رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول:

برخی تپه های تاریخی دزفول ناپدید شدند

برخی تپه های تاریخی دزفول ناپدید شدند

به گزارش تور و گردشگری رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول ضمن اشاره به وضعیت تپه های تاریخی این شهرستان اظهار داشت: برخی تپه های تاریخی دزفول ناپدید شده و در بعضی موارد تپه ۲ هکتاری به یک هکتار تبدیل گشته است.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا عباس چراغ چشم روز یکشنبه در نشست شورای میراث فرهنگی دزفول در سالن جلسات فرمانداری ویژه این شهرستان با اعلان اینکه تپه های تاریخی پیشینه ما هستند، اضافه کرد: متاسفانه تصرف و تعرض های زیادی به تپه های تاریخی می شود که درصورت انتقال امور آنها به میراث فرهنگی، مشکلات کمتر می شوند.
وی با تکیه بر ضرورت آغاز بسیج عمومی برای خرید این ابنیه ها افزود: ۹۰ تپه و محوطه باستانی در شهرستان دزفول شناسایی شده که برای ۸۳ تپه پرونده بوجود آمده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول اظهارداشت: طبق مصوبات گذشته باید طی یک ماه اقدامات لازم برای واگذاری و انتقال اسناد مالکیت تپه ها و محوطه های باستانی به اداره میراث فرهنگی توسط اداره جهاد کشاورزی و اداره ثبت اسناد و املاک صورت گیرد.
وی با اعلان اینکه کمبود نیروی حفاظت میراث فرهنگی، بازرسی از آثار تاریخی را با مشکل مواجه کرده است، اضافه کرد: حفاظت میراث فرهنگی دزفول فقط پنج نفر نیرو دارد بنابراین حراست از آثار تاریخی با وجود پراکندگی آثار، بافت قدیم، بخش های وسیع سردشت و شهیون، بسیار دشوار است.
چراغ چشم از فرماندار ویژه دزفول خواست برای محافظت از آثار تاریخی این شهرستان بسیج محلات را با همکاری نیروی انتظامی فعال کند.
وی وظایف اداره میراث فرهنگی را خاطرنشان کرد و اضافه کرد: انجمن خیریه میراث فرهنگی با هدف پشتیبانی از ابنیه ها پیشنهاد شده که امید است با مساعدت فرماندار به منظور استفاده از ظرفیت خیران برای حفظ میراث فرهنگی تصویب شود.
ثبت جهانی منظر فرهنگی دز نیازمند عزم همگانی است
رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول اظهار داشت: ثبت جهانی منظر فرهنگی دز که پل ساسانی هم شامل آن می شود نیازمند عزم همگانی است.
وی اضافه کرد: یک تیم هشت نفره با مدیریت عبدالحسین پوررکنی در دفتر نمایندگی یونسکو در دزفول زیرنظر شهرداری، برای ثبت جهانی تشکیل شده است که مقدمات لازم را از حدود یک ماه قبل شروع کرده اند.
چراغ چشم با تکیه بر ضرورت مستندسازی در این خصوص اظهارداشت: متاسفانه ساخت و سازها در بستر رودخانه دز مانع ثبت جهانی پل می شوند.
وی ادامه داد: لازم است پیگیری های لازم از راه شهرداری دزفول انجام و حریم مصوب پل قدیم مشخص شود.
مدیر دفتر یونسکو دزفول هم اظهار داشت: اقدامات لازم برای ثبت جهانی پل باستانی دزفول شروع شده و ۸۵ درصد منابع پرونده تهیه شده اند.
عبدالحسین پوررکنی با اعلان اینکه اولین نقشه ها برای مستندسازی درمورد این پرونده فراهم گشته است از دستگاههای متولی نظیر شهرداری، امور آب، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی خواست برای تکمیل پرونده همکاری بیشتری در این خصوص داشته باشند.
وی آخرین پرونده ثبت جهانی خوزستان را پرونده شوش عنوان نمود و اضافه کرد: قوانین پرونده طبق گفته مسئولان میراث فرهنگی تغییر کرده که باید رعایت شوند حال آنکه زمان ما محدود است و باید هرچه زودتر اقدامات لازم انجام شوند.
کمک حدود ۴۰ میلیاردریالی خیران در حوزه میراث فرهنگی دزفول
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: سال قبل ۱۵ میلیاردریال اعتبارات ملی و استانی در حوزه میراث فرهنگی شهرستان دزفول جذب شد درحالیکه خیرین بین ۳۰ تا ۴۰ میلیاردریال هزینه کردند.
وی دریافت مجوز راه اندازی پنج موزه در دزفول را خاطرنشان کرد و اضافه کرد: مجوز این موزه ها بعد از نشست و رایزنی با مدیرکل موزه های کل کشور دریافت شدند.
چراغ چشم بیان نمود: پیشنهاد راه اندازی موزه دیرینه شناسی (انبار قدیمی غله، موزه پل و آجر( ساختمان راهداری)، موزه آبیاری (ساختمان منبع آب در بخش شمالی میدان رودبند)، موزه اسناد تاریخی و نسخ خطی (حمام شاه رکن الدین) و موزه صنایع دستی (خانه تاریخی سوزنگر) داده شده که امیدواریم بزودی اقدامات لازم در این خصوص صورت گیرد.
وی ادامه داد: افزون بر پنج کامیون آثار تاریخی در دزفول داریم که به سبب نداشتن مکان مناسب برای نگهداری به شوش منتقل شده اند؛ یک نمونه این آثار فرشی در ارتباط با دوره زندیه است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول اظهارداشت: یک میلیاردریال برای مرمت محوطه های در خطر دزفول اختصاص یافته که از آن برای ترمیم یک پایه پل قدیم که گرفتار مشکل شده استفاده خواهد شد.
وی محافظت از کرانه رودخانه دز را ضروری خواند و اضافه کرد: میراث فرهنگی بعنوان متولی ساماندهی منظر فرهنگی و گردشگری رودخانه دز از بالای چال کندی تا پایین دست معرفی شده که این محدوده شامل آسیاب ها، کتها، پل و خانه های تاریخی است.
چراغ چشم خواهان همکاری امور آب شمال غرب دراین زمینه شد و اظهار داشت: چهار خانه بحران زا در راه گذر قائم از شریعتی به طالقانی وجود دارد که بر اثر اقدامات انجام شده گرفتار تخریب شده اند.
وی اضافه کرد: این مورد در شورای تأمین مطرح و مصوب شد شهرداری این خانه ها شامل اشعری، علیداد قاسمی، ضیایی و عدسی را خریداری کند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول درمورد سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به دزفول به مناسبت روز چهارم خرداد اظهار داشت: بازدید از قمش های دزفول با حضور وزیر میراث فرهنگی در دستور کار قرار دارد تا اعتبار سالانه ای برای آنها اختصاص پیدا کند.
پل قدیم مهم ترین اثر تاریخی دزفول با بیشتر از ۱۷ قرن خدمت، یکی از قدیمی ترین پل های استوار جهان است.
این پل در سال ۲۶۰ میلادی به دستور شاپور اول ساسانی بر روی رودخانه دز ساخته شد.
پل ساسانی با بیشتر از ۱۷ قرن قدمت، آسیاب های دزفول همراه با بافت قدیم و رودخانه دز منظر فرهنگی زیبایی خلق کرده که جهانی شدن آن توسط مسئولان در دست پیگیری است.


منبع:

1401/02/27
11:55:00
5.0 / 5
861
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری