محمودیان:

سه شهر و یک روستا به خانواده شهرها و روستاهای صنایع دستی پیوستند

سه شهر و یک روستا به خانواده شهرها و روستاهای صنایع دستی پیوستند

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ثبت سه شهر و یک روستا بعنوان شهرها و روستاهای ملی جدید صنایع دستی آگاهی داد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، پویا محمودیان اظهار داشت: با تدوین برنامه های اجرائی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی در دولت جدید، برنامه ریزی های مربوط به تشکیل و راه اندازی پنجمین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی انجام شد و اولین جلسه از سلسله جلسات آن در روز دوشنبه اول آذر ۱۴۰۰، با حضور تعدادی از مقامات و مسئولان استانی همچون فرمانداران، مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استانها، شهرداران و نمایندگان مجلس از استانهای سمنان، مرکزی و همدان در عمارت تاریخی کوشک اجرا شد.
معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اضافه کرد: در این نشست پرونده های پنج نامزد از این سه استان مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت مهدیشهر (سنگسر) در رشته شماره دوزی سنگسر و کلاته خیج در رشته دست بافته های سنتی (تانه بافی) از استان سمنان و تفرش در رشته تفرشی دوزی از استان مرکزی بعنوان شهر ملی صنایع دستی ثبت شدند.
او افزود: همین طور داویجان در رشته مرواربافی از استان همدان بعنوان روستای ملی به ثبت رسید و روستای ابرسج در رشته نمدمالی از استان سمنان بصورت مشروط باقی ماند تا بعد از رسیدن به استانداردهای مورد نظر به ثبت قطعی برسد.
محمودیان افزود: ثبت ملی شهرها و روستاهای صنایع دستی، ضمن ایجاد آمادگی بمنظور حضور آنها در رقابت ثبت جهانی شورای جهانی صنایع دستی، برای تولیدکنندگان منطقه مورد نظر امتیازهای بسیاری را مانند افزایش اشتغال بواسطه اعتبار و هویت بخشی، آگاهی بخشی، ترویج و همین طور رشد گردشگری داخلی و حتی خارجی و رونق اقتصادی به دنبال دارد.
محمودیان اضافه کرد: ثبت شهرها و روستاها به یک مطالبه عمومی تبدیل گشته و امسال برخلاف سالهای قبل باتوجه به دغدغه و اصرار هنرمندان در خصوص آگاهی از نتایج ثبت ها، نتایج حاصل در مدت کوتاهی بعد از برگزاری جلسات در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.
معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: امیدواریم این فعالیت مهم، هم در زمان کوتاه مدت و هم در زمان بلندمدت ثمرات مبارکی برای اهالی صنایع دستی کشور به ارمغان آورد.

1400/09/20
15:53:27
5.0 / 5
1094
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری