گزارش تور و گردشگری؛

رنج شهر جهانی از ساخت وسازهای غیر مجاز

رنج شهر جهانی از ساخت وسازهای غیر مجاز

به گزارش تور و گردشگری ساخت و ساز غیر مجاز طی چند دهه گذشته در یزد به یک فرهنگ تبدیل گشته و شهروندان به جای گذراندن روال قانونی برای دریافت پروانه های ساختمانی، به فعالیت غیر مجاز رو آورده اند.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: روال ساخت و سازهای غیر مجاز در استان یزد بخصوص شهر جهانی یزد به جایی رسید که استان یزد در زمره نخستین استانهای دارای بیشترین آمار تخلفات ساخت و ساز قرار گرفت و نگرانی هایی که قبل از این بارها مطرح شده بود، تقویت شد.
آمارهای گوناگونی بین ۷۰ تا ۹۰ درصد بودن تخلف در ساختمان های شهر یزد مطرح بود که بخشی در ارتباط با آمار ساخت وسازهای بدون پروانه و بخشی هم در ارتباط با ساختمان هایی است که پروانه می گیرند اما خلاف پروانه می سازند و به شکلی با تهیه دو نقشه، شهرداری ها را دور می زنند.
دست اندرکاران به این نتیجه رسیدند که باید با فرهنگ سازی و گفتمان اجتماعی باورهای نهادینه شده در بین مردم و حتی برخی کارکنان شهرداری و دیگر دوایر دولتی اصلاح گردد که این کار سخت و دشواری است.
شهرداری برای شروع نسبت به راه اندازی سامانه های مختلف برای کاهش مراحل صدور پروانه ساخت و ساز و برقراری ارتباط با سایر دستگاه های دارای نقش در این عرصه به صورت الکترونیکی وارد عرصه شد.

در ادامه، امور اجراییات شهرداری که مأمور شناسایی تخلفات ساخت و ساز برای برخورد بود را تقویت کرد یعنی برای ایجاد انگیزه، کار را به بخش خصوصی واگذار کرد.
این طرح در وهله اول در منطقه ۴ شهرداری یزد اجرا شد و درحال تسری در سایر مناطق شهرداری است و همه اذعان دارند این گام، گامی مؤثر در کاهش تخلفات ساخت وساز بوده است.
گزارش مرکز آمار ایران درباره وضعیت ساخت و سازها
اما این روزها مرکز آمار ایران گزارشی را درباره وضعیت ساخت و ساز و تعداد پروانه های صادر شده در شهرداری های کشور اعلام نموده که نشان از کاهش صدور پروانه های ساختمانی دارد.
این آمار نشان میدهد که در تابستان سال جاری، هزار و ۶۰۹ پروانه ساختمانی توسط شهرداری تهران صادر شده که نسبت به فصل گذشته ۱۵ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۱.۷ درصد کاهش داشته است، این تعداد پروانه حدود پنج درصد از کل پروانه های ساختمانی کشور را تشکیل می دهد.
بر اساس همین بررسی در تابستان سال جاری، ۳۲ هزار و ۱۳۶ پروانه ساختمانی توسط شهرداری های کشور صادرشده که نسبت به فصل گذشته حدود ۱۴.۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۹.۴ درصد کاهش داشته است.
از کل پروانه های صادرشده در شهرداری های کشور، ۲ هزار و ۴۹۲ پروانه یعنی ۷.۸ درصد در ارتباط با افزایش بنا و ۲۹ هزار و ۶۴۴ پروانه ۹۲.۲ درصد در ارتباط با راه اندازی ساختمان بوده است.
به این ترتیب پروانه های صادرشده برای راه اندازی ساختمان نسبت به فصل گذشته ۱۴.۷ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴۰.۱ درصد کاهش داشته است.
نقش مهاجرپذیری در افزایش ساخت و ساز در یزد
معاون معماری و شهرسازی شهرداری یزد اما عرضه این آمار به صورت کل را ملاکی برای سنجش تخلفات ساخت و ساز در شهرها ندانست و اضافه کرد: در راه بررسی باید به این نکته بررسی کرد که شهرهایی که توسعه می یابند، تخلفات در آنها کم شود.

مهدی شرافت در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مهاجرپذیر شدن یزد، افزود: اعتقاد دارم که شهر یزد به اندازه جمعیت بومی خود، مسکن دارد و احتیاج به ساخت و ساز جدید ندارد و ساخت و سازهای جدید بیشتر از جانب مهاجران انجام می شود.
وی بیان نمود: با این وجود میزان صدور پروانه های ساختمانی هم از لحاظ تعداد، هم متراژ و هم تعداد واحد نشان از رشد صدور پروانه ها در ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت های مشابه دو سال قبل دارد.
آمارهای نشان دهنده افزایش صدور پروانه
معاون معماری و شهرسازی شهرداری یزد اضافه کرد: بر مبنای آمارها تعداد پروانه های صادرشده در ۹ ماهه سال جاری ۶۳۱ مورد بوده است که همین تعداد در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۳۹۸ به ترتیب ۵۹۳ و ۳۸۱ مورد بوده است که رشد بسیار خوبی را نشان میدهد.
وی ادامه داذ: بطور قطع در سه ماهه آخر سال باتوجه به افزایش هزینه های دریافت پروانه ساختمانی بخصوص در ماه های بهمن و اسفند، تقاضا برای صدور پروانه افزایش قابل توجهی خواهد داشت.
شرافت به مقایسه مساحت پروانه های صادر شده در سالهای ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ پرداخت و اظهار داشت: در این سال ها به ترتیب برای ۲۰۰ هزار و ۱۰۷ مترمربع، ۳۸۳ هزار و ۶۵۲ مترمربع و ۴۵۹ هزار و ۴۵۱ مترمربع پروانه صادر گردیده است که روند افزایشی قابل توجهی دارد.
وی با اعلان اینکه یکی دیگر از شاخصهای بررسی روند صدور پروانه های ساختمانی تعداد واحدهایی است که پروانه دریافت کرده اند، اضافه کرد: در سال ۱۳۹۸، برای ۸۵۶ واحد، در سال ۱۳۹۹ برای هزار و ۵۴۲ واحد و امسال برای هزار و ۹۲۸ واحد پروانه ساختمانی صادر شده که این هم رشد را نشان میدهد.
دلایل افزایش پروانه های ساختمانی
معاون معماری و شهرسازی شهرداری یزد، این افزایش را ناشی از احتیاج به نوسازی و بهسازی همینطور احتیاج به ساخت مسکن جدید برای مهاجران دانست و اضافه کرد: شهر یزد به اندازه جمعیتش، مسکن دارد و این روند افزایشی بنا به علل گفته شده بروز یافته است.
وی با اعلان اینکه مهاجرپذیری برای تأمین نیروی کار مورد نیاز صنایع استان، یکی از علل افزایش تقاضا برای ساخت مسکن در شهر یزد است، گفت: این تقاضا در همه مناطق شهری وجود دارد اما در منطقه تاریخی روند افزایشی دیده نشده است.
کاهش تخلفات ساخت و ساز
معاون معماری و شهرسازی شهرداری یزد یکی از نشانه های افزایش صدور پروانه های ساختمانی را کاهش تخلفات ساخت و ساز و تعداد پرونده های ارجاعی به کمیسیون ماده ۱۰۰ عنوان نمود.
شرافت بیان نمود: با اتفاقاتی که در حوزه نظارت بر روند ساخت و ساز با مشارکت بخش خصوصی و اهتمام شهرداری صورت گرفته است، کنترل ساخت و سازها به مراتب بالا رفته و زمانی که زمینه برای تخلف کم شود، تمایل به دریافت پروانه و سیر روال قانونی برای ساخت و ساز افزایش خواهد یافت.

وی با تاکید بر این که شهروندان یزدی در امر ساخت و ساز ضابطه مند شده اند، اضافه کرد: این تغییر را هم در افزایش صدور پروانه های ساختمانی و هم در تعداد پرونده های تخلفات ساخت و ساز میتوان به وضوح احساس کرد.
زخم ساخت وسازهای غیر مجاز بر معماری امروز شهر یزد
به طور قطع ترمیم زخم هایی که معماری امروز شهر یزد از ناحیه تخلفات ساخت و ساز خورده، سال ها زمان برده و حتی جبران ناپذیر است اما اگر از همین هم اکنون هم شروع نماییم و جلوی تخلفات ساخت و ساز را بگیریم، دیر نیست.
تخلفات ساخت و ساز به غیر از خسارتی که بر سیمای شهر ایجاد می کنند، شهر را غیرایمن ساخته و جان شهروندان را هم در معرض خطر قرار می دهند.
ای کاش مردم آگاه شوند و بدانند هزینه های مستقیم و غیرمستقیمی که در ساخت و سازهای غیر مجاز برای دور زدن قانون و کم کردن هزینه و تسریع روند ساخت، پرداخت می کنند به مراتب سنگین تر و بیشتر از هزینه هایی است که برای سیر روال قانونی می پردازند.

1400/11/02
23:55:31
5.0 / 5
969
تگهای خبر: تاریخی , دستگاه , زمین , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری