ایكوموس به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه ها اعلام كرد؛

راهی برای حل معضل تغییرات اقلیمی با کمک میراث فرهنگی پیدا کنید

راهی برای حل معضل تغییرات اقلیمی با کمک میراث فرهنگی پیدا کنید

ایکوموس از اعضای خود خواسته هزاران راه که میراث فرهنگی می تواند منبع دانش باشد و برای حل معضل تغییرات اقلیمی به کار آید را معرفی کنند.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، ایکوموس شورای جهانی بناها و محوطه های تاریخی است که در سال ۱۹۸۲، ۱۸ آوریل را بعنوان روز جهانی بناها و محوطه ها نام گذاری کرد. یونسکو نیز در سال بعد، در بیست و دومین کنفرانس عمومی خود، این روز را به تصویب رساند.
ایکوموس هر سال برای کارهای اعضا، کمیته های ملی، کمیته های بین المللی علمی و کارگروه های خود و دیگر سازمان های مشتاق همکاری، موضوعی را تعیین می کند تا کشورها به آن در این روز بپردازند یا اگر می خواهند مراسمی برگزار کنند توجه ویژه به آن داشته باشند. امسال هم ایکوموس خواسته تا در موضوع میراث و اقلیم توجه ویژه شود.
این شورای جهانی در سال ۲۰۲۰ سند میراث فرهنگی و اضطرار اقلیمی را منتشر نمود که در آن به استعداد میراث فرهنگی برای اقدامات فراگیر، تغییرپذیر، و صحیحِ اقلیمی از راه پاسداشت همه انواع مواریث فرهنگی از آثار شدید و نامطلوب اقلیمی؛ اجرائی کردن واکنش به خطر برمبنای اطلاع از مخاطره؛ و ایجاد توسعه پایدار با تاب آوری اقلیمی توجه کرده و به همه اینها از منظر مساوات و عدالت نگریسته بود.

پیش از این نیز ایکوموس در سال ۲۰۱۹ در گزارشی خواسته بود تا همبستگی متخصصان میراث با جوامعی که بیشتر تحت تأثیر نتایج زیان بار تغییرات اقلیمی قرار گرفته، ایجاد شود.
امسال نیز مانند هر سال روز جهانی بناها و محوطه ها، ۱۸ آوریل ۲۰۲۲، فرصتی مناسب خواهد بود تا راهبردهای ترویج تمامی استعدادهای پژوهشی و اجرائی صیانت از میراث فرهنگی، برای ایجاد راه های تقویت توسعه پایدار و انتقالی صحیح به سمت آینده ای کم کربن، در عین تاب آوری اقلیمی، به معرض نمایش گذاشته شود. در حقیقت این مساله قسمتی از برنامه سه ساله ایکوموس (۲۰۲۱_ ۲۰۲۴) است و همین طور گامی برای دستیابی به مصوبه ۲۰۲۰ ایکوموس درباره رویکرد های مردم مبنا به میراث فرهنگی است.

به همین منظور ایکوموس از اعضای خود خواسته هزاران راه که میراث فرهنگی می تواند منبع دانش باشد و برای حل معضل تغییرات اقلیمی به کار آید را معرفی کنند. راه هایی مانند توان بخشی جوامعی که به جهت تغییرات اقلیمی مجبور به جابه جایی شده اند؛ مداخلات ارزان با هدف مدیریت مخاطرات ناشی از وقوع حادثه در زمینه های میراثی؛ آموزش میراثی و زیست محیطی، به ویژه در موضوع دانش کربن و تغییرپذیری صحیح؛ ترویج روایت های زنانه و مردانه برای تطابق اقلیمی، تغییرات زیست بومی، مساوات و عدالت، و رشد اجتماعی_اقتصادی محیط های میراثی لطمه دیده از تغییرات اقلیمی.
تغییرات اقلیمی از این جهت برای بناها و محوطه های تاریخی اهمیت دارد که خود می تواند با بروز پدیده هایی مثل افزایش رطوبت یا دمای هوا به بناهای تاریخی لطمه رسان باشد و نیز می تواند بعنوان عاملی برای وقوع سیل، زلزله یا آتش سوزی سلامت بناها و محوطه های تاریخی را تهدید کند. بدین جهت شورای بین المللی بناها و محوطه ها با انتخاب این شعار، توجه دولت ها و نهادها را به این سمت متمرکز کرده است.
ایکوموس در حقیقت با طرح موضوع میراث و اقلیم فرصتی را فراهم می آورد به جهت اینکه به این پرسش ها پاسخ داده شود همچون این که چطور میتوان از عدالت و مساوات اقلیمی برای پشتیبانی از میراث بهره گرفت یا راه های دستیابی به حمایت منصفانه از جوامع لطمه پذیر از اقدامات اقلیمی چیست.
اگرچه این شورای بین المللی هر سال یک شعاری را اعلام می کند تا کشورها بر طبق آن فعالیت نموده و راههای منطقی را پیش روی کشورهای دیگر بابت آن موضوع ارائه نمایند اما برخی کشورها در این راه برنامه و شعار ایکوموس را جدی تر گرفته و پای به پای آن حرکت می کنند و برخی دیگر نیز برنامه ای ندارند.

امسال نیز برخی کشورها با موضوع میراث فرهنگی و اقلیم برنامه های مختلفی دارند. بعنوان مثال آذربایجان در این روز و در مرکز بین المللی موگام در باکو رویداد تأثیر اقلیم بر میراث فرهنگی آذربایجان را برگزار می نماید.
سمینار علمی میراث و اقلیم نیز در چین برگزار می گردد این کشور از پژوهشگران، متخصصان و متخصصان خط مقدم از حوزه میراث، هواشناسی و محیط زیست دعوت کرده است تا بینش و تجربیات مفید خودرا در مورد سازگاری با تغییرات آب و هوا و صیانت از میراث عرضه کنند. هدف ایکوموس چین با برگزاری این سمینار، تقویت ارتباط و تفاهم بین صیانت از میراث و سایر زمینه ها، بمنظور تعمیق درک مشکلات تغییرات آب و هوایی و همین طور تداعی ایده حفاظت چند رشته ای از میراث فرهنگی و طبیعی چین است.
ایران نیز برنامه ویژه روز ۱۸ آوریل را در برگزاری تنها یک نشست مشترک انجمن علمی دیرینه شناسی و معاونت میراث فرهنگی کشور اعلام نموده است نشستی که در آن معاون میراث فرهنگی پیام ارسال می کند و تعدادی از پژوهشگران نیز در آن سخرانی خواهند کرد همچون درباره فلات مرکزی ایران، پیوند انسان و اقلیم در ایران از نوسنگی تا دوران اسلامی یا درباره سامانه های آب همچون رابطه قنات، اقلیم و جامعه در فلات مرکزی ایران. معماری و اقلیم در نواحی سردسیری نیز عنوان سخنرانی دیگر این جلسه است.

1401/01/31
10:04:39
5.0 / 5
705
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , تخصص , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری