوانند این هنر را درست به علاقه مندان آموزش دهند و اصالت دست آفریده های هنرمندان ایران زمین هم حفظ شود، اظهار داشت: استادکارانی که نوآوری را همراه با حفظ اصالت هنر قلمزنی به همراه دارند و زندگی و عمرشان را برای این کارها گذاشته اند باید حمایت و دلگرم شوند؛ این افراد سرمایه های کشور به شمار می روند و باید حفظ شوند.
نقدی بیشترین افراد علاقه مند در رشته صنایع دستی قلمزنی در شهر راین را خانم عنوان نمود و اظهار داشت: شاید به این دلیل باشد که صنعت قلمزنی یک کار هنری ظریف به حساب می آید و صبر و حوصله زیادی برای آن لازم است و به علت این که درآمد حاصل از تولیدات صنایع دستی با هزینه های زندگی امروز همخوانی ندارد در نتیجه تنها آقایانی در این حوزه فعالیت می نمایند که تولیدات و درآمد بالایی داشته باشند.
وی بازار فروش و درآمدآزایی در زمینه صنایع دستی را خیلی خوب اعلام نمود و اظهار داشت: اگر حمایت های دولت و بخش خصوصی باشد و انگیزه تولید در میان صنعتگران زیاد شود بطور حتم وضعیت بیشتر رونق می گیرد و با عنایت به تاریخ، فرهنگ و اصالت هنر صنایع دستی در ایران، بازار برای جذب گردشگران هم بسیار جای پیشرفت خواهد داشت.
به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا سخن از صنایع دستی منحصربه فرد و بخشی از هویت و اصالت ایران زمین در کرمان درحالی است که این استان بیشترین تعداد آثار ثبت جهانی را بین استانهای کشور دارد و می تواند به خاستگاه مهم و دروازه بزرگ ورود توریست و بازدید تورهای جهانی تبدیل گردد چونکه جاذبه های میراثی و طبیعی مختلفی از کویر تا مناطق کوهستانی را یکجا در کنار همدیگر دارد.
ارگ بم (بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست کَند میمند با چندهزار سال قدمت، باغ زیبای شازده یا شاهزاده ماهان با خصوصیت های منحصر به فرد باغ و معماری عمارت آن، دشت کویر لوت که قدیمی ترین درفش جهان از این کویر در منطقه شهداد به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم و هم روستای دارستان سیرجان و این شهرستان بعنوان خاستگاه بافت گلیم شیرکی سیرجان از آثار ثبت جهانی استان کرمان به شمار می روند.

1400/09/09
23:29:09
5.0 / 5
1176
تگهای خبر: آموزش , باغ , تاریخی , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری