گزارش تور و گردشگری؛

خالد نبی قربانی گردشگری بی ضابطه

خالد نبی قربانی گردشگری بی ضابطه

تور و گردشگری: آشفتگی مدیریتی در منطقه گردشگری خالد نبی طی تعطیلات، بیان کننده ضعف متولیان در اداره یک جاذبه تاریخی- مذهبی و میزبانی از گردشگران نوروزی بود که گلایه های بسیاری را به دنبال داشته است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- اعظم محبی: پس از دو سال از شیوع ویروس کرونا و رکود صنعت توریسم، در تعطیلات نوروز امسال تفرجگاه ها و مناطق دیدنی کشور به روی علاقه مندان و گردشگران گشوده شد.
جاذبه های طبیعی و تاریخی و مذهبی گلستان هم در تعطیلات نوروز شاهد ورود خیل عظیمی از گردشگران بود که از نقاط مختلف کشور برای بازدید آمده بودند.
یکی از مناطق مذهبی تاریخی گلستان مجموعه زیارتی خالد نبی (ع) در شهرستان کلاله بود که در ایام انتهای تعطیلات رکورد ورود توریست را شکست.
زیارتگاه خالدنبی و قبرستان تاریخی، در فاصله ۶ کیلومتری روستای گچی سو در منطقه ای کوهستانی واقع شده و بر طبق شواهد سطحی باستان شناختی، این محوطه تاریخی مربوط به قرون اول و میانی دوره اسلامی است.
این مجموعه تاریخی آبان ماه ۱۳۹۴ با عنوان «محوطه باستان شناختی خالد نبی» در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
وجود گورستان بزرگ با حدود ۶۰۰ سنگ قبر استوانه ای که ارتفاع برخی از آنها به بالای دو متر می رسد و تپه ماهورهای گوگجه داغ، این مجموعه تاریخی را به «سرزمین عجایب ایران» تبدیل نموده است.
بقعه خالد نبی، بقعه های عالم بابا و چوپان عطا، دره ای به نام پنج شیر، رشته تپه ماهورهای خاکی که ارتفاع آنها بمراتب کمتر از ارتفاع محل مرقد خالد نبی است، گورستان، سنگ مزارهای ایستاده و منحصربه فرد، مناظر باستانی و طبیعت بکر اطراف محوطه ۱۲ هکتاری خالد نبی، تنها قسمتی از جاذبه های این مجموعه تاریخی است.

ترافیک سنگین در سرزمین عجایب ایران
در روزهای پایانی تعطیلات نوروزی امسال با استقبال گردشگران، شاهد ترافیک سنگین در راه منتهی به خالدنبی بودیم به شکلی که تا هشت الی ۱۰ کیلومتری آن مسیر بسته و ورود به خالدنبی هم سخت شده بود.
با آنکه دو سالی از شیوع ویروس کرونا می گذشت و طی این مدت متولیان می توانستند برنامه ریزی بهتری برای ساماندهی ترافیک منطقه و مجموعه گردشگری خالد نبی و قبرستان داشته باشند اما شاهد این بودیم که خیلی از مردم از وضع موجود ناراضی بوده و هرج و مرج و بی برنامگی در این منطقه هم به اوج خود رسیده بود.
به دلیل خاصیت های خاص جغرافیایی، تاریخی و مذهبی مدیریت منطقه گردشگری خالد نبی بر عهده هیئت امنا است.
در قسمت بقعه متبرکه خالد نبی (ع) متولی اوقاف بوده و در قسمت قبرستان تاریخی، میراث فرهنگی مسئولیت حفاظت را بر عهده دارد.
جاده دسترسی ناایمن، کمبود فضای پارکینگ و سیاست دوگانه و برخورد سلیقه ای برای ورود خودرو ها به پارکینگ بالا و بی توجهی به آثار برجای مانده در قبرستان همچون مواردی بوده که در سایه توسعه بی ضابطه گردشگری این منطقه گم شده است.
اما در بخش قبرستان هیچ مأموری برای صیانت از آثار تاریخی وجود نداشت و گویی این میراث چند هزار ساله متولی ندارد و شاهد برخی اقدامات منجر به لطمه این میراث بودیم.

ورود ۱۴۷ هزار توریست به خالدنبی
رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان کلاله درباب نحوه مدیریت و میزان ورود زائر و توریست به مجموعه خالدنبی، به خبرنگار مهر اظهار داشت: از ۲۸ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۴ فروردین امسال ۱۴۷ هزار زائر و توریست از مجموعه زیارتی خالدنبی بازدید نمودند.
حسینعلی ساسانی اضافه کرد: طی این مدت، ۵۰ هزار اسکان موقت و هزار اسکان ثابت داشتیم.
بیشتر مشکلات و کاستی ها در بخش قبرستان تاریخی بوده که تحت مدیریت میراث فرهنگی است وی بیان کرد: در این مجموعه ۲۶ اتاق برای بیتوته شبانه، بازارچه سنتی (۱۴ غرفه) برای فروش صنایع دستی و تولیدات روستاییان و محصولاتی مانند شیر، کشک محلی و غیره تعبیه شده است.
ساسانی با اعلان اینکه در این فضا ۱۸ چشمه سرویس بهداشتی وجود دارد، عنوان کرد: سه قسمت برای پارکینگ، شامل پارکینگ ابتدای ورودی، ۲۰۰ متر بالاتر از ورودی و همین طور ۲۰۰ متر پیش از ورودی اصلی بقعه خالدنبی به ظرفیت ۶۰۰ دستگاه موتورسیکلت و هزار خودرو، در نظر گرفته شده است.
وی عنوان کرد: به طور متوسط در ایام ابتدایی سال حدود پنج الی ۶ هزار توریست وارد منطقه شده و از هفتم فروردین با مساعد شدن شرایط آب و هوایی تعداد گردشگران به ۱۰ الی ۱۵ هزار نفر رسید و روز ۱۲ فروردین رکورد شکسته شد و شاهد حضور ۳۵ هزار توریست بودیم.
برای توسعه پارکینگ قول مساعد داده شده است
ساسانی با اشاره به محدودیت های جاده دسترسی مانند راه روستایی (گچی سوی بالا و پایین و آقچی بزرگ و کوچک) و جاده فاقد شانه خاکی، اظهار داشت: ترافیک در ایام آخر تعطیلات بسیار بالا بود.

وی با اعلان اینکه توسعه پارکینگ به سبب میراث فرهنگی بودن فضا ممکن نیست، افزود: فرماندار قول های مساعدی برای راه اندازی پارکینگ با ظرفیت هزار خودرو در ابتدای ورودی داده که امیدواریم در سال بعد اجرا شود.
ساسانی همین طور از در نظر گرفتن یک ورودی مشخص برای ورود گردشگران خبرداد و اظهار داشت: با نصب دوربین و رصد و کنترل، امنیت و نظارت منطقه بیشتر خواهد شد که این موارد در دستور کار است.
وی بیان کرد: ۱۶ خادم در بقعه متبرکه حضور داشته و از نیروهای بسیج و خادمان افتخاری هم برای کنترل حجاب استفاده می نماییم.
ساسانی اضافه کرد: بیشتر مشکلات و کاستی ها در بخش قبرستان تاریخی است که آن محدوده تحت نظارت میراث فرهنگی است و ما هم برخی بدحجابی هایی را در ستاد امر به معروف شهرستان مطرح کرده ایم.
وی همین طور از استقرار نیروی انتظامی در منطقه هم خبرداد و اظهار داشت: پارکینگ بالا، مربوط به افراد ناتوان و سالخورده است که توانایی پیاده روی را ندارند و حدود ۳۰۰ خودرو ظرفیت دارد.
سرپرست میراث فرهنگی گلستان حاضر به پاسخگویی نشد
برای اطلاع از وظایف میراث فرهنگی گلستان با سرپرست این اداره کل تماس گرفتیم که وی حاضر به پاسخگویی نشد اما رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کلاله در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: مدیریت محوطه باستان شناختی خالد نبی به سبب فضای زیارتگاهی و گردشگری به هیئت امنا واگذار شده است.

محمدعلی سرگزی اضافه کرد: به سبب تپه ماهوری بودند و فضای منابع طبیعی و میراثی برای توسعه پارکینگ در آنجا محدودیت وجود دارد.
وی اظهار داشت: از ظرفیت موجود برای استقرار خودرو ها استفاده شده و اکنون هزار خودرو گنجایش دارد.
سرگزی بیان کرد: امسال ورود توریست به منطقه مخصوصاً در ایام پایانی عید بسیار بالا بود و از هشت الی ۱۰ کیلومتری مسیر، جاده بسته می شد.
وی توضیح داد: ورود خودرو ها به پارکینگ بالادست برای مدیریت ترافیک بود و مینی بوس گردشگران را به بالا برده و آنجا پیاده می شدند.
یگان حفاظت غایب بود
سرگزی توضیح داد: طبق تفاهم نامه، صیانت از قبرستان تاریخی به هیئت امنا واگذار شده که آنها یک نیرو می گمارند که کافی نیست.
طبق گفته وی هیئت امنا متشکل از ۱۰ نفر بوده و از اعضای شورای روستاهای اطراف تشکیل شده است.
سرگزی بیان کرد: مقرر شده بود در این هیئت، نمایندگانی از میراث فرهنگی و بخشداری هم حضور داشته باشند که درحال حاضر اتفاق نیفتاده است.
وی اظهار داشت: همه ساله یگان حفاظت میراث در خالدنبی مستقر می شد که امسال اهمال نموده و حضور نداشتند.
سرگزی افزود: با توجه به این که تا اواخر اردیبهشت توریست وارد خالدنبی می شود به نیروهای یگان حفاظت میراث اعلام شده که تا آن زمان در آنجا مستقر شوند.
هر چند تعطیلات نوروزی به پایان رسیده و مسافران گردشگران با همه تنگناها از دیدنی های منطقه گردشگری خالدنبی استفاده کردند اما متولیان گردشگری، اوقاف و هیئت امنا باید با همگرایی واقعی و پرهیز از اقدامات جزیره ای مقدمات میزبانی مطلوب تری را برای گردشگران فراهم آورند.

1401/01/17
21:47:10
5.0 / 5
872
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری