وزیر كشور در نشست مشترك وزرا و استانداران مطرح كرد؛

300 میلیون دلار صادرات صنایع دستی به جز قالی

300 میلیون دلار صادرات صنایع دستی به جز قالی

تور و گردشگری: وزیر کشور اظهار داشت: 300 میلیون دلار صادرات صنایع دستی غیر از قالی داریم. جایگاه ما در صنایع دستی بین اول تا سوم است، اما سهم مان خیلی کم است.به گزارش تور و گردشگری به نقل از وزارت میراث فرهنگی، نشست مشترک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت کشور با حضور وزیر کشور، وزیر صمت، معاونان وزارت میراث فرهنگی، رییس فراکسیون گردشگری در مجلس و استانداران سراسر کشور در سومین روز نمایشگاه اجرا شد.
در این مراسم علی اصغر شالبافیان بیان کرد: بازگشایی مرزها از شروع آبان ماه با پیگیری وزیر میراث فرهنگی و وحیدی وزیر کشور انجام شد.
معاون گردشگری کشور با اشاره به این که تمامی اماکن گردشگری به سامانه هوشمند امید متصل شدند، اظهار داشت: در زمینه برگزاری نمایشگاه سعی کردیم پروتکل ها را رعایت نماییم. ما چند محور را در همکاری با وزارت کشور در نظر گرفتیم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. محور اول بحث توسعه مسیر جدید گردشگریست. خیلی از منافع جدید در گردشگری زمانی اتفاق می افتد که مسیر جدید ایجاد شود. عمده گردشگران ورودی به تعداد کمی از استانهای ایران سفر می کنند. لازم است پتانسیل ها در قالب مسیر جدید زیرساخت سازی و معرفی شود. متأسفانه تورگردانان خارجی فقط به یک سری شهرها مثل اصفهان و شیراز و یزد بسنده می کنند اما باید مسیر غرب و سایر مناطق هم در دستور کار قرار گیرد.
شالبافیان اظهار نمود: محور دوم، ویژه در نظر گرفتن حوزه گردشگری در توزیع دارایی است. با رویکرد دولت جدید خیلی از اعتبارات در استانها متمرکز شد و انتظار داریم اتفاقات خوبی شاهد باشیم. موضوع بعدی ایجاد ستادهای سفر استانی است. نوروز امسال متفاوت می باشد چون کرونا سبب شده بود دو سال سفر نداشته باشیم، پس باید ستاد فعال را برای نوروز ۱۴۰۱ در نظر بگیریم. الان ستادهای استانی فعال شده اند اما ستاد شهرستان باید با جدیت بیشتری ادامه کار بدهند. از دغدغه های آقای ضرغامی این است که با تدابیر لازم، حجم بالای سفرهای استانی را شاهد باشیم.
او افزود: محور بعد همکاریهای استانی است. ما نیاز داریم استانها در بحث جاذبه های گردشگری مکمل هم باشند، پس همکاری منطقه بین استانها لازم است. تولید محتوای گردشگری نیز محور بعدی است. تا وقتی نتوانیم جاذبه های گردشگری را معرفی نماییم نباید انتظار میزبانی داشته باشیم. استانها در نمایشگاه امسال توانسته اند جاذبه های مناطق شان را به شکل های مختلف معرفی کنند.
معاون گردشگری کشور اظهار داشت: بخش استانهای مرزی محور دیگر ماست. خیلی از گردشگران ورودی از مبادی مرزی وارد می شوند و توفیق زمانی حاصل می شود که مبادی ورودی را زیرساخت سازی نماییم. موضوع دیگر ما حل موردی پروژه های گردشگریست. ما نیاز داریم امیدبخش و انگیزه آفرین برای سرمایه گذاران باشیم. پروژه هایی داریم که چند سال مشکل داشتند ما پیگیری کردیم تا انگیزه ایجاد شود. بحث بعدی هم معین های گردشگریست. در خیلی از استانها با تدبیر، چاره ای اندیشیده شده تا شرکت هایی که گردشگری نیستند به این حوزه ورود کنند و نیاز داریم این مهم را در تمام نقاط کشور تسری دهیم. ابتکار ترویج این ایده را آقای دشتی اردکانی رییس فراکسیون داد.
او اظهار داشت: محور بعدی برگزاری نمایشگاه ها و رویدادهای استانی است. تمامی سفارش های کارشناسان این است که ابتدا گردشگری داخلی احیا شود. برگزاری رویدادها و جشنواره ها و نمایشگاه های منطقه ای موجب می شود پتانسیل مناطق بیشتر دیده شود.
وزارت میراث فرهنگی دستگاه برتر تبصره ۱۸
سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این جلسه اظهار داشت: استانداران نمایندگان نظام در استانها هستند و امید داریم نتیجه این جلسه و نیز تقویت ارتباطات استانداران با فعالان حوزه گردشگری و صنایع دستی، خلاقیت شکوفایی و دستیابی به اهداف بلند باشد.
او اضافه کرد: خوشبختانه از محل تبصره ۱۸ تسهیلات بسیار خوبی برای فعالان حوزه گردشگری و صنایع دستی در نظر گرفته شده و خبر بسیار عالی این است که این وزارتخانه برمبنای ارزیابی های مجلس و نیز وزارت اقتصاد، دستگاه برتر در جذب منابع تبصره ۱۸ است.
اوحدی افزود: کار کارشناسی ۵۸۰ طرح در زمینه گردشگری و بیش از هزار طرح در زمینه صنایع دستی انجام شده و برای تکمیل این ها نیازمند حمایت و همکاری استانداران هستیم.
معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: ۶۰ درصد این منابع در اختیار حوزه گردشگری و ۴۰ درصد آن در اختیار حوزه صنایع دستی است و سود تسهیلات این تبصره برای استانهای کم برخوردار ۱۰ درصد و برای استانهای برخوردار ۱۲ درصد در نظر گرفته شده است.
حسینی نژاد استاندار خراسان شمالی نیز در ادامه بیان کرد: خوشحالیم در این نمایشگاه به بحث گردشگری بطور ویژه توجه شد. محور گردشگری در استانها نسبت به سایر محورها مثل کشاورزی و… خیلی مورد توجه نیست و برگزاری این رویداد و تاکیداتی که دارد به ما می گوید باید به این بحث بیش از پیش در داخل و خارج توجه گردد. از خراسان شمالی ۱۵ میلیون زائر عبور می کند اما بیشتر معبر است تا مقصد. اگر شرایطی فراهم گردد تا توانمندی چنین استان هایی دیده شود نسبت به افزایش درآمد استانهای مشابه مؤثر خواهد بود قابلیت های استان ما فرش است که استرالیا و آلمان هم طالب دارد باید برندسازی شود.
سید محمدرضا هاشمی استاندار سمنان نیز در این همایش اظهار داشت: استان سمنان بواسطه قرار گرفتن در راه قم و مشهد به بین الحرمین معروف است. خیلی از مسافرانی که قصد زیارت بارگاه ملکوتی امام هشتم (ع) را دارند، از این استان عبور می کنند.
او اضافه کرد: ۸۵۶ اثر میراثی در استان داریم همین طور سه شهر نمونه گردشگری داریم اما میزان ماندگاری گردشگران در این استان چهار ساعت است. بزرگ ترین لطمه عدم ماندگاری گردشگران در استان کمربندی ها است برای همین برنامه ریزی کردیم غیر از خودرو های سنگین تمام خودرو ها از داخل شهر عبور کنند.
استاندار سمنان تصریح کرد: صنعت گردشگری پس از خودروسازی بزرگ ترین صنعت است و این صنعت نیازمند سرمایه گذاری است و با اعتبارات قطره چکانی نمی توان از این صنعت حمایت کرد.
رحیمیان استاندار ایلام سخنران دیگر مراسم اظهار داشت: استان ایلام موهبت های الهی بسیاری دارد ظرفیت گردشگری آن بالاست و به قطب اربعین مطرح است. مردم این استان افتخار دارند در طول سال از زائران استقبال و بدرقه می کنند. ما حدود ۶ میلیون نفر را بعنوان زائرینی می شناسیم که از استان ما عبور می کنند. باید از ظرفیت هایمان در امتداد توسعه اقتصادی استفاده نمائیم. بحث گردشگری سلامت هم برای ما مطرح است. عتبات عراقی بسیاری برای درمان به کشور ما می آیند اما به سبب عدم زیرساخت های لازم نمی توانیم یکی دو روز در استان میزبان شان باشیم. امیدواریم بحث تبصره ۱۸ را جدی تر بگیرند تا تسهیلات بیشتری به استان ایلام برسد. در میراث فرهنگی و صنایع دستی استان ایلام حرفی برای گرفتن دارد و نیاز به همت و مساعدت داریم.
کرمان مهد گردشگری مقاومت
علی زینی وند استاندار کرمان نیز در این جلسه در سخنانی اظهار داشت: سند گردشگری مقاومت در استان کرمان تدوین شده و به ظرفیت های این استان اضافه شده است.
او به شخصیت سردار سلیمانی اشاره نمود و اضافه کرد: خوشبختانه بازطراحی انگشترهای سردار سلیمانی انجام شده و این انگشترهای امروز رونمایی خواهد شد. در همین راستا امروز نمونه نخستین انگشتر بازطراحی شده به وزیر کشور اهدا خواهد شد. استان کرمان در زمینه گردشگری دارای ظرفیت های بی نظیری است و توجه به این ظرفیت ها اهمیت بسیار فراوانی دارد. این استان بتازگی یک ظرفیت جدید در زمینه گردشگری پیدا کرده و آن هم ظرفیت مهمی به نام گردشگری مقاومت است.
در ادامه قاسم فرد، استاندار همدان نیز اظهار نمود: ما در بحث صنعت معدن و کشاورزی محدودیت هایی داریم اما گردشگری صنعتی است که هر چه از قدمت آن می گذرد بر ارزش آن افزوده می شود، اما بطورمثال جایی چون تپه هگمتانه هنوز ثبت جهانی نشده است. در دنیا کشورهای پیشرفته چون خودشان فاقد آثار تاریخی هستند به طالبان و داعش دستور می دهند که نقاط مورد توجه شان یعنی آثار تاریخی و تمدنی را تخریب کنند. باید نسبت به این مساله توجه ویژه شود. حدود ۸۰۰ آثار تاریخی داریم و نیاز به اعتبار مناسب خواهیم داشت تا وظایفی که به ما سپرده شده را به نحو احسن انجام دهیم.
گردشگری می تواند در تولید و اشغال نقش ایفا کند
محمدعلی محسنی بندپی نماینده مجلس نیز در این جلسه اظهار داشت: با اهمیت ترین وظیفه تغییر باور مسئولان در استقلال از خودکفایی به نفت و توجه به حوزه گردشگریست. باید به این مساله دقت کنیم که گردشگری می تواند در تولید و اشغال نقش ایفا کند.
محسنی بندپی افزود: تا آن زمان که چاه های نفت ما باشد ما توسعه داریم اما نباید برنامه ریزی های ما به شکلی باشد که اگر چاه های نفت مان خشک شد دیگر توسعه نداشته باشیم. بدین سبب باید روی حوزه های مختلف دیگر مانند حوزه گردشگری توجه کرد.
این نماینده مجلس افزود: ظرفیت های بی بدیلی در زمینه گردشگری وجود دارد که حتما نیازمند توجه ویژه است و می تواند به تولید و اشتغال در کشور کمک نماید.
پافشاری روی فرهنگ ملی از اهم مسائل ما محسوب می شود
وحیدی وزیر کشور نیز در این مراسم بیان کرد: ما برای احیای فرهنگ خود و مقابله با فرهنگ مخرب غرب باید روی میراث فرهنگی و هویت های بومی مان خیلی تاکید نماییم. اینها ملت ما را می سازد. یکرنگی به مفهوم این که همه مثل هم باشند حسنی ندارد. دهکده جهانی هدفش از بین بردن فرهنگ ها و تبدیل به زندگی امریکایی است. پافشاری روی فرهنگ ملی از اهم مسائل ما شمرده می شود، چون بسیار از این حیث غنی هستیم و باید حفظش نماییم. ما از شما در خواست داریم که وضعیت و هویت های محلی را با انواع ظرفیت ها شناسایی کنید.
او اضافه کرد: در بحث صنایع دستی یادمان باشد که این صنعت به آسانی با هزینه کم راه می افتد. واقعاً با یک میلیون می شود شغل ایجاد کرد که بیشتر زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست نیز چنین شغلی دارند. یکی از تکالیف ما توانمندسازی این زنان است. ۳۰۰ میلیون دلار صادرات صنایع دستی غیر از قالی داریم. جایگاه ما در صنایع دستی بین اول تا سوم است، اما سهم مان خیلی کم است.
وحیدی اظهار داشت: باید این حوزه را توسعه دهیم. صنایع دستی، میراث فرهنگی ما را حفظ می نماید و باید بیشتر به آن بها دهیم. اتفاقاً تولیداتی داریم که بازار خوبی هم دارد اما باید شرایطی ایجاد نماییم که سودش به دست سازنده برسد.
وزیر کشور با اشاره به بحث گردشگری نیز اظهار داشت: اول این که گردشگری یک رسانه است چون خیلی ها با تبلیغات منفی که در دنیا مقابل ما کرده اند برداشت شان از ایران ۱۰۰ درصد اشتباه است. مسئله دوم اقتصادش است. در دنیا ۱۰ درصد اشتغال مربوط به حوزه گردشگریست اما ما نصف این را هم نداریم در صورتیکه پتانسیل هایمان بیشتر است.
او بیان کرد: همانطور که رهبری فرمودند صنایع اصلی مهمست اما کافی نیست و اشتغال باید در زمینه های دیگر همچون گردشگری هم ایجاد شود. بهترین راه تعامل درون کشوری تعامل بین قومیت ها است. خیلی از ما در اقوام مختلف، فرهنگ های خرد خودمان را نمی شناسیم. زنجیره ناپیوسته ای داریم که توریستهای خارجی را گرفتار مشکل می کند باید برای این هم فکری کرد.
عباس تابش معاون وزیر صمت و رییس هیئت مدیره سازمان پشتیبانی از مصرف کنندگان نیز در این جلسه در سخنانی اظهار داشت: یکی از برنامه های دولت کاهش هزینه های کالا است که با این اتفاق مهم گردشگری نیز رونق بیشتری خواهد یافت.
او افزود: بجای درج قیمت مصرف کننده قرار شده است روی کالا قیمت تولید درج شود تا قیمت کالا کم شود. اطلاعات فروش درب کارخانه ۸۴ هزار قلم کالا را داشتیم که تعدادی از آنها در چرخه توزیع تا ۱۲۰ درصد افزایش داشت که به همین علت به دنبال کاهش قیمت عرضه کالا هستیم.
تابش اظهار داشت: به طور قطع ثبات اقتصادی و کاهش قیمت کالاها خصوصاً کالاهای مصرفی و نیز برنامه ریزی برای تنظیم بازار می تواند به رونق گردشگری و توسعه این صنعت کمک نماید.


منبع:

1400/11/12
12:34:12
5.0 / 5
992
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری