یك باستان شناس:

محوطه فیض آباد آبیک متعلق به دوران تاریخی است

محوطه فیض آباد آبیک متعلق به دوران تاریخی است

تور و گردشگری: گمانه زنی محوطه فیض آباد آبیک قزوین نشان داده است محوطه متعلق به دوران تاریخی است و تمامی سفالهای آن از نوع نخودی با نقوش کنده هندسی هستند.به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نوذرحیدری سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: محوطه فیض آباد یکی از آثار تاریخی استان قزوین در محدوده شهرستان آبیک است که در کیلومتر ۲ جاده زیاران و طالقان در داخل اراضی مجتمع کشت و صنعت زیاران طالقان واقع شده است.
او تصریح کرد: این محوطه در سال ۱۳۸۰ به شماره ۵۴۹۳ در لیست میراث ملی کشور به ثبت رسیده و هیچ گونه گمانه زنی و کاوشی در این مکان پیش تر به انجام نرسیده است.
این دیرینه شناس اضافه کرد: با عنایت به انجام و تکمیل عملیات عمرانی راه اندازی استخر پرورش ماهی توسط مجتمع کشت و صنعت در مجاورت محوطه، ضروری بود برای اطمینان از عدم تجاوز به عرصه و حریم اثر گمانه زنی صورت گیرد که برنامه حاضر بدین منظور انجام شد.
حیدری اظهار داشت: بعد از بررسی و بازدید میدانی، نقاطی بمنظور گمانه زنی با فواصل نزدیک به هم (حداکثر ۳ متر) انتخاب شده و در نهایت ۲۶ گمانه در جبهه شمالی و شمال غربی محوطه و در چهار طرف محدوده ساخت استخر حفر شدند.
او با اشاره به اینکه بستر طبیعی منطقه بیشتر سنگلاخ و صخره ای است خاطرنشان کرد: حداکثر عمق گمانه ها ۱۲۰ سانتیمتر بود و هیچکدام از گمانه ها به محدوده عرصه برخورد نکردند و با عنایت به محدوده عرصه مشهود اثرمی توان قرار گرفتن استخر را در محدوده حریم درجه ۲ قرار داد.
سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: شواهد سطحی محوطه که در بخشهای مختلف آن هم در گذشته جستجوهای غیرمجاز زیادی صورت گرفته، نشان داده است محوطه متعلق به دوران تاریخی است (فقط یک نمونه سفال لعابدار دوره اسلامی دیده شد) و تمامی سفالهای این محوطه از نوع نخودی با نقوش کنده هندسی هستند.
او اضافه کرد: ساختارهای معماری بیرون افتاده به واسطه جستجوهای غیرمجاز سازه های معماری سنگی را نشان داده است و میتوان گفت این محوطه از نوع استقرارهای فصلی است که توسط کوچروهای منطقه در زمان خود مورد استفاده قرار گرفته است.
این دیرینه شناس اظهار داشت: بخشهایی از محوطه به واسطه راه اندازی جاده زیاران و طالقان در گذشته تخریب شده، بخشهایی از آن توسط کاوشگران غیرمجاز صدمه دیده و بخشهایی هم به واسطه تفکیک و تقسیم اراضی منطقه حداقل در دو زمین با مالک مجزا واقع شده که با حصارکشی و راه اندازی راه دسترسی فرعی و ساخت و سازهای صورت گرفته در گذشته صدمه هایی به آن وارد شده است.


منبع:

1401/01/22
16:32:32
5.0 / 5
825
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری