موزه ها به دنبال صلح، وفاق و ره گشای آینده

موزه ها به دنبال صلح، وفاق و ره گشای آینده

به گزارش تور و گردشگری كارشناسان موزه معتقدند كه موزه ها دیگر جایی برای نگه داری اشیای تاریخی نیستند بلكه مكان هایی به دنبال صلح و وفاق و ره گشای آینده هستند.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علیرضا قلی نژاد عضو هیئت اجرایی کمیته ملی موزه های ملی ایران در گفت و گوی اینستاگرامی با مبحث چیستی و تعریف موزه با اشاره به دو تعریف از موزه اظهار داشت: در اساسنامه ایکوم تعریف موزه چنین آمده است: موسسه غیر انتفاعی و دائمی است که در خدمت جامعه و توسعه آن است موزه برای عموم مردم آزاد است و میراث ملموس، ناملموس، طبیعی را با هدف آموزش، نگهداری حفاظت به نمایش می گذارد.
وی ادامه داد: در تعریف جدید آمده است موزه، فضایی دموکراسی ساز فراگیر و چند منظوره برای ترغیب گفت و گو در نظر گرفته شده است و به پرداختن به مناقشات زمان حال می پردازد و اشیا جامعه را نگهداری می کند. موزه ها تضمین کننده حقوقی برابر برای همه هستند و از کرامت انسانی عدالت اجتماعی و برابری اجتماعی حمایت می کند.
قلی نژاد با اشاره به اینکه کمیته ایران در اجلاس کیوتو به تعریف دوم اعتراض داشت اظهار داشت: به نظر می آید این از موزه نیست بلکه تشریح مفهوم موزه است در حالیکه احتیاج به تعریف وجود دارد و نباید آن مبحث تشریح شود چونکه در تعریف دوم از واحدهای بعنوان مثال دموکراسی استفاده شده که قابل تفسیر نیست و در جوامع و کشورهای مختلف معانی گوناگونی دارد و نمی توان از این مفاهیم در تعریف بهره برد.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه ایران از لحاظ تاریخ و سابقه در حوزه موزه باسابقه است، اظهار داشت: البته امروز در جامعه ما برداشت های متفاوتی از مفاهیم موزه وجود دارد که گاه با یکدیگر متضاد است. در حالی بعنوان مثال از شهر موزه صحبت و حرف زده می شود که خیلی از مفهوم آنرا نمی دانند و معلوم نیست کدام نهاد مقرر است از موزه در مبحث شهر موزه حمایت کند.
قلی نژاد اضافه کرد: همینطور مفهوم دیگری همچون کافه موزه همچنان جای تردید دارد. اشیا و اموالی که در کافه موزه قرار دارد چگونه حفاظت و نگهداری می شود؟ موزه از حافظه بشری حفاظت می کند و ره گشای آینده است و به دنبال تفاهم صلح و وفاق است.
قلی نژاد اظهار داشت: موزه را نمی توان تنها به دوره های دور تاریخی محدود کرد ما امروزه با فراموشی مواجه هستیم. در صد سال پیش شکل خانواده طوری بود که خیلی از فرهنگ ها به دیگر نسل می رسید ولی الان این گونه نیست.
وی ادامه داد: خیلی از خاطرات و آیین ها سی سال پیش به فراموشی سپرده شده چونکه کسی آنرا به نسل کنونی منتقل نکرده است که این کار را می تواند موزه های محلی انجام دهند.

ضرروت راه اندازی موزه های محلی
جبرئیل نوکنده مدیرکل موزه ملی ایران یکی دیگر از سخنرانان بود، اظهار داشت: گفت بیشتر مفاهیم در تعریف دوم در همان طرف نخست مستتر است.
وی در تعریف خودش از موزه گفت موزه محلی است که حافظه بشری نگهداری پاسداری می شود.
نوکنده، اظهار داشت: در تعریف موزه آمده است که موزه به صورت هیئت امنایی و به صورت دموکراتیک اداره شود و حتی به مفهوم مردم سالاری در جامعه کمک می نماید.
وی ادامه داد: نگهداری از اشیا هدف نهایی در موزه ها نیست بلکه تبین اشیا و سخن آوردن آنها مأموریت موزه است.
نوکنده با اشاره به تاریخ تأسیس موزه در ایران اظهار داشت: موزه ملی در سال ۱۲۹۵ ساخته شد که این یعنی سابقه یک صد ساله موزه در ایران که بسیار اهمیت دارد. موزه ها در رویکردهای جدید جامعه محور شده اند. مثلاً موزه ها در دوران انتشار کرونا وظیفه خودشان را انجام دادند.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص افرادی که می خواهند اقدام به ایجاد موزه کنند باید چه چیزهایی بدانند، اظهار داشت: آنها خاطرات جمعی یک کشور و یا یک خانواده را در اختیار دارند که مسولیت سنگینی است و باید آنها بدور تعصب در اختیار بازدیدکنندگان بگذارند که مأموریت سنگینی است.
نوکنده در تعریف از دیرینه شناسی اظهار داشت: باستانشناسی مطالعه گذشته بشر و ارتباط آن با آینده است. این دور زمانی از دوره نو سنگی تا نیم ساعت قبل را شامل می شود. الان مطالعات دیرینه شناسی مدرن و معاصر در حال انجام می باشد.
وی در مورد موزه های محلی اظهار داشت: امروز لزوم تاسیس موزه های محلی بسیار وجود دارد چونکه باید کمک گردد تنوع های فرهنگی که ایران از آن برخوردار می باشد حفظ شود چونکه ما امروز شاهد می باشیم خاطرات جمعی ثبت نمی گردد در صورتی که موزه های محلی این کار را انجام می دهند.منبع:

1399/05/01
22:20:05
5.0 / 5
2135
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , فرهنگ , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری