مدیركل میراث فرهنگی استان اصفهان:

راهی جز توسعه اقتصاد گردشگری اصفهان نداریم

راهی جز توسعه اقتصاد گردشگری اصفهان نداریم

به گزارش تور و گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان اظهار داشت: راهی به جز اقتصاد گردشگری نداریم، کشور ما هر چند در صنعت و کشاورزی هم پیشرفت کند، چاره ای جز اقتصاد گردشگری وجود ندارد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، بعدازظهر امروز یکشنبه چهارمین همایش گردشگری محور توسعه پایدار اصفهان با تکیه بر گردشگری علمی و آموزشی در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار گردید.
علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در این همایش و در سخنرانی با مبحث «نقش گردشگری علمی و آموزشی در توسعه پایدار» عنوان کرد: در حوزه اجرایی و علمی واژه توسعه آشنا است، اما آیا در برنامه ریزی ها و در اجرای آن موفق بودیم. در سند ابلاغی مقام معظم رهبری تحت عنوان سند ابلاغی ۱۴۰۴ صنعت توریسم و گردشگری استان اصفهان باید سهم خویش را داشته باشند. در این سند ما باید دنبال ۲۰ میلیون نفر توریست هستیم، اما آیا این عدد محقق شده است؟
وی افزود: در نسل های مختلف ایرانی انشایی با عنوان «علم بهتر یا ثروت» نوشته شده، اکثراً هم می نوشتیم که علم بهتر است، چونکه ثروت را به همراه خود می آورد. اما آیا واقعاً علم واقعاً ثروت را به دنبال خود آورده است؟ امروزه جامعه به سمتی رفته که پاسخ به این سؤال خیلی سخت تر شده است. دلیل آن هم خدشه دار شدن فرهنگ های مختلف در جامعه ما است. در دنیای آکادمیک هم دعوا بین علم بهتر است یا تجربه وجود دارد و صنعت توریسم هم در این دعوا وارد شده و با آن می جنگد.
ایزدی تصریح کرد: کشور ما از سال ۱۳۰۹ میزبان تورها و توریستهای خارجی بوده، در این ۹۰ سال افق ۲۰ میلیون توریست و سهم شش درصدی استان اصفهان محقق نشده است. جایگاه علم برای تحقق این ماجرا کجا بوده، آیا ما نیازمند گردشگری آموزشی هستیم یا مشکل ما در آموزش گردشگری ما است.
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان خاطرنشان کرد: نزدیک به ۲۰ سال است که دانش آموختگان گردشگری از دانشگاه های مختلف فارغ التحصیل می شوند. این متخصص علم گردشگری که از دانشگاه های معتبر ما فارغ التحصیل شدند، چقدر بر علم گردشگری و گردشگری آموزشی ما تاثیر گذاشتند و چقدر توانستیم در سندی که به دنبال ۲۰ میلیون نفر توریست هستیم موفق باشیم؟
وی اضافه کرد: گردشگری کشور باید برای پیشرفت بر چهار محور سوار شود که نخستین آنها همبستگی است و در کنار همبستگی باید پیوستگی داشته باشیم، دقیقاً همانند یک بیت شعر معروف «ره رو آن است که آهسته و پیوسته رود». سومین عنصری که رسیدن به اوج و قله را تضمین می نماید حفظ اصالت داستان های فرهنگی خودمان است؛ دنیا خسته از همه چیز به دنبال رسیدن به آرامش است. امروزه خیلی از گردشگران رغبتی به هتل های پنج ستاره و لوکس ندارند، چونکه گم کرده داستان فرهنگی خودش را در هتل نمی بیند. در نهایت دلبستگی و عشق این محورها را تکمیل می کند، عشقی که ما از بیان آن ابا داریم.
ایزدی اظهار داشت: در مقوله گردشگری علمی و آموزشی هدف گذاری جامعه ما اشتباه است، ما ابتدایی ترین عمل که بیان قله و اوج داستان ها بوده را انجام ندادیم. در گردشگری علمی، اگر علم گردشگری را داشته باشیم، زمانی که تعامل دولت و دانشگاه ضعیف است گردشگری علمی شکل نمی گیرد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان با اشاره به اینکه «راهی به جز اقتصاد گردشگری نداریم، کشور ما هر چند در صنعت و کشاورزی هم پیشرفت کند، چاره ای جز اقتصاد گردشگری وجود ندارد» تصریح کرد: باید در گردشگری عالمانه برخورد نماییم. از سالهای ابتدایی سده ۱۳۰۰ توریستهای خارجی در ایران رفت و آمد داشتند. اگر به دنبال توسعه پایدار با فاصله گرفتن از رشد سینوسی کشنده و مخربی که گهگاه داشتیم باید مبتنی بر علم گردشگری و گردشگری آموزشی باشد.
وی عنوان کرد: این مورد می تواند جامعه ما را اقناع کند که گردشگری ضد فرهنگ نیست. خیلی از بخش های جامعه هنوز هم باور دارند که گردشگری تهدیدی برای فرهنگ جامعه است. اما ما باید بدانیم که عناصر شکل دهنده موفقیت ما علم بوده و این علم باید قوام دهنده صنعت توریسم باشد. این صنعت پایه ها و اساس هایی دارد که قوام دهنده آن عناصر گردشگری علمی است. هنوز که هنوز است دانشگاه ها و مجموعه های ما به اردو که نمونه ساده ای از گردشگری علمی است نگاه مثبتی ندارند.


منبع:

1400/12/03
12:38:37
5.0 / 5
840
تگهای خبر: آموزش , تخصص , توریست , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری