کشف صدها قطعه سنگ دارای نقش برجسته در کاخ تچر

کشف صدها قطعه سنگ دارای نقش برجسته در کاخ تچر

تور و گردشگری: فصل پنجم کاوش آبراهه های تخت جمشید، به کشف صدها قطعه سنگ دارای نقش برجسته احتمالاً مربوط به پلکان شمالی کاخ اچ در آبراه حیاط جنوبی کاخ تچر منجر گردید.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، احمدعلی اسدی سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: این کاوش در ادامه کاوش فصل چهارم و با هدف شناسایی چگونگی امتداد آبراهه های موجود در حیاط جنوبی کاخ تچر انجام شد.
این عتیقه شناس اشاره کرد: نتایج این کاوش نشانگر این بود که یک آبراه فرعی از آبراه شرقی- غربی شمال حیاط کاخ تچر جدا شده و به سمت جنوب و تا نزدیکی پیکان کاخ موسوم به اچ امتداد داشت.
سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: در این بخش صدها قطعه سنگ دارای نقوش برجسته که عمدتا بنظر می رسد مربوط به پلکان اصلی کاخ اچ هستند و در دوره پسا هخامنشی بصورت عمدی شکسته و از دریچه های عمودی که به کف حیاط راه داشته، ریخته شده اند، مشاهده شد.
اسدی با اعلان اینکه قطعات سنگ نقوش برجسته دار دارای نگارهای گیاهی و انسانی هستند، اشاره کرد: دست کم یکی از سنگ های شناسایی شده دارای نوشته میخی است و در صورت کاوش کامل مجموعه سنگ ها احتمال برخورد با نمونه های کتیبه دار دیگر بسیار زیاد است.
این عتیقه شناس اضافه کرد: با توجه به این که مجموعه سنگ های یاد شده در ایام پایانی کاوش مشاهد شدند و همین طور نیاز به حضور برخی اعضای متخصص خصوصاً در زمینه کتیبه خوانی، کاوش این سنگ ها به فصل ششم آبراهه ها محول شد.
او با اشاره به حجم زیاد قطعه سنگ های یافت شده، ابراز امیدواری کرد که قسمتی از مشکلات و پیچیدگی های نمای شمالی کاخ اچ که از دشوارترین مسائل باستان شناختی تخت جمشید است، وضعیت روشن تری پیدا کند.

1401/02/06
23:44:49
5.0 / 5
823
تگهای خبر: تخصص , زمین , فرهنگ , كاخ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری