میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

به روز رسانی مقررات ورود به ایران

به روز رسانی مقررات ورود به ایران

به روز رسانی شرایط ورود مسافر به ایران، دیدار وزرای ایران و تونس برای همکاری در حوزه صنایع دستی و تفویض اختیار به استان ها همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


گروه جامعه؛ این هفته پیشنهاد امضای تفاهمنامه توسط وزرای دو کشور ایران و تونس در دیدار معاون صنایع دستی با سفیر تونس داده شد.
پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با سمیر المنصر سفیر جمهوری تونس در جمهوری اسلامی ایران در معاون ت صنایع دستی دیدار و درباره زمینه های همکاری بین دو کشور گفتگو کرد.
محمودیان با ابراز امیدواری از این که این دیدار سرآغازی برای همکاریهای بیشتر بین دو کشور شود، به روابط دوستانه ایران و تونس اشاره نمود و اظهار داشت: در زمینه صنایع دستی برگزاری نمایشگاه های مشترک و شرکت هنرمندان دو کشور می تواند به تبادل تجربه و هم افزایی هنری دو کشور کمک نماید.
او ضمن اشاره به آمادگی ایران در جهت ارتقای همکاری بین دو کشور، اضافه کرد: تمامی مدلهای موفق مشارکتی و قابل اجرا در حوزه صنایع دستی می تواند در چارچوب تفاهمنامه ای تنظیم و به امضای وزرای دو کشور برسد.
معاون صنایع دستی در ادامه به موقعیت صنایع دستی ایران اشاره نمود و اضافه کرد: ایران نخستین کشور از نظر ثبت روستاها و شهرهای جهانی در شورای جهانی صنایع دستی به حساب می آید.
معاون صنایع دستی کشور ضمن اشاره به بیشتر از ۲۹۹ رشته صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران، بیان نمود: ایران در کنار هند و چین سه کشور اول جهان در تنوع تولید صنایع دستی به حساب می آید و بالغ بر دو میلیون نفر به غیر از فرش دستبافت در این عرصه مشغول به کار هستند. همینطور بیشتر از ۷۵ درصد تولید صنایع دستی ایران به بانوان اختصاص دارد.
نمایشگاه آثار صنایع دستی فجر برپا شد
ششمین جشنواره صنایع دستی فجر با برگزاری مراسم تجلیل از برگزیدگان آخر یافت، اما نمایشگاه جانبی آن تا روز شنبه ۳۰ بهمن در موزه ملی دایر است.
نمایشگاه آثار ارسالی برای ششمین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر در بخش موزه دوران اسلامی در محل موزه ملی ایران از ۱۸ بهمن شروع به کار کرد. در این نمایشگاه از ۵۷۰ اثری که از سراسر کشور به دبیرخانه ارسال شد، بیشتر از ۳۰۰ اثر پس از دو مرحله داوری انتخاب و در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.
محور و مبحث اصلی ششمین جشنواره صنایع دستی فجر، آثار و محصولات کاربردی در زندگی روزمره مردم بود که در این نمایشگاه آثار گوناگونی با همین رویکرد وجود دارد. همینطور در بخشی از این نمایشگاه آثاری که نشان مهر اصالت ملی دارند به معرض نمایش گذاشته شده است.
شرایط ورود به ایران به روز شد
هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران جدید ترین مقررات ورود مسافران هوایی به کشور در شرایط شیوع اومیکرون را اعلام نمود.
هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران شرایط جدید پذیرش مسافران ورودی در پروازهای بین المللی به ایران را اعلام نمود که به شرح ذیل است:
تمام مسافران بالای ۱۲ سال در پروازهای ورودی به ایران می بایست در محدوده ۷۲ ساعت مانده به پرواز مبادرت به انجام آزمایش PCR نمایند و گواهی جواب منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند.
مسافران بالای ۱۲ سال با تابعیت غیرایرانی علاوه بر تست PCR، می بایست دارای کارت واکسیناسیون کرونا به زبان انگلیسی بوده و از آخرین نوبت تزریق آنها ۱۴ روز گذشته باشد.
مسافرانی که از زمان واکسیناسیون آنها بیشتر از ۹ ماه گذشته باشد، می بایست دوز واکسن تکمیلی را دریافت کرده باشند و کارت آنرا به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند.
تکمیل فرم خوداظهاری توسط مسافران پیش از پرواز الزامی است.
موافقت کمیسیون تلفیق با اصلاح تعرفه حامل های انرژی تأسیسات گردشگری
معاون گردشگری کشور ضمن اشاره به موافقت کمیسیون تلفیق با اصلاح تعرفه حامل های انرژی تأسیسات گردشگری، اظهار داشت: تعرفه های خاص گردشگری تعریف می شود
علی اصغر شالبافیان اضافه کرد: پیرو بررسی های انجام شده درباره تعرفه حامل های انرژی در سه ماه گذشته مشخص شد بعضی از حامل های انرژی تأسیسات گردشگری خصوصاً گاز افزایش چشم گیری داشته است.
وی، محاسبه تعرفه گاز صنعت توریسم بر مبنای متوسط نرخ خوراک پتروشیمی در قانون بودجه ۱۴۰۰ را دلیل این افزایش بها عنوان نمود و اضافه کرد: این دغدغه را به مسؤلان منعکس کردیم و نمایشگاه گردشگری هم فرصتی فراهم نمود که مسؤلان ذیربط دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به صورت مستقیم در جریان مشکلات ذی نفعان گردشگری قرار بگیرند.
معاون گردشگری کشور، بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ را فرصت مناسبی برای اصلاح قانون در این رابطه دانست و اظهار داشت: طی این مدت نسبت به آگاه سازی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مکاتبات و رایزنی های لازم انجام شد و اطلاعات کارشناسی به کمیسیون تلفیق عرضه شد.
بخشنامه ای برای موزه ها
این هفته خبر رسید که اداره کل موزه ها بخشنامه نوروز ۱۴۰۱ را به مدیران کل استان ها و مدیران موزه ملی ایران، مجموعه های فرهنگی تاریخی نیاوران، سعدآباد، کاخ گلستان و موزه ملی قرآن ابلاغ نمود.
بخشنامه ۱۴۰۱ نوروز به مناسبت فرارسیدن ایام نوروز و با عنایت به شرایط کنونی کشور در رویارویی با اپیدمی بیماری کرونا و به منظور رعایت تمامی پروتکلهای بهداشتی به مدیران کل استان ها و مدیران موزه ملی ایران، مجموعه های فرهنگی تاریخی نیاوران، سعدآباد، کاخ گلستان و موزه ملی قرآن ابلاغ گردیده است.
در این بخشنامه، تقویم کاری ایام نوروزی موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی زیر پوشش وزارت خانه در سطح کشور از ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۰ تا ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ مشخص شده است.
بر اساس این بخشنامه فعالیت موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی زیر پوشش وزارت خانه در شهرهای مختلف کشور بستگی به رنگ بندی شهرها و اعلام وضعیت شیوع کرونا دارد که توسط ستاد مقابله با کرونا در استان ابلاغ می شود. روزهای شنبه و یکشنبه ۲۸ و ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۰ تمام موزه ها و اماکن وابسته، فعال و روز دوشنبه اول فروردین ۱۴۰۱ از ساعت ۹ بامداد پذیرای بازدیدکنندگان خواهند بود.
ساعت بازدید موزه ها و اماکن وابسته در روزهای نوروز از ساعت ۹ بامداد و حداقل تا ساعت ۱۹ عصر اعلام می شود. همینطور افزایش ساعت کاری کاخ موزه ها، موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی که تقاضای بازدید بیشتری را دارند، بر مبنای صلاحدید مدیران کل استان ها، مدیران کاخ موزه های تهران و موزه ملی ایران بلامانع است.
همچنین بر مبنای بخشنامه نوروز ۱۴۰۱، نرخ ورودی موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی زیر پوشش در روزهای نوروز تغییر نخواهد داشت. تمامی موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش، روز ۱۳ فروردین ماه باز است.
تفویض اختیار به اداره های کل میراث فرهنگی استان ها
خبر دیگر در حوزه گردشگری این هست که معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موارد تفویض شده حوزه گردشگری را به ادارات کل استانی اعلام نمود.
علی اصغر شالبافیان، در همایش «تفویض اختیار به مدیران استانی» که در سالن آمفی تئاتر وزارت خانه با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاونان و مدیران کل استانی و ستادی برگزار شد، مفاهمه مشترک، تفویض و نظارت را بعنوان نکات اصلی در زمینه اجرای تفویض اختیار بیان کرد و از برگزاری کمیسیون های درجه بندی و صدور گواهینامه کیفیت خدمات گردشگری، صدور کارت راهنمایان، فرآیند ثبت شرکتهای گردشگری، تأیید محل دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، موافقت یا مخالفت اولیه برای امکان تغییر کاربری اراضی گردشگری به کاربری غیر و تمدید نوبت دوم موافقت اصولی تأسیسات گردشگری بعنوان موارد تفویض شده به ادارات کل استانی نام برد.
وی همینطور درباره سفرهای نوروزی، اضافه کرد: ستادهای استانی سفر در اکثر استان ها شکل گرفته است و وزارت کشور هم دغدغه جدی در اینباره دارد. همینطور جلسه ای با معاون اقتصادی وزارت کشور داشته ایم و با معاونان عمرانی وزارت کشور هم جلسه ای خواهیم داشت.


منبع:

1400/11/29
12:19:44
5.0 / 5
919
تگهای خبر: تاریخی , خدمات , زمین , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری