مدیر شهرداری بافت تاریخی اراك اعلام كرد؛

تخصیص ۴۰ میلیاردریال برای تعمیر بازار تاریخی اراک

تخصیص ۴۰ میلیاردریال برای تعمیر بازار تاریخی اراک

مدیر شهرداری بافت تاریخی اراک اظهار داشت: امسال 40 میلیاردریال برای عملیات ترمیمی بازار تاریخی اراک و سراهای جانبی آن تخصیص یافته است.نگین شاه کرمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ساماندهی بافت های تاریخی اراک اظهار داشت: برای تعمیر و بازسازی محدوده بافت تاریخی اراک، سال قبل ۲۰ میلیاردریال اعتبار اختصاص یافت و امسال نیز ۴۰ میلیاردریال برای عملیات ترمیمی بازار اراک و سراهای جانبی آن تخصیص داده شد.
وی اضافه کرد: در همین راستا تا کنون سه مرحله مناقصه برای جذب سرمایه گذار برگزار شده است که در مرحله سوم تعدادی شرکت اعلام همکاری کردند و اسناد بازار در اختیار آنها قرار داده شد.
مسئول بافت های تاریخی شهرداری اراک اشاره کرد: ساماندهی، مرمت و احیای مجموعه بازار در دستور کار شورا و شهرداری اراک است و اقدامات اساسی در بخش های مختلف بازار، احیای سراهای مختلف برمبنای کاربری های پیشنهاد شده بصورت ویژه در دستور کار قرار دارد.
شاه کرمی اظهار داشت: علاوه بر احیای سراهای مذکور، بصورت همزمان مرمت اضطراری، رفع خطر و استواری بخشی در قسمت های عمومی خصوصاً راسته های اصلی بازار در دستور کار قرار دارد و کف سازی و محوطه سازی گذرها و سراها با مشارکت شهرداری بافت تاریخی و راه و شهرسازی صورت خواهد گرفت.
گفتنی است بازار تاریخی اراک هسته اولیه تشکیل این شهر بشمار می رود و قدمتی تقریباً ۲۰۰ ساله دارد. این مکان تاریخی علاوه بر کارکردهای گردشگری و تجاری به سبب وجود ۲ حوزه علمیه و چندین مسجد تاریخی اهمیت ویژه فرهنگی مذهبی دارد اما زیرساختها و خصوصاً سراهای جانبی بازار نیاز جدی به مرمت و ایمن سازی دارند. شایسته است شهرداری و شورای اسلامی شهر اراک، اتاق اصناف و ادارات میراث فرهنگی، راه و شهرسازی و اوقاف و امور خیریه در امتداد ساماندهی، حفظ و احیای این مرکز فرهنگی تاریخی همکاری و همراهی ویژه ای داشته باشند.

1400/10/19
22:05:41
5.0 / 5
1013
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , قدمت , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری