میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

ثبت آرامگاه تاریخی در لیست آیسسکو

ثبت آرامگاه تاریخی در لیست آیسسکو

تور و گردشگری: ثبت جهانی یک آرامگاه تاریخی در لیست آیسسکو، کشف راز مهندسی ساخت سدهای هخامنشی ورأی مجلس به اصلاح تعرفه گازبهای تأسیسات گردشگری همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبرهای مختلفی شنیده شد همچون این که قائم مقام و معاون وزیر میراث فرهنگی در نشست هم اندیشی و همکاری با شهرداری تهران از طریق اندازی موزه اختصاصی تهران اطلاع داد. علی دارابی، قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و اظهار داشت: با اهتمام شهرداری، میراث فرهنگی و سایر نهادها، مجموعه تاریخی شهر ری، برج طغرل، منطقه باستانی کهریزک، حرم حضرت امام خمینی (ره)، بهشت زهرا و قبور مطهر شهدا به یک سایت بزرگ تاریخی، زیارتی و گردشگری در قلب تهران می تواند شکل بگیرد. همینطور در این جلسه، علیرضا زاکانی، شهردار تهران هم به همکاریهای مشترک انجام شده میان شهرداری و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دور جدید اشاره و بیان نمود: برای همکاری بیشتر نیازمند تشکیل کارگروه ویژه میان شهرداری و وزارت میراث فرهنگی هستیم. مجموعه آرامگاه شیخ احمد جام در لیست میراث جهان اسلام ثبت شد خبر دیگر در حوزه میراث فرهنگی این که مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی از ثبت مجموعه آرامگاه و خانقاه شیخ احمد جام در لیست میراث جهان اسلام اطلاع داد. سید جواد موسوی با بیان اینکه این مجموعه به شماره ۱۷۴ در تاریخ ۱۳۱۰/۱۰/۱۵ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، اضافه کرد: همینطور مجموعه آرامگاهی شیخ احمد جام در شهر تربت جام در شرق ایران در لیست موقت ثبت جهانی یونسکو قرار گرفته است. سازمان جهانی اسلامی برای آموزش و پرورش، علوم و فرهنگ (آیسسکو(ICESCO) ) سازمانی تخصصی است که تحت حمایت سازمان همکاری اسلامی (OIC) فعالیت می کند و در زمینه های آموزش، علوم، فرهنگ و ارتباطات در کشورهای اسلامی و به منظور حمایت و تقویت روابط بین کشورهای عضو به فعالیت مشغول می باشد، دفتر مرکزی این سازمان در رباط یکی از شهرهای کشور مراکش قرار دارد.
تسهیلات ۶۰ هزار میلیاردریالی برای گردشگری وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: با امضای تفاهمنامه بین این وزارت خانه و صندوق توسعه ملی، ۶۰ هزار میلیاردریال با همکاری این صندوق و بانکهای عامل به پروژه های گردشگری اختصاص خواهد یافت. سید عزت الله ضرغامی این هفته در جلسه امضای تفاهمنامه این وزارت خانه با صندوق توسعه ملی با بیان این مطلب اظهار نمود: حوزه گردشگری به شکلی حلقه مفقوده اقتصاد کشور است. رهبر انقلاب درباره صندوق توسعه ملی صحبت بسیار خوبی دارند و فرمودند این صندوق استقلال اقتصادی دارد. صندوق توسعه ملی ابتکار رهبر معظم انقلاب بود و در طول این سال ها مدیریت ایشان سبب شد تا این صندوق به خوبی فعالیت کند. وی ادامه داد: خوشبختانه صندوق توسعه ملی به حوزه گردشگری توجه جدی دارد و از درک درست رئیس و اعضای هیئت عامل صندوق از حوزه گردشگری تشکر می کنم. گردشگری پیشران اقتصاد است و در حوزه های مختلف می تواند دغدغه های کشور را برطرف کند، اما در حوزه اقتصادی، منابع این صنعت آخر ناپذیر است. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: بررسی ها نشان داده است که بشر با تحول حوزه ارتباطات و اینترنت وقت زیاد می آورد و خیلی از کارها را به صورت آنلاین انجام خواهد داد. اما تنها چیزی را که برای خود نگه می دارد حوزه گردشگری می باشد. این در شرایطی است که در کشور ما حوزه های وسیع گردشگری وجود دارد که می تواند مورد توجه قرار گیرد. رأی مجلس به اصلاح تعرفه گازبهای تأسیسات گردشگری این هفته علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری بیان نمود: بند پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص ضرورت اصلاح گازبهای تأسیسات گردشگری و کارگاه های صنایع دستی و محاسبه آن برپایه نرخ خدمات که قبلاً به تصویب کمیسیون تلفیق رسیده بود، امشب در صحن علنی مجلس شورای اسلامی هم تصویب گردید. او به همفکری و کمک های بخش خصوصی گردشگری همچون جامعه هتلداران، اقامتگاه های بوم گردی همینطور فعالان صنایع دستی در این خصوص اشاره نمود و اظهار داشت: برپایه قانون بودجه ۱۴۰۰ تعرفه گازبهای واحدهای مذکور برپایه متوسط نرخ خوراک پتروشیمی محاسبه می شد که این مورد باعث افزایش چشم گیر هزینه گازبهای این واحدها شده بود. البته نهایی شدن این مورد احتیاج به تأیید شورای نگهبان دارد که امیدواریم از سال آینده این دغدغه فعالان به صورت کامل مرتفع و گازبهای واحدهای یاد شده بر مبنای تعرفه خدمات محاسبه شود.
راز مهندسی ساخت سدهای هخامنشی کشف شد خبر مهم این هفته را حمیدرضا کرمی دانشجوی دکتری دیرینه شناسی دانشگاه بوعلی سینا و کارشناس پایگاه میراث جهانی پاسارگاد در دومین نشست علمی نوزدهمین کنگره دیرینه شناسی بیان کرد و اظهار داشت: همینطور شناخت و مطالعه هسته و پوسته سد به منظور تهیه نقشه و چگونگی طراحی و ساخت سد و ساختارهای وابسته به آن که در چند مرحله توسط سودجویان صدمه زیادی به آن وارد شده بود با هدف سامان دهی و مرمت از دیگر اهداف اصلی کاوش بند دیدگان بود.
کرمی تصریح کرد: کاوش دیرینه شناسی سد دیگان داده های ارزشمندی در پیوند با مهندسی ساخت سد و مدیریت منابع آب دوران هخامنشی را در اختیار ما قرار داد.
هرچند بخش زیادی از این اثر پرارزش به علت سیلاب و دستبردهای انسانی ویران شده است اما توانستیم شناخت و دانشمان را در مورد چگونگی و فناوری ساخت سدهای این دوران و ساختارهای معماری وابسته به آن افزایش دهیم و ترانشه ها باوجود آوار بسیار زیاد حاصل از تخریب درمکان هایی بوجود آمد تا بتوان بیشترین داده ها و اطلاعات به دست آید.
این باستان شناس، با اشاره به اینکه بقایای سازه های معماری به دست آمده گویای طراحی دقیق و جانمایی مناسب سد و ساختارهای وابسته به آن درون دره است خاطرنشان کرد: سبک معماری و تراش سنگ ها بیان کننده سنت های معماری دوران آغازین هخامنشی و بخصوص دوران داریوش است.
کرمی در انتها ابراز امیدواری کرد، در فصل های آینده بتوانیم کاوش بخش های دیگر سد را انجام دهیم تا بتوانیم داده های جامع و سودمندی را در ارتباط با شیوه و مهندسی ساخت سدهای هخامنشی و ساختارهای وابسته به آنرا به دست آوریم.
علیرضا عسکری چاوردی، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز در تشریح برنامه فصل دهم جستجوهای دیرینه شناسی مشترک ایرانی ایتالیایی در تل آجری پارسه، فارس از کاخ تا شهر در ۱۳۹۹ اظهار داشت: یافته های حاصل از این فصل ۴ عدد تکه آجر لعاب دار منقوش به خط میخی بود که این آجرها از کاوش گمانه شماره ۶ در بخش غربی ایوان جنوب شرقی به دست آمد.
او اضافه کرد: به نظر می آید در نمای دیواره غربی ایوان جنوب شرقی کتیبه ای میخی نقر شده بود که با تخریب بنا تکه های آن در آوار این بخش از ایوان مدفون شده بود.
تعامل با مراکز پژوهشی داخلی و خارجی در حوزه باستان شناسی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی اظهار داشت: این پژوهشگاه آمادگی خویش را برای تعامل هرچه بیشتر با مراکز دانشگاهی و پژوهشی داخلی و خارجی این حوزه اعلام نمود. مصیب امیری، در نوزدهمین گردهمایی سالانه دیرینه شناسی ایران ضمن اشاره به این که این رویداد علمی در شرایطی سخت بالاخره با تلاش و پیگیری شبانه روزی همکاران و پژوهشگران به سر منزل مقصود رسید، خاطرنشان کرد: متأسفانه سال جاری هم همانند سال قبل با عنایت به شیوع بیماری کرونا، امکان برگزاری حضوری و تجدید دیدار با همکاران، میسر نشد ولی خوشبختانه سخنرانی های بسیار متنوعی از دوره های مختلف و مناطق جغرافیایی متعدد و برای نخستین بار مطالعه مواد فرهنگی انتخاب و عرضه خواهد شد.
رئیس پژوهشگاه اضافه کرد: به علت ممنوعیت برگزاری همایش ها به صورت حضوری، سال جاری هم گردهمایی سالانه دیرینه شناسی ایران به صورت آنلاین در بستر فضای مجازی و اسکای روم برگزار می گردد و فیلمهای ضبط شده دریافتی از سخنرانان بر مبنای جدول زمانی انتشار یافته، عرضه خواهد شد.
حل مشکل کاپوتاژ اتوکمپرهای عمومی به دنبال مشکلات کمپرداران برای دریافت مجوز خروج موقت از کشور و دریافت مبالغ نامتعارف از جانب برخی شرکتهای حمل و نقل با پیگیری کلوپ کمپینگ و کاروانینگ کانون جهان گردی و اتومبیل رانی ایران از این پس کمپرها و کاروان های دارای پلاک انتظامی «ع» یا همان پلاک زرد که عضو کلوپ ملی کمپینگ و کاروانینگ کانون هستند، می توانند با رفتن به کانون جهان گردی و اتومبیل رانی ایران و دریافت معرفی نامه به دفتر کل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی وزارت راه و گمرک، برگه خروج موقت دریافت نمایند. پیش از این، کمپرهای پلاک عمومی با دشواری های زیادی در راه دریافت مجوز خروج موقت مواجه بودند و برای خروج از کشور مبالغ نامتعارفی را به شرکتهای حمل و نقل و ترابری پرداخت می کردند که با اقدام کلوپ کمپینگ و کاروانینگ کانون جهان گردی و اتومبیل رانی، این مشکل با هماهنگی دستگاههای ذی ربط برطرف شد.


منبع:

1400/12/13
16:48:22
5.0 / 5
912
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , تاریخی , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری