مجمع روسای كمیسیون های شهرسازی مراكز استان های كشور خواستار شد:

از توجه به بازآفرینی شهری تا ارائه الگوهای معماری ایرانی-اسلامی برای رفع چالش های شهرنشینی

از توجه به بازآفرینی شهری تا ارائه الگوهای معماری ایرانی-اسلامی برای رفع چالش های شهرنشینی

تور و گردشگری: مجمع روسای کمیسیون های شهرسازی مراکز استانهای کشور با صدور بیانه ای خواهان توجه به بازآفرینی شهری و ارائه الگوهای معماری ایرانی-اسلامی برای رفع چالش های شهرنشینی شد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایسنا، روح اله امرالهی سخنگوی مجمع روسای کمیسیون های شهرسازی مراکز استانهای کشور با اشاره به برگزاری نخستین جلسه مجمع در شهر تبریز، اظهارکرد: نخستین جلسه مجمع روسای کمیسیون های شهرسازی مراکز استانهای کشور در تاریخ ۱۵ بهمن ماه در شهر تبریز با محوریت بازآفرینی شهری و در قالب سه کمیته طراحی شهری، شهرسازی و بازآفرینی شهری انجام شد.
وی با اشاره به بیانیه پایانی این مجمع، اظهار داشت: نمایندگان مردم در شوراهای اسلامی شهر از وزارت راه و شهرسازی انتظار دارند درباب ساماندهی بافت های حاشیه نشینی نسبت به تامین زمین، اعتبارات مالی و ارائه تسهیلات تشویقی جهت بهسازی و بازآفرینی شهری حمایت کنند.

امرالهی با اشاره به این که یکی از موارد دیگر درخواستی از وزارت راه و شهرسازی، بازگرداندن حق رأی روسای کمیسیون های شهرسازی و معماری در کمیسیون ماده ۵ می باشد، عنوان کرد: از دیگر موارد مد نظر، اجرای طرح اقدام مسکن ملی است که انتظار می رود ساخت مسکن در این طرح متناسب با فرهنگ ایرانی-اسلامی مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: روسای کمیسیون های شهرسازی شهرهای مراکز استان از شهرداری ها انتظار دارند ناظر به بندهای ۱۴ و ۲۱ ماده قانون شهرداری ها با ایجاد دفاتر تسهیل گری در بافت های فرسوده در جهت بازآفرینی محلات هدف، برنامه های لازم را جهت حصول این مهم پیگیری نمایند.

سخنگوی مجمع روسای کمیسیون های شهرسازی مراکز استانهای کشور، اظهار داشت: در بیانیه نهایی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتظار می رود که مراکز دانشگاهی را موظف نماید تا طرح ها و الگوهای معماری متناسب با فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی برای ساختمان ها و نماهای ساختمان به جامعه و شهروندان ارائه نمایند.

طبق گزارش مجمع روسای کمیسیون های شهرسازی مراکز استانهای کشور، همین طور در بیانیه پایانی، تامین اعتبارات ملی در جهت حفاظت و مرمت آثار، ابنیه تاریخی و فرهنگی شهرها از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مطالبه شد.
منبع:

1400/11/28
11:59:48
5.0 / 5
861
تگهای خبر: تاریخی , زمین , فرهنگ , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری