گزارش مهر از معارفه مدیركل میراث فرهنگی اصفهان؛

سایه سنگین خود تحریمی ها

سایه سنگین خود تحریمی ها

تور و گردشگری: انتصاب مدیرکل جدید میراث فرهنگی استان اصفهان در صورتیکه انتظار می رفت نقطه پایانی بر حواشی این صندلی باشد، اما با خود تحریمی فعالان این حوزه به نظر سرآغازی بر حواشی جدید بود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: بعد از ماه ها کش و قوس بالاخره دو روز گذشته حکم مدیرکل جدید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان صادر و علیرضا ایزدی به این سمت منصوب گردید. این در حالی بود که این اداره کل بعد از درگذشت مرحوم فریدون الهیاری از خردادماه سال جاری با سرپرست اداره شد. علی کامیابی که مسئولیت سرپرستی این اداره کل را بر عهده داشت در مراسم تودیع خود اذهان کرد که قرار بوده دو ماه در این مسئولیت باشد، اما با به درازا کشیدن فرآیند انتخاب مدیرکل عمر این سرپرستی به حدود شش ماه رسید.
انتخاب ایزدی در حالی صورت گرفت که برخی منابع از اختلاف نظر بین استاندار اصفهان و وزیر میراث فرهنگی برای انتخاب مدیرکل آگاهی داده بودند و دلیل طولانی شدن این انتصاب نیز همین مسئله عنوان شد. برای صندلی داغ و پرچالش مدیرکلی میراث فرهنگی استان اصفهان گزینه های گوناگون عنوان شد که حتی برخی گزینه ها با حمایت تشکل ها و انجمن های صنفی همراه شدند، اما در نهایت ایزدی که سابقه طولانی در مدیریت میراث فرهنگی دارد و تحصیل کرده دکتری گردشگریست توانست بر این صندلی تکیه زند.
عصر روز گذشته هتل سپاهان میزبان مراسم تودیع و معارفه علی کامیابی و علیرضا ایزدی بود، مراسمی که در آن مدیران دولتی مختلفی همچون علی دارابی، قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی و مهران زینلیان، معاون امور عمرانی استانداری اصفهان حضور داشتند. اما مهم ترین غایبان این جلسه معاونان اداره کل میراث فرهنگی اصفهان، نمایندگان بخش خصوصی و جوامع صنفی و تشکل های حوزه های سه گانه وزارتخانه میراث فرهنگی بودند.

خود تحریمی ها
در مراسم روز گذشته به جز نمایندگان انجمن راهنمایان تور و چند تشکل دیگر هیچیک از فعالان صنفی و تشکلی گردشگری و صنایع دستی حضور نداشتند، برخی شنیده ها از این حکایت دارد که برخی از جوامع صنفی مبادرت به تحریم این مراسم کردند. بنظر می رسد این صنف ها و تشکل ها پیرو نامه های مختلفی که در پشتیبانی از گزینه مورد نظر خود منتشر نموده بودند از انتخاب وزیر میراث فرهنگی نارضایتی دارند. مجمع امور میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان نیز در ایام گذشته و در ضمن اعتراض به آنچه «انتصاب مدیرکل غیر بومی» خواند، نامه ای نوشت و در آن اصرار کرد «وزیر میراث فرهنگی وفای عهد نکرد».
با این حال بنظر می رسد که برخی حواشی پیرامون مسئولیت مدیرکلی میراث فرهنگی استان اصفهان حداقل تا هفته های آتی ادامه دار باشد؛ آن هم در شرایطی که وضعیت میراث فرهنگی و گردشگری اصفهان در وضعیت بسیار دشواری قرار دارد و صنایع دستی شهر هم نفس های آخر خودرا می کشد. در این شرایط بنظر می رسد همکاری و همدلی بین تمام بازیگران نقش بسیار مؤثری در پیش برد اهداف ذی نفعان خواهد داشت. هر گونه تحریم و رفتاری از این قبیل بطور قطع در امتداد منافع جمعی و صنفی نبوده و در صورت ادامه به گردشگری و صنایع دستی اصفهان لطمه بسیار زیادی خواهد رسید.
از طرفی گردشگری و صنایع دستی دو صنعت هستند که حرف اول و آخر را در آنها بخش خصوصی و جوامع صنفی می زنند، این دو صنعت با پراکندگی و گستره بسیار عریض دیگر توان مقابله با بحران کرونا را ندارند و این بحران نفس آنها را تنگ کرده، بدین سبب شاید همراهی در ماه های ابتدایی مسئولیت مدیرکل جدید، کلید ورود به دوران پساکرونا و بازیابی این دو صنعت باشد. علاوه بر این موارد، ایزدی علاوه بر حکم مدیرکلی میراث فرهنگی اصفهان، حکم مشاوری وزیر را نیز دارد و در شورای معاونان وزارت میراث فرهنگی هم حضور خواهد داشت؛ از همین روی حضور او بنظر می رسد ظرفیت ویژه ای برای اصفهان باشد تا بتواند اهداف خودرا سریع تر پیش ببرد.

نباید نگاه بی معنای ناسیونالیستی نگاه مقدس ایرانی را زیر سوال ببرد
ایزدی در سایه این حواشی و اتفاقات گوناگونی که برای انتصاب مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان رخ داد، در مراسم معارفه خود اصرار کرد که «نگذاریم خدای ناکرده نگاه بی معنای ناسیونالیستی، نگاه معنادار و مقدس ایران را زیر سوال ببرد». او همین طور از مدیران پیشین میراث فرهنگی در اصفهان یاد کرد و خودرا میراث دار «مصلحی ها» و «الهیاری ها» دانست.
او در حاشیه این مراسم و در جمع خبرنگاران نیز از تلاش خود برای «باز کردن قفل های حوزه سه گانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» گفت و اشاره کرد که «به عنوان مدیر جدید این حوزه در اصفهان این قول را به مردم می دهم در زمینه میراث فرهنگی ابتدا کار غیر تخصصی انجام ندهیم».

شکل گیری ستادی ویژه اصفهان در وزارت میراث فرهنگی
همچنین علی دارابی، قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی نیز که برای حضور در مراسم تودیع علی کامیابی و معارفه علیرضا ایزدی به اصفهان آمده بود در جمع خبرنگاران از تشکیل ستاد ویژه اصفهان در وزارت میراث فرهنگی آگاهی داد و اظهار داشت: «ستادی در وزارت خانه برای پشتیبانی از اصفهان در زمینه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تشکیل شده و این وزارت نگاه ویژه ای به اصفهان دارد».
او گفت: پرونده های مهم اصفهان همچون پروژه مرمتی گنبد مسجد شیخ لطف الله و دیگر موضوعات مهم در این ستاد بررسی خواهد شد. دارابی همین طور اصرار کرد که مسئولان اداره کل تمام قد پشت مدیرکل جدید اصفهان خواهند ایستاد و از او حمایت ویژه خواهند داشت.
دارابی درباره پرونده ثبت جهانی دولتخانه صفوی اصفهان نیز اشاره کرد: «تصمیم گیری برای پرونده های ثبت جهانی در وزارت میراث فرهنگی به شورایی واگذار شده، این شورا مقرر است پرونده های ثبتی ایران در یونسکو را تا ۱۰ سال دیگر اولویت بندی کنند».


منبع:

1400/10/09
17:47:46
5.0 / 5
842
تگهای خبر: تخصص , زمین , فرهنگ , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری