ضریب اشغال ۹۰ درصدی مراکز اقامتی قم با ورود گردشگران عراقی

ضریب اشغال ۹۰ درصدی مراکز اقامتی قم با ورود گردشگران عراقی

به گزارش تور و گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم اظهار داشت: با ورود گردشگران عراقی به قم ضریب اشغال هتل ها، خانه مسافرها و اقامتگاه های مجاز به بیش از 90 درصد رسید.


به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی قم، علیرضا ارجمندی در گفت وگویی با اشاره به اهمیت کیفیت خدمات دهی و استانداردسازی مراکز اقامتی استان اضافه کرد: طی هفته های گذشته در مراکز اقامتی مجاز میزبان حدود ۲هزار توریست عراقی بودیم که برای ایام عید نوروز این حجم بیشتر خواهد شد.
وی افزود: اکنون با کم شدن حجم گردشگران ضریب اشغال به حدود ۴۰ درصد رسیده است و منتظر موج بعدی هستیم؛ احیانا در روزهای عید میزبان گردشگران عراقی بیشتری خواهیم بود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم اضافه کرد: عموما عراقی ها دو شب در قم اقامت دارند ولی بدین سبب که تعداد زیادی در اقامتگاه های شخصی و فامیلی اقامت می کنند، نمی توان آمار دقیقی از تعداد آنها ارائه داد.
ارجمندی به الزام استان برای ورود گردشگران عراقی بصورت گروهی و بوسیله آژانس های مجاز اشاره و اشاره کرد: با کمیته تامین استان به ریاست معاون استاندار و معاون امنیت و انتظامی وزارت کشور در ارتباط مستمر هستیم، همین طور حوزه امنیت، بهداشت و خدمات گردشگران را بطور دائم بوسیله دستگاه های ذی ربط مثل وزارت بهداشت و اماکن رصد می نماییم.
وی افزود: تا پیش ازاین کسب وکار فعالان گردشگری بطور کامل در رکود بود و اکنون این چرخ وفلک آغاز به حرکت کرده است که بعنوان فاز نخست خوب است.
ارجمندی با اشاره به پرداخت تسهیلات کرونا برای تجهیز و نظارت دائم بر مراکز اقامتی اضافه کرد: برای استاندارسازی و کیفیت خدمات مراکز اقامتی برنامه جدی داریم و پروانه مراکز در صورت نداشتن استانداردهای لازم برمبنای چک فهرست مربوطه تمدید نمی گردد، همین طور باید به لحاظ خدماتی، نظافتی و بهداشتی آموزش های لازم به کارکنان داده شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم به افزایش تعداد تخت های استان اشاره نمود و اظهار داشت: قم با ۱۲۰ تا ۱۳۰ مرکز اقامتی و ۶هزار تخت به حداقل ۲ تا ۳هزار تخت دیگر نیاز دارد. به دنبال سرمایه گذاری در این عرصه هستیم که در کوتاه مدت تعداد خانه مسافرها و در بلندمدت هتل ها و میهمان پذیرهای استان را افزایش دهیم.
ارجمندی با اشاره به درحال ساخت بودن چهار هتل ۵ ستاره، افزود: امیدواریم تا سال آینده این هتل ها به بهره برداری برسند. همین طور ۵۳ پروژه تاسیسات گردشگری در استان درحال ساخت است که به طور قطع با اهدای وام تامین مالی خواهند شد و به زودی به بهره برداری می رسند.
بقعه خدیجه خاتون در قم مرمت شد
معاون میراث فرهنگی قم نیز در گفت و گویی از مرمت بقعه خدیجه خاتون در این استان آگاهی داد.
عمار کاوسی اظهار نمود: مرمت این اثر تاریخی و مذهبی با مبلغی حدود ۶۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی انجام شد.
معاون میراث فرهنگی قم افزود: این مرمت شامل حذف الحاقات دوره های مختلف، استواری بخشی پایه های سنگی و اجرای (کانالِ نا) دور بنا بود.
کاوسی با اشاره به اینکه بنای امامزاده خدیجه خاتون منسوب به دختری از فرزندان امام صادق(ع) می باشد، اضافه کرد: این بقعه را غیاث الدین امیرمحمد فرزند خواجه علی صفی امیر بزرگ خاندان صفی به سال ۷۷۰ هجری قمری بنیاد نهاده است.
وی اظهار داشت: نمای خارجی بقعه خدیجه خاتون ابتدا چند متری سنگ چین و بعد از آن گنبد برجی هرمی و قاعده ضلع آن آجری است، این اثر تاریخی به شماره ۲۴۹۵ در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.


منبع:

1400/09/19
21:35:41
5.0 / 5
944
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری