یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور سالانه به جذب ۲۰۰ نیرو نیاز دارد

یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور سالانه به جذب ۲۰۰ نیرو نیاز دارد

ایرنا- فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: جذب 200 نیروی انسانی سالانه در بخش یگان حفاظت این وزارتخانه بمنظور افزایش توان یگان به دولت پیشنهاد شد و باید منتظر نتیجه ماند.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا، سردار حسن مهری روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از آثار تاریخی شهر سمنان و مهدیشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: حالا سن خدمت نیروهای یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بالا است که این مساله بر آمادگی جسمانی آنان نیز موثر است و الان جذب نیروهای جوان در بدنه یگان حفاظت این سازمان در چابکی و رفع کمبود نیروی انسانی کمک کننده است.
وی افزود: حالا ۲ هزار نفر در یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشغول به فعالیت هستند که پیشنهاد شده به تدریج یکهزار نیروی انسانی دیگر به یگان حفاظت افزوده شود.
وی با اشاره به کمبود تجهیزات و کمبود نیروی انسانی در یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: قانون برای نهادهایی مانند شوراهای اسلامی، دهیاری ها، مدارس، ائمه جمعه، بسیج و دانشگاه ها برای کمک در صیانت از میراث فرهنگی وظیفه تعیین کرده است.
اهتمام جدی برای مقابله با گنج یابی
وی اشاره کرد: برخی افراد گرفتار توهم گنج و گنج یابی هستند و امسال برخورد با حفاری های بدون مجوز با اهتمام ویژه با اولویت در دستور کار یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
مهری گفت: کنترل حفاری های بدون مجوز و کاهش ۲۵ درصدی حفاری های بدون مجوز همچون هدفگذاری های یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال ۱۴۰۱ است.
وی تصریح کرد: حفاری بدون مجوز بطور معمول در مناطق دارای پیشینه تاریخی رخ می دهد و وزارت میراث فرهنگی برنامه ریزی کرده در مواردی که ادعای کشف دفینه و شی باارزش وجود دارد، منطقه زیر نظر یگان حفاظت بررسی شود و در ایام اخیر ۲ مورد به یگان این وزارتخانه اطلاع رسانی شد که طی بررسی ها شی تاریخی و گرانبها در محل وجود نداشت و این توهم بین برخی افراد بود.
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: صیانت از میراث فرهنگی به سبب گستردگی و پراکندگی آثار نیازمند مشارکت همه جانبه مردم در مراقبت از آثار و معرفی حفاران بدون مجوز و دلالان اشیای عتیقه است.
بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی(بخش تعزیرات) هر گونه حفاری و کاوش به قصد بدست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و ضبط اشیا مکشوفه به نفع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود.

1401/03/06
11:13:43
5.0 / 5
737
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری