ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۴۰۰،

اپلیکیشن های ایرانی، همچنان قربانی تحریم

اپلیکیشن های ایرانی، همچنان قربانی تحریم

به گزارش تور و گردشگری در حالیکه حذف اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه های آنلاین سابقه ای چند ساله دارد، سال قبل هم بعضی از این برنامه ها به بهانه تحریم و برخی دیگر به علت ریپورت گسترده از جانب کاربران، از گوگل پلی حذف شدند.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایسنا، نبرد شرکتهای خارجی و فروشگاه های آنلاین آمریکایی با اپلیکیشن های ایرانی حدودا از سال ۱۳۹۶ آغاز شد؛ زمانی که اپل تنها چند ماه بعد از گشودن درهای فروشگاه آنلاین خود به اپلیکیشن های ایرانی در سپتامبر ۲۰۱۶، با فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای تحریم ضد ایران، برخی اپلیکیشن های ایرانی را از اپ استور حذف نمود. مبحث حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور حل نشده بود که گوگل هم به فاصله ی دو هفته بعد از اپل و در اقدامی مشابه، نرم افزارهای ایرانی را از گوگل پلی -فروشگاه آنلاین نرم افزارهای اندرویدی- با توجیه مشابه تحریم های دولت آمریکا ضد ایران حذف نمود.
همان زمان محمدجواد آذری جهرمی -وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم- اعلام نمود حذف برنامه های ایرانی از اپ استور را به صورت قانونی پیگیری می کند. همینطور بعد از آن امیر ناظمی -رئیس سابق سازمان فناوری اطلاعات- درباره اقدامات لازم برای حل این مشکل، به پتانسیل های قانونی موجود در عرصه بین المللی اشاره نمود. با این حال، در نهایت اعلام نشد که پیگیری قانونی در این حوزه انجام شده یا خیر، یا این که این پیگیری ها به چه نتیجه ای رسیده است.
در ادامه مشکلات پلت فرم های ایرانی به علت تحریم، شهریورماه سال قبل بود که اخبار جدیدی از حذف اپلیکیشن های ایرانی منتشر گردید. حذف اپلیکیشن های ایرانی از گوگل پلی با «روبیکا» آغاز شد و پس از آن به «ذره بین»، «آپارات»، «فیلیمو»، «بلد» و «طاقچه» رسید. بعد از آن، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم که اخیرا در جایگاه وزارت قرار گرفته بود، در اطلاعیه ای اظهار داشت: «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک جانبه گرایی پلت فرم های آمریکایی و تحریم ناعادلانه ضد زیست بوم فناوری و فضای مجازی کشور را به شدت محکوم می کند و کمترین پاسخ معقول به تحدید و مسدودسازی صورت گرفته را توسعه و کاربردی شدن همه جانبه دستاوردهای بومی در فضای مجازی می داند.»
ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر) هم در اطلاعیه ای اعلام نمود: «ساترا با محکومیت این اقدامات، پیگیری های خویش را در مورد پلت فرم های صوت و تصویر حذف شده به صورت جدی دنبال می کند و با عنایت به این که این سیاست ها فقط به حوزه صوت و تصویر فراگیر محدود نشده، با استفاده از ظرفیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت امور خارجه، معاونت حقوقی رئیس جمهور و مرکز ملی فضای مجازی، یک حرکت بین دستگاهی را برای احقاق حقوق فعالان تکنولوژی و این صنعت پیگیری می کند.» همینطور مرکز ملی فضای مجازی ضمن انتقاد از این تصمیم گوگل، اعلام نمود که این مورد را از مجاری بین المللی پیگیری حقوقی خواهد نمود و در صورت نپذیرفتن گوگل و تکرار آن مانع فعالیتش در بازار ایران خواهد شد.
درباره علت حذف این اپلیکیشن ها، موارد گوناگونی عنوان شد، یکی از این موارد تحریم ها بود و مدیران بعضی از این اپلیکیشن ها، به ایمیل گوگل در خصوص نداشتن امکان استفاده از گوگل پلی به علت بند ۱۶.۵ قوانین توسعه دهندگان اشاره کرده بودند، بندی که می گوید «محصولاتی که روی گوگل پلی قرار می گیرند امکان دارد مشمول قوانین صادرات، تحریم و مقررات ایالات متحده و دیگر حوزه های قضایی باشند» گرچه با آغاز ریاست جمهوری جو بایدن و احتمال بازگشت امریکا به برجام مطرح می شد، این امیدواری وجود داشت که شاید سرنوشت متفاوتی برای شرکتهای فناوری در ایران رقم بخورد، اما آخرین رویداد حذف پلت فرم های ایرانی نشان داد این مشکلات ناعادلانه تحریمی ضد شرکتهای ایرانی همچنان ادامه دارد.
البته علل دیگری هم درباره حذف این اپلیکیشن ها مطرح بود، همچون این که بعضی از کاربران به دلایلی همچون ایجاد اکانت های جعلی بدون اجازه و اطلاع در بعضی پلت فرم ها و یا دریافت تبلیغات پیامکی آزاردهنده، همینطور در مورادی رعایت نکردن کپی رایت، مبادرت به ریپورت گسترده این برنامه ها در گوگل پلی کرده و زمینه حذف آنها را فراهم نموده بودند. اتفاقی که پیش از این با علل مشابهی همچون رعایت نکردن موارد امنیتی، برای نسخه های غیررسمی تلگرام فارسی در گوگل پلی افتاده بود.
منبع:

1401/01/07
21:57:22
5.0 / 5
812
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری