میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

تحریف در آیین یلدا با یک دکور تلفیقی

تحریف در آیین یلدا با یک دکور تلفیقی

اقامت ارزان گردشگران کشورهای همسایه در مشهد تلفیق دو جشن در یک دکور و تحریف آیین یلدا و هشدار برای آتش سوزی و انفجار در کاخ سعدآباد خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبرگزاری مهر در گزارشی اعلام نمود که کاخ سعدآباد تهران در معرض یک فاجعه بزرگ قرار دارد.
کیاپارسا رییس قبلی کاخ سعدآباد در مراسم تودیع خود به رییس جدید این کاخ هشدار داد که لوله های گاز این مجموعه فرسوده شده و هر لحظه امکان انفجار یا آتش سوزی در آن وجود دارد.
این در حالی است که چند روز پیش اعلام گردید اعضای شورای راهبردی کاخ سعدآباد تعیین شده اند البته اعضای شورای راهبردی موزه ملی نیز با حکم قائم مقام وزیر میراث فرهنگی تعیین شدند.
پیام تیرانداز مدیرعامل خبرگزاری فارس، حجت الله ایوبی و مجید زین الدین مدیر شبکه یک سیما از اعضای این شورای راهبردی هستند.

یک تلفیق دردسرساز!
در خبر دیگری که توسط خبرگزاری مهر منتشر گردید تصاویری از دکور مربوط به شب یلدا در یکی از پاساژهای تهران نمایش داده شد که در آن آئین شب یلدا با آئین سوکوت یهودیان تلفیق شده بود.
این درحالی است که می بایست این دو آئین جدا از هم قرارمی گرفتند مانند همه آئین های دیگری که در این کشور راه اندازی اما هیچیک از آنها را نباید با هم تلفیق کرد چون تحریفی در فرهنگ و آئین ایرانی به وجود خواهد آورد این دفعه نیز نقد خبرگزاری مهر به این مساله بود که چرا دو آئین در کنار هم و در یک دکور تلفیق شده اند.
در این دکور، کرسی و وسایل قدیمی یک خانه ایرانی که برای شب یلدا تزئین شده بود با سایبانی از برگ درختان و میوه های آویزان شده ترکیب شده بود. این سایبان با همین شکل نشان دهنده جشن سایبان یا سوکوت یهودیان است.
سفر ارزان ۱۷ دلاری به مشهد
خبرگزاری مهر در گزارش دیگری درباره پکیج های ارزان سفر به مشهد از مبدا عراق مطلبی را نوشت. در این گزارش آمده بود که یک عراقی می تواند با ۱۷ دلار سفر ارزان یک روزه به همراه سه وعده غذایی در مشهد داشته باشد.
اگر چه این حداقل هزینه ای است که می توان برای یک مسافر در نظر گرفت اما شرط استفاده از آن بهره بردن از خدمات آژانس های مسافرتی است.
در این پکیج ها که توسط آژانس های مسافرتی شهر مشهد تهیه شده است آمده که اقامت ۶ شب گردشگران کشورهای همسایه خصوصاً عراق در هتل های ۵ ستاره دو شهر شیراز و مشهد تنها ۱۹۰ دلار در نظر گرفته شده است.
جای این پرسش خالی است که آیا ایرانیها نیز می توانند با چنین قیمت کمی به مشهد سفر کنند. آژانس های مسافرتی مشهدی می گویند اگر با پکیج آنها این سفرها صورت گیرد قاعدتاً برای ایرانیها نیز همین مبلغ در نظر گرفته خواهد شد.
تدوین سند اجرائی صادرات گردشگری
در این هفته زاهد شفیعی مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه ریزی گردشگری از اجرائی شدن سند استراتژی ملی صادرات گردشگری ایران آگاهی داد و اظهار داشت: در این سند مزایای رقابتی گردشگری در ۴ حوزه تخصصی گردشگری جامعه محور، اکوتوریسم و طبیعت گردی، گردشگری سلامت و گردشگری فرهنگی و تاریخی شناسایی و سپس برنامه اقدام برای بهره برداری بهینه از این مزایا ارائه شد.
در این هفته همین طور درباره دستگیری ۷ حفار بدون مجوز در شهرستان آرادان خبر رسید. در این خبر فرمانده یگاه حفاظت میراث سمنان گفته بود عوامل ناجا با همکاری مقام قضائی و طبق گزارش مردمی در محل مورد نظر حاضر شدند و موفق به شناسایی محل حفاری و مشاهده ۷ نفر حفار بدون مجوز شدند که دارای دو دستگاه خودرو، یک دستگاه موتور سیکلت به همراه ادوات حفاری بودند.

پروژه مشترک ایران و آلمان در اورامانات
این هفته پویا طالب نیا مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات از اجرای پروژه مشترک دیرینه شناسی دوران تاریخی هورامان با همکاری این پایگاه و دانشگاهی در آلمان آگاهی داد و اظهار داشت: اولین کارهای باستانی انجام شده در امتداد سطح جهانی این منظر در قالب برنامه بررسی و شناسایی شد.
تهیه بیش از ۲۰ پرونده ثبتی آثار باستانی و تعیین عرصه و حریم منظر قلعه های باستانی شاخص از دیگر دستاوردهای این پروژه مشترک است.
فرهاد عزیزی مدیرکل پایگاه های میراثی وزارت میراث فرهنگی نیز از تهیه پلان مدیریت کاخ گلستان آگاهی داد و اظهار داشته بود: با اهمیت ترین وظیفه و مسئولیت پایگاه ها و مدیریت کاخ گلستان حفظ اصالت محیط اطراف قرار گیری کاخ گلستان است.
پایش هوشمند و تهیه طرح های شهری متناسب با ارزش های فرهنگی تاریخی محدوده و دستیابی به مدیریت منسجم بین بخش های مختلف مدیریت شهری می تواند ضمن رفع چالش ها سبب هم افزایی و افزایش کیفیت زندگی در کنار این اثر جهانی شود.

1400/10/04
23:07:16
5.0 / 5
989
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , خدمات , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری