انجام کاوش و مستندنگاری بند دیدگان شاهکار مهندسی آب ایران باستان

انجام کاوش و مستندنگاری بند دیدگان شاهکار مهندسی آب ایران باستان

تور و گردشگری: فصل دوم کاوش بند هخامنشی دیدگان (بستان خانی) در حال انجام می باشد سامان دهی این شاهکار مهندسی آب ایران باستان بعد از اختتام کاوش توسط پایگاه میراث جهانی پاسارگاد شروع خواهد شد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمدرضا کرمی سرپرست هیئت دیرینه شناسی بند دیدگان را از سازه های آبی هخامنشی ناحیه پاسارگاد خواند که در حوضه آبریز رود پلوار، قسمتی از آبریز بختگان و طشک جای گرفته است.
این عتیقه شناس با اشاره به این که در این حوضه آبریز دو مرکز مهم هخامنشی پاسارگاد و تخت جمشید قرار دارد که این سازه ها با هدف فراهم کردن آب مورد نیاز این دو مرکز تولید شده است، اشاره کرد: بیش از ۱۰ بند، آبراه ها و شبکه های آبرسانی با درازای بیش از ۱۰۰ کیلومتر و چندین چشمه و آبگیر این مجموعه سازه های آبی را تشکیل می دهد.
او بند دیدگان را که بستان خانی نیز نامیده می شود، بزرگ ترین بند تاریخی ایران دانست که با بلندای تاج ۲۱ متر و گستره دریاچه نزدیک به ۲۰۰ هکتار تا حالا شناسایی شده است.
کرمی با اعلان اینکه در سال ۱۳۹۹ فصل نخست کاوش بند دیدگان انجام و بخش هایی از سازه های معماری موجود در این بند کاوش شد اضافه کرد: فصل دوم کاوش بند دیدگان اکنون در حال انجام می باشد که در این برنامه پژوهشی تلاش می شود بقایای ساختار معماری در رابطه با آب، شامل لایروبی آبراه و آواربرداری بخش آب پخش بند کاوش و مستندنگاری شود.»
سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: همین طور کاوش اطراف سازه معماری درون هسته بند نیز که به سبب حفاری بدون مجوز تخریب شده و لطمه دیده در این پروژه انجام می شود تا بتوانیم اطلاعات درست و بیشتری از چگونگی نقشه و طرح این سازه و کارکرد آن به دست آوریم.
او افزود: سامان دهی، مرمت و حفاظت بند دیدگان بعنوان شاهکار مهندسی آب ایران باستان یکی از برنامه های پایگاه میراث جهانی پاسارگاد است که بعد از اختتام کاوش شروع خواهد شد.
کرمی در آخر اظهارکرد: باتوجه به میزان تخریب و لطمه های وارد شده به این بند مساعدت و مشارکت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و وزارت نیرو برای سامان دهی، مرمت و بازسازی بند دیدگان بسیار ضروری و سودمند خواهد بود.


منبع:

1401/02/21
19:18:11
5.0 / 5
795
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری