از سوی سازمان جهانی گردشگری؛

بهترین روستاهای گردشگری سال 2021 عرضه شدند

بهترین روستاهای گردشگری سال 2021 عرضه شدند

تور و گردشگری: سازمان جهانی گردشگری در خلال مجمع عمومی خود که در اسپانیا برگزار شد، لیست بهترین روستاهای گردشگری را که شامل 44 روستا از کشورهای مختلف می شود، اعلام نمود.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا از میراث آریا، در مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در مادرید، بهترین روستاهایی که گردشگری را برای ایجاد فرصت و پیشبرد توسعه پایدار پذیرفته اند، معرفی گشتند.
ابتکار بهترین دهکده های گردشگری توسط UNWTO برای پیشبرد نقش گردشگری در حفاظت از روستاها، همراه با مناظر طبیعی، تنوع زیستی و فرهنگی و ارزش ها و کارهای محلی آنها، همچون خوراک شناسی محلی، افتتاح شد.
در سال ۲۰۲۱، در مجموع ۴۴ روستا از ۳۲ کشور در سراسر پنج قاره جهان به رسمیت شناخته شدند. معیار انتخاب این روستاها حفظ منابع طبیعی و فرهنگی خود و همین طور اقدامات مبتکرانه و متحول کننده و تعهد به توسعه گردشگری در امتداد توسعه گردشگری روستایی بوده است که از اهداف توسعه پایدار (SDGs) محسوب می شود.
این ابتکار، روستاهایی را که متعهد به تبدیل گردشگری به یک محرک قوی برای توسعه و رفاه مردم خود هستند، به رسمیت می شناسد.
روستاها ازطریق یک هیئت مشورتی مستقل برمبنای مجموعه ای از معیارها که ۹ حوزه را پوشش می دهند، ارزیابی شدند: حفظ منابع فرهنگی و طبیعی، ترویج و صیانت از منابع فرهنگی، پایداری اقتصادی، پایداری اجتماعی، پایداری زیست محیطی، ظرفیت گردشگری و توسعه و یکپارچه سازی زنجیره ارزش
حاکمیت و اولویت بندی گردشگری، زیرساخت و اتصال، بهداشت، ایمنی و امنیت
همه ۴۴ روستای انتخاب شده از ۱۰۰ امتیاز ممکن، در مجموع ۸۰ امتیاز یا بالاتر کسب کردند.
گردشگری بعنوان محرک توسعه روستایی و شمول اجتماعی
زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری UNWTO می گوید: گردشگری می تواند با ترویجِ توزیع عادلانه تر مزایا و امتیازها در سرتاسر مناطق مختلف و توانمندسازی جوامع محلی، محرک انسجام و شمول اجتماعی باشد. این ابتکار روستاهایی را که متعهد به تبدیل گردشگری به یک محرک قوی برای توسعه و رفاه خود هستند، به رسمیت می شناسد.
طرح بهترین دهکده های گردشگری توسط سازمان جهانی گردشگری شامل سه رکن است:
بهترین روستاهای گردشگری از نظر سازمان جهانی گردشگری: روستاهایی به رسمیت شناخته می شوند که نمونه برجسته ای از مقصد گردشگری روستایی با دارایی های فرهنگی و طبیعی شناخته شده هستند که ارزش ها، محصولات و سبک زندگی روستایی و جامعه محور را حفظ و ترویج می کنند و تعهد روشنی به نوآوری و ابتکار دارند. پایداری در تمام جنبه های آن – اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی – در این روستاها احساس می شود.
برنامه ارتقای بهترین دهکده های گردشگری توسط این سازمان: برنامه ارتقا برای برخی از روستاها که بطور کامل معیارهای دریافت تقدیرنامه را ندارند نیز امتیازاتی ارائه می دهد. این روستاها از طرف سازمان جهانی گردشگری و همکاران آن در حوزه بهبود حوزه های ذکرشده در پروسه ارزیابی، حمایت خواهند شد.
شبکه بهترین دهکده های گردشگری توسط UNWTO: این شبکه فضایی برای تبادل تجربیات و شیوه های موثر، فرصت ها و یادگیری را فراهم می آورد که شامل نمایندگان روستاهایی خواهد بود که بعنوان «بهترین دهکده گردشگری توسط UNWTO» شناخته شده اند، روستاهای شرکت کننده در برنامه ارتقاء، و همین طور کارشناسان، شرکای بخش دولتی و خصوصی که در ترویج گردشگری برای توسعه روستایی فعالیت خواهند داشت.
در مجموع ۱۷۴ روستا توسط ۷۵ کشور عضو UNWTO (هر کشور عضو حداکثر می تواند سه روستا را ارائه دهد) برای طرح آزمایشی ۲۰۲۱ پیشنهاد شده است. از این میان ۴۴ روستا بعنوان بهترین روستاهای گردشگری توسط UNWTO شناخته شدند. ۲۰ روستای دیگر وارد برنامه ارتقای این ابتکار خواهند شد. همه این ۶۴ روستا قسمتی از شبکه بهترین دهکده های گردشگری UNWTO خواهند بود.
ایران سه روستای برندق (استان اردبیل)، خرانق (استان یزد) و لارک (استان هرمزگان) را به این طرح پیشنهاد کرده بود. دور بعدی این طرح در فوریه ۲۰۲۲ افتتاح می شود.
به این ترتیب، لیست بهترین دهکده های گردشگری عبارتند از: لیست بهترین روستاهای گردشگری ۲۰۲۱بخوو فدراسیون روسیه، بکاسین لبنان، بوجو فیلیپین، کاسپالا آرژانتین، کاستلو رودریگو پرتغال، کوئتزالان دل پروگرسو مکزیک، کومئادا پرتغال، گرویرس سوئیس، باتو پوته مالزی، کائونرتال اتریش، لو مورن موریس، لکونبری اسپانیا، مانی مکزیک، مصفت العبریین عمان، میاما ژاپن، موکرا گورا صربستان، مورلا اسپانیا، مصطفی پاشا صربستان، نگلانگران اندونزی، نیسکو ژاپن، نکوتسی رواندا، بندر بزرگ قدیمی موریس، اولرگسالی کنیا، اولانتایتامبو پرو، پانو لفکارا قبرس، پیکا شیلی، پوچامپلی هند، پورتو ویلیامز شیلی، رادولیکا اسلوونی، رجال العمعا عربستان سعودی، تستو آلتو برزیل، ساس فی سوئیس، سن کاسمه پاراگوئه، سن جینزیو ایتالیا، سیدی کائوکی مراکش، سولچاوا اسلوونی، سوفلی یونان، تاراکلی ترکیه، جزیره بنفش جمهوری کره، آنگوک جمهوری کره، والپوشیاوو سوئیس، وونچی اتیوپی ژیدی چین، یوکون چین
علاوه بر این، UNWTO با روستاهای زیر که در برنامه ارتقاء مشارکت دارند کار خواهد کرد:
اوردینو آندورا، خنالیق آذربایجان، کوپریوتیتسا بلغارستان، کاستلیر لابینیجی کرواسی، آگروس قبرس، فواح مصر، ساموس غربی یونان، هولوکو مجارستان، بیئی ژاپن، کاپولال مکزیک، گودینژ مونته نگرو، گورنجا مونته نگرو، اوکایمدن مراکش، بارانگای تدانی فیلیپین، گاسورار واندا، گوستیلیه صربستان، گورنیا واس اسلوونی، کانتاویجا اسپانیا، بو سواک تایلند، روبونی اوگاندا
هیچ یک از سه روستای ایرانی حاضر در این طرح موفق نشدند رتبه ای کسب کنند. اما از کشورهای اطراف ایران، روستای مسفات العبریین عمان در رتبه ۱۴، و روستاهای مصطفی پاشا و تاراکلی ترکیه نیز به ترتیب در رتبه های ۱۸ و ۳۵ قرار گرفتند. روستای خینالیق آذربایجان نیز در بین ۲۰ روستای برنامه ارتقای این طرح قرار گرفت.


منبع:

1400/09/16
12:38:14
5.0 / 5
1118
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری