در گفت وگو با تور و گردشگری مطرح شد؛

تأثیر افزایش دوربین های بین شهری بر کاهش قطعی تصادفات

تأثیر افزایش دوربین های بین شهری بر کاهش قطعی تصادفات

به گزارش تور و گردشگری معاون عملیات ترافیک پلیس راه راهور ناجا ضمن اشاره به این که نصب دوربین های بین شهری باعث کاهش تصادفات می شود، اظهار داشت: اغلب جاده های دو طرفه جدا کننده مسیر ندارند.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، کمتر از ۲۰ روز تا نوروز ۱۴۰۱ زمان باقی است و از آنجائیکه با آغاز تعطیلات جاده های کشور بخصوص جاده های مواصلاتی به استانهای شمالی کشور پرتردد خواهد شد، بنابراین توجه به اقداماتی که منجر به بالا بردن ضریب ایمنی جاده ها می شود، ضروری می باشد. متأسفانه حوادث رانندگی سومین عامل مرگ و میر در کشور به حساب می آید، به صورتی که سالانه ۱۶ هزار نفر به علت تصادف جان خویش را از دست می دهند و طبیعی است که در نوروز و با عنایت به حجم بالای وسایل نقلیه در جاده ها آمار تصادف در این ایام بالا باشد. البته که مسؤلان مربوطه باید تمام اقداماتی که می تواند منجر به کاهش تصادفات جاده ای شود را انجام دهند که یکی از این موارد بالا بردن ایمنی جاده هاست. در بروز یک تصادف عوامل گوناگونی دخیل هستند که عدم ایمنی بعضی از جاده ها یکی از آنهاست. بالا بردن ضریب ایمنی جاده ها تا حدودی می تواند آمار تصادفات را کم کند که یکی از مصادیق بالا بردن ایمنی جاده ها افزایش نصب دوربین های بین شهری، ترمیم و تعمیر آنهاست. موضوعی که معاون عملیات ترافیک پلیس راه راهور ناجا هم به آن اشاره دارد.دوربین های هوشمند جاده ای سبب کاهش تصادفات شده استسرهنگ سیاوش محبی معاون عملیات ترافیک پلیس راه راهور در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد این که نصب دوربین های بین شهری که وظیفه ثبت سرعت را برعهده دارند چه تأثیری در کاهش تصادفات دارد، اظهار داشت: دوربین های ثبت تخلف موجود در جاده ها نقش به سزایی در کاهش تصادفات دارد و علیرغم این دوربین ها رانندگان با احتیاط رانندگی کرده و کمتر مبادرت به تخلف می کنند. هم اکنون دوربین های هوشمند جاده ای باعث کاهش تصادفات شده است و اساسا در جاده هایی که تعداد دوربین ها بالاست و دوربین های جدید نصب شده است، آمار تصادفات هم کاهش خواهد یافت.
وی ضمن اشاره به این که نصب دوربین های هوشمند جاده ای زمان بر است، اظهار داشت: هوشمندسازی پلیس راهور یکی از برنامه هایی است که به جد دنبال می شود و در این برنامه تلاش داریم تا خلاهایی که باید سازمان و نهادهای دیگر رفع کنند اما به علت مشکلات مالی و یا مسائل دیگر هنوز برطرف نشده است را در پروژه هوشمندسازی راهور تا حدودی برطرف نماییم.اکثر جاده های دو طرفه جدا کننده مسیر ندارندمعاون عملیات ترافیک پلیس راه راهور افزود: متأسفانه بعضی از جاده ها ایمنی لازم را ندارند و با این که ۸۰ درصد جاده ها دو طرفه هستند، اما جداکننده ندارند که این مورد می تواند مشکل ساز شود. این جاده ها بدون نیوجرسی و موانع جداکننده هستند که خود این ها عامل ایجاد تصادفات و ارتکاب به تخلف انحراف به چپ است و می تواند منجر به تصادفات مرگبار شود. محبی تصریح کرد: راه، انسان و وسایل نقلیه در وقوع تصادفات نقش دارند و بیشترین نقش در تصادفات در ارتباط با انسان است. ولی باید آنچنان جاده های ایمنی داشته باشیم که خطای انسانی در رانندگی جبران شود. وی با اشاره به اینکه اگر راننده ای خطا کرد، باید خودرو و جاده ایمن باشد تا از شدت حادثه کاسته شود، اظهار داشت: خیلی از خودرو ها فرسوده می باشند و این فرسودگی سبب شدت جراحت می شود. از طرفی رفع نقاط حادثه خیز در کاهش تصادفات تأثیرگذار است و اساسا اگر این نقاط شناسایی و رفع شوند، تصادفات در جاده ها کاسته می شود.
نصب دوربین های بین شهری یکی از طریق های بالا بردن ضریب ایمنی جاده هاهمان طور که معاون عملیات ترافیک پلیس راه راهور ناجا هم تاکید کرد، یکی از طریق های بالا بردن ضریب ایمنی جاده ها نصب دوربین های بین شهری است که می تواند به واسطه کنترل سرعت ها و تخلفات احتمالی رخ داده از جانب رانندگان، باعث کاهش تصادفات شود. از طرفی سازمان راهداری بر مبنای وظیفه ای که دارد نسبت به نصب دوربین های بین شهری اقدامات لازم را انجام داده است، اما مهم ترین مشکل در این حوزه محدودیت های مالی است که در صورت رفع این محدودیت، دوربین های جدید در جاده ها نصب می شود. البته که در بودجه سال آینده، منابع مالی مناسبی برای نصب دوربین های بین شهری جدید در نظر گرفته شده است که امیدواریم با نصب دوربین های جدید و تعمیر دوربین های ثابت و سیار در جاده ها، کاهش تصادفات را شاهد باشیم.


منبع:

1400/12/13
23:37:53
5.0 / 5
818
تگهای خبر: خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری