ثبت ملی 5 اثر میراث ناملموس به استاندار ایلام ابلاغ گردید

ثبت ملی 5 اثر میراث ناملموس به استاندار ایلام ابلاغ گردید

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ثبت ملی پنج اثر میراث فرهنگی ناملموس را به استاندار ایلام ابلاغ نمود.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا از میراث آریا، علی دارابی در نامه ای به حسن بهرام نیا استاندار ایلام نوشت: در اجرای ماده یک از قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب سال ۱۳۸۲ و مواد ۱۱ و ۱۲ از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ و مواد ۲ و ۳ آئین نامه اجرایی قانون مذکور مصوب ۱۳۸۷/۱۱/۶ هیأت محترم وزیران و با رعایت مقررات آئین نامه اجرایی مذکور، میراث فرهنگی ناملموس با عنوان بازی محلی کران به شماره ۲۴۴۲، در تاریخ اول آذر ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این نامه خطاب به استاندار ایلام، ضمن ابلاغ ثبت ملی شیوه تهیه شیراز (توف) به شماره ۲۴۴۳، دانش و مهارت بومی بهره برداری از ونوشک (پسته کوهی) به شماره ۲۴۴۴، مهارت ساخت بوگده ملکشاهی به شماره ۲۴۴۵، مهارت پخت خورشت ترگ (تره کوهی) به شماره ۲۴۴۶ در لیست ملی میراث فرهنگی ناملموس، بر هرگونه اقدام برای حفظ و احیای این آثار تاکید کرده است.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا، طبق آئین نامه و دستورالعمل های مصوب، شورای ملی ثبت آثار، بررسی و تصویب شرایط و ارزش ثبت آثار در چهار حوزه آثار غیرمنقول (اماکن تاریخی فرهنگی)، آثار منقول (اموال فرهنگی و اشیا تاریخی)، آثار طبیعی (مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه های طبیعی- تاریخی، پدیده ها و نمونه های پرارزش گیاهی، جانوری و زیستگاه ها) و آثار ناملموس (رویدادها، مراسم و آیین های معنوی و فرهنگی، آواها و مهارت ها و شیوه های پخت غذاهای سنتی و... ) در لیست ملی را در بر می گیرد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رئیس شورا، معاون میراث فرهنگی نایب رئیس و مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی وطبیعی بعنوان دبیر شورا هستند که جلسات آن به صورت دوره ای و بر مبنای پرونده های موضوعی با حضور اشخاص حقوقی ثابت، اشخاص حقیقی و برخی از صاحب نظران و نمایندگان دستگاه ها و سازمان های در رابطه با هر پرونده به صورت متغیر تشکیل می شود.


منبع:

1400/11/05
22:27:19
5.0 / 5
893
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری