میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

یک کشف دیگر در تخت جمشید

یک کشف دیگر در تخت جمشید

به گزارش تور و گردشگری یک کشف دیگر در تخت جمشید، تخریب بناهای متعلق به ارامنه و معرفی اردکان و شانلی اورفا در نمایشگاه گردشگری جهان اسلام همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ خبر مهم این هفته درباره کشف صدها قطعه سنگ دارای نقش برجسته در کاخ تچر بود. درو اقع فصل پنجم کاوش آبراهه های تخت جمشید، به کشف صدها قطعه سنگ دارای نقش برجسته احتمالاً در ارتباط با پلکان شمالی کاخ «اچ» در آبراه حیاط جنوبی کاخ تچر منجر گردید.
احمدعلی اسدی سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: این کاوش در ادامه کاوش فصل چهارم و با هدف شناسایی چگونگی امتداد آبراهه های موجود در حیاط جنوبی کاخ تچر انجام شد.
این دیرینه شناس خاطرنشان کرد: نتایج این کاوش نشانگر این بود که یک آبراه فرعی از آبراه شرقی- غربی شمال حیاط کاخ تچر جدا شده و به سمت جنوب و تا نزدیکی پیکان کاخ معروف به اچ امتداد داشت.
سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: در این بخش صدها قطعه سنگ دارای نقوش برجسته که به طور عمده به نظر می آید در ارتباط با پلکان اصلی کاخ اچ هستند و در دوره پسا هخامنشی به صورت عمدی شکسته و از دریچه های عمودی که به کف حیاط راه داشته، ریخته شده اند، مشاهده شد.
اسدی با اشاره به اینکه قطعات سنگ نقوش برجسته دار دارای نگارهای گیاهی و انسانی هستند، تصریح کرد: دست کم یکی از سنگ های شناسایی شده دارای نوشته میخی است و در صورت کاوش کامل مجموعه سنگ ها احتمال برخورد با نمونه های کتیبه دار دیگر بسیار زیاد است.
تخریب ۴ هزار کلیسا، مدرسه و گورستان تاریخی بعد از نسل کشی ارامنه این هفته همزمان با ۲۴ آوریل مراسم گرامیداشت یکصد و هفتمین سالگرد واقعه نسل کشی ارمنیان در کلیسای سرکیس مقدس برگزار شد در حاشیه مراسم ادای احترام به قربانیان این واقعه و مراسم دعای ربانی، نشست خبری سیبوه سرکیسیان اسقف اعظم درباره واقعه نسل کشی هم در حضور خبرنگاران برگزار گردید. در این جلسه خبری، خلیفه ارامنه تهران بیان نمود: مردم ارمنی از اقوام کهن تاریخ هستند تمدن ارمنی و ملت ارمنی با مردم و تمدن ایران همزمان بوده است و هر دو ملت ایرانی و ارمنی از اعماق تاریخ می آیند. ازاین رو دولت های جدید نمی توانند حقیقت را انکار کنند و خویش را متمدن بدانند.
ای ساک یونانسیان رئیس هیأت مدیره مؤسسه ترجمه و تحقیق هور هم در این جلسه اظهار داشت: چهار هزار کلیسا و مدرسه و گورستان تاریخی پس از نسل کشی ارامنه از بین رفته است. مانند گورستان تاریخی شهر استانبول که امروز با نام میدان تقسیم می شناسند و مردم روی سنگ هایی قدم برمی دارند که روزگاری سنگ قبور بوده اند. همینطور مصادره اموال و دارایی ها در سال ۱۹۱۴ انجام شد و تا ۱۹۲۳ با اوج نسل کشی ها ادامه داشت. مانند تصاحب کاخ سابق ریاست جمهوری و یا یک پایگاه هوایی که متعلق به سه خانواده ارمنی است.
وی به مسجد جامع ایرانی شهر شوشی اشاره نمود و اظهار داشت: این مسجد مرمت شده اما متأسفانه بعد از اشغال شوشی وزیر فرهنگ آذربایجان گفته که این مسجد هیچگاه ایرانی نبوده و به سبک خودمان آنرا تغییر می دهیم.
معرفی اردکان و شانلی اورفا در نمایشگاه گردشگری جهان اسلام دبیر اجرایی نمایشگاه گردشگری جهان اسلام اظهار داشت: اردکان به علت هم زیستی مسلمانان و زرتشتیان و شانلی اورفا معروف به شهر پیامبران، در نمایشگاه معرفی می گردند. نخستین نمایشگاه گردشگری جهان اسلام ۱۷ تا ۲۰ خردادماه ۱۴۰۱ در نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب برگزار می گردد. بدین منظور نشست خبری نمایشگاه گردشگری جهان اسلام (iWTE) در این هفته برگزار گردید. در این جلسه، آزاده مستعانی دبیر اجرایی نمایشگاه از اردکان در یزد و شانلی اورفا در ترکیه بعنوان دو شهر داخلی و خارجی که در این رویداد معرفی خواهند شد، نام برد و اضافه کرد: در انتخابمان تلاش کرده ایم سراغ شهرهایی برویم که علیرغم زیرساخت های موجود کم تر دیده و شناخته شده اند. در بخش خارجی با سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف همچون عراق درباره تیسفون و بابل رایزنی هایی انجام شد. شانلی اورفا در سوریه از این لحاظ که به شهر پیامبران مشهور است و طبق روایات پیامبران زیادی در آن به مبعث رسیده اند، دارای اهمیت است. همینطور در بخش داخلی هم شهرهایی مطرح بودند که نهایتا اردکان با عنایت به ظرفیت هایی که دارد، انتخاب گردید.
سرپرست موزه آبگینه و سفالینه ها معارفه شد مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران در حکمی نوید صالح وند را به سرپرست موزه آبگینه و سفالینه ها منصوب نمود. معاون میراث فرهنگی استان تهران ضمن قدردانی از عملکرد حمید وکیل باشی در مدت مدیرت در موزه آبگینه و سفالینه ها اظهار داشت: موزه آبگینه باید مکانی برای پژوهش و معرفی هنر شیشه و سفال باشد. محسن سعادتی اظهار داشت: انتظار می رود موزه آبگینه و سفالینه ها ضمن توسعه تعامل با سایر موزه ها ارتباط نزدیکی با مراکز علمی و دانشگاهی داشته باشد. توصیه به هموطنان برای خرید تورهای جام جهانی قطر از آنجائیکه تب سفر به قطر برای حضور در جام جهانی بالا گرفته، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نخستین اطلاعیه خود درباره جام جهانی ۲۰۲۲ قطر منتشر نمود. در متن این اطلاعیه آمده است: نظر به این که در ایام اخیر در فضاهای حقیقی و مجازی، تبلیغات در ارتباط با برگزاری و فروش تورهای جام جهانی فوتبال درحال گسترش است، به اطلاع می رساند با عنایت به عدم اختصاص پرواز یا فروش اقامت هتل ها در قطر و یا هماهنگی راهنماها برای جام جهانی هموطنان عزیز در این مرحله صرفا می توانند نسبت به خرید بلیط بازی ها اقدام کنند؛ البته فرایند خرید بلیط بازی های جام جهانی هم شامل بازی های تیم ملی ایران یا سایر کشورها از راه فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران اطلاع رسانی و ثبت نام می شود.


منبع:

1401/02/10
12:15:34
5.0 / 5
773
تگهای خبر: بازی , تاریخی , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری