بزرگداشت عبدالمجید ارفعی در موزه ملی ایران؛

ارفعی: من گرهی از نقش قالی فرهنگ ایران زمین هستم

ارفعی: من گرهی از نقش قالی فرهنگ ایران زمین هستم

استاد عبدالمجید ارفعی مترجم منشور کوروش و متخصص زبان های باستانی در مراسم «تماشای خورشید» که به بهانه بزرگداشت وی در موزه ملی ایران برگزار شد، تصریح کرد: این مراسم نه بزرگداشت من که پاسداشت تمام اساتیدی است که به من آموختند؛ من گرهی از نقش قالی فرهنگ ایران زمین هستم.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا؛ پنجمین مراسم «تماشای خورشید»؛ بزرگداشت عبدالمجید ارفعی به همت کمیسیون ملی یونسکوایران و با مشارکت موزه ملی ایران و ایکوم شامگاه جمعه (۶ خرداد ماه) در سالن همایش های موزه ملی ایران اجرا شد. حجت الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو، جبرئیل نوکنده رییس موزه ملی ایران، جلال الدین کزازی، علی بلوک باشی، یوسف ثبوتی فیزیک دان و اخترشناس، یونس شکرخواه، علی اصغر کیهانی، مدیر توسعه کسب وکار یونسکو، ژاله آموزگار، حجت السلام والمسلین محموددعایی و احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران حضور داشتند.
مجری برنامه در ابتدای این مراسم جان باختن برخی از هموطنانمان در حادثه «متروپل» آبادان را تسلیت گفت و به احترام درگذشتگان حضار در سالن یک دقیقه سکوت کردند.


تا سالها کسی اهمیت تخصص عبدالمجید ارفعی را درک نمی کرد
همکاری عبدالمجید ارفعی در خوانش الواح گلی تخت جمشید در موسسه دیرینه شناسی شیکاگو سبب شده تا به همت این استاد بزرگ ۲ هزار و ۲۶ قلم از این گل نوشته ها به ایران بازگردانده شود
جبرئیل نوکنده در ابتدای این مراسم اظهار داشت: سخن گفتن از آقای ارفعی به سبب عمری ممارست در زمینه تخصصی این استاد کار سختی است. وی الفبای ایران باستان را می خواند و پرده از اسراری برمی دارد که برای همه ما مهمست.
رئیس موزه ملی ایران اظهار داشت: او از اولین پژوهشگران در زمینه تاریخ باستان است که من به سبب گرایش قبل از تاریخی، شانس بودن در محضر این استاد در روزهای دانشجویی را نداشتم.
نوکنده اظهار داشت: متاسفانه تا سال ها درک و دریافتی درباره اهمیت تخصص وی وجود نداشت. اما استاد ارفعی بعنوان چهره ای ساعی و فرهیخته با همه این کج فهمی ها در هر فرصتی از کوشش دست نکشید.
وی گفت: وی در ساماندهی کتیبه های موزه ملی ایران نقش به سزایی داشته و بیش از ۵ هزار اثر را به سامان رسانده است.
رئیس موزه ملی ایران با اشاره به همکاری عبدالمجید ارفعی در خوانش الواح گلی تخت جمشید در موسسه دیرینه شناسی شیکاگو اشاره نمود و اظهار داشت: تا کنون به همت ایشان ۲ هزار و ۲۶ قلم از این گل نوشته ها به ایران بازگشته است.
دکتر ارفعی دانش، فروتنی و عشق به این کار را برای همه ما به ودیعه گذاشته اند. قطع به یقین نام ایشان آذین بخش تاریخ و فرهنگ ایران زمین است.


فهم هویت امروزمان را مرهون تلاش دکتر ارفعی هستیم
حضرت محمد(ص) در روز فتح مکه فرمودند «امروز روز رحمت و بخشش است.» مردم ایران بنا بر این اسلام را خوب پذیرفتند. ایرانیها موحد بودند و با این اندیشه ها آشنا بودندحجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ادامه این مراسم اظهار داشت: روزگار ما روزگار دشواری است. بغیر از مسائل مختلف؛ گرد و غبار و آلودگی هوا، این فضا را ناامیدکننده تر کرده است.
وی افزود: اتفاقاً چنین روزگاری وقت گفتن از نام عزیزانی چون آقای ارفعی است تا بواسطه شناخت مفاخرمان آسمان هم به ما مهر کند و بجای غبار باران رحمت بر ما ببارد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، اظهار داشت: در برگزاری پنجمین آئین از «تماشای خورشید» در مقام نکوداشت نیستیم. ما همه را به تماشای این خورشیدها فرا میخوانیم.
وی گفت: ما قسمتی از تاریخ پر افتخار این روزگار را مدیون شما هستیم. شما سخن های نغزی در گفتگو با میخ های سخنگو را برای ما روایت کردید. یکی از سخن های نغز که شما روایت کردید، آئین فتح و پیروزی کوروش بزرگ است.
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو اظهار داشت: جهان امروز نیازمند است که از کوروش این اخلاق فتح و پیروزی را یاد بگیرند.
ایوبی با اشاره به فتح مکه توسط پیامبر اسلام(ص) اظهار داشت: حضرت محمد(ص) در روز فتح مکه فرمودند «امروز روز رحمت و بخشش است.» مردم ایران بنا بر این اسلام را خوب پذیرفتند. ایرانیها موحد بودند و با این اندیشه ها آشنا بودند.
وی در آخر گفت: شما «ذوالقرنین» را برای ما رمزگشایی کردید و ما فهم این هویت را مرهون تلاش شما هستیم. ما امروز به ایرانی بودنمان بیش از همیشه افتخار می نماییم.
در ادمه مراسم کلیپی تحت عنوان «فرزند ایران» درباره زندگی این فرهیخته حوزه تاریخ باستان پخش گردید که افرادی چون ژاله آموزگار، سیدمحمد بهشتی و سیداحمد محیط طباطبایی درباره جایگاه عبدالمجید ارفعی سخن گفتند.


دکتر ارفعی پژوهشگر راستین حالا و آینده است
اگر ما زبان شکرین پارسی را گرامی می داریم و ارج می نهیم، آن زبان های خاموش را ارج نهاده ایم. زبان های کهن به نیاکان می مانند. زبان پارسی به نواده. هر نواده بهره هایی از نیاکان خود دارندمیرجلال الدین کزازی بعنوان دیگر سخنران این مراسم اظهار داشت: ما امروزگردهم آمدیم تا یکی از فرزندان برومند این سرزمین را گرامی بداریم. مردی که مرد باستان است. داستان باستان را برای ما باز می گوید. دکتر ارفعی گنج است. گنجی گرانمایه و کم مانند و نازش خیز.
وی افزود: من مرد چاپلوسی نیستم. هیچ گاه سخنی بر زبان من به پاس خوشایند دیگری نرفته است. میخواهم برای شما روشن بدارم که چرا این مرد مِهین گنج است.
این استاد زبان و ادبیات فارسی اظهار داشت: پاره ای از زبان ها زبان های خاموش و مرده هستند. این زبان ها خاموشند برای اینکه در روزگار ما کسی آنها را به کار نمی گیرد وگوینده ای ندارند.
کزازی اظهار داشت: اما در دیدی دیگر این زبان های خاموش می توانند زنده ترین و تپنده ترین زبان ها باشند. حتی زندگی و تپندگی شان بیش از زبان های زنده اند. این زبان ها شالوده زنده زبان ها را می ریزند. اگر ما زبان شکرین پارسی را گرامی می داریم و ارج می نهیم، آن زبان های خاموش را ارج نهاده ایم. زبان های کهن به نیاکان می مانند. زبان پارسی به نواده. هر نواده بهره هایی از نیاکان خود دارند.
وی در آخر اشاره کرد: کسی که در باستان ایران می پژوهشد، پژوهشگر راستین حالا و آینده ایران است. زبان پارسی پیوندهای تنگ وناگزیر با زبان های باستانی ایران دارد. دریغ بزرگآن است که ما در این سالیان به این زبانها خیلی کم می پردازیم وآماج بی مهری ما شده اند.
وی در آخر به مرگ برادرش میرکمال الدین کزازی که یکی از پژوهشگران در زمینه زبان های تاریخی بود اشاره نمود و درگشت اورا تسلیت گفت.
تاباندن نور بر بخش تاریکی از تاریخ ایران باستان
دکتر ارفعی گامی بزرگ برای آشنایی با تاریخ فرهنگ و تمدن ایران در سپیده دم تاریخ تمدن بشری پدید آورد. ایشان عرصه آگاهی های ما را گسترش داد و ما را با فرهنگ پیشینیانمان آشنا کردعلی بلوک باشی هم در ادامه این برنامه اظهار داشت: من از انسانی صحبت می کنم که همه عمر در اندیشه شناساندن هویت روز گذشته سرزمین ایران بودند تا به امروز ما هویت ببخشد.
وی افزود: من در نیمه نخست دهه ۴۰ در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران با دکتر ارفعی آشنا شدم. در آن زمان آشنایی ما با درود و بدرود آهنگین کلام ایشان همراه بود که هنوز گوش مرا نوازش می دهد.
این انسان شناس با اشاره به زادگاه ارفعی در لارستان فارس به داستان کرامات یکی از علمای این شهر اشاره نمود و اظهار داشت: امروز علامه دیگری از آن سرزمین در این روزگار برخاسته که کرامتی دیداری و ملموس دارد. کرامت ایشان تاباندن نور بر بخش تاریکی از تاریخ باستان ایران است.
وی اشاره کرد: دکتر ارفعی گامی بزرگ برای آشنایی با تاریخ فرهنگ و تمدن ایران در سپیده دم تاریخ تمدن بشری پدید آورد. ایشان عرصه آگاهی های ما را گسترش داد و ما را با فرهنگ پیشینیانمان آشنا کرد.
او با خوانش گل نوشته های تخت جمشید وضع اوضاع مالی و اداری دوره هخامنشیان را کاملاً روشن کرده است. بدین جهت بزرگترین خدمتی که دکتر ارفعی به ما کرد دریچه ای از اوضاع اقتصادی و سازمان کار در دوره هخامنشی را برای ما روشن کرده است.
سپس کلیپی از زندگی عبدالمجید ارفعی برای حاضران پخش گردید و بعد از آن حضار برای دقایقی ایستاده به تشویق این چهره فرهنگی پرداختند.
یوسف ثبوتی هم در ادامه این مراسم اظهار داشت: آشنایی من بیشتر با برادر ایشان در دانشگاه بود صنعتی شریف بود. ایشان بعنوان دانشجو و من بعنوان استاد.
وی افزود: من در طول زندگی یکی از علاقمندان به این الواح گلی بودم و گاهی آنها را مطالعه می کنم. اما فقط بعنوان یک دانش آموز مبتدی این کار را می کنم. من می دانم که کار و خدمت بسیار بزرگی به این سرزمین کردید و همین مورد کافی است برای ارج نهادن این انسان بزرگ.


یکی از محاسن دکتر ارفعی شاگردپروری است
دکتر ارفعی با کارش به ما می گوید که کوروش چه کرده است. او از سازندگی حرف می زد. کار دکتر ارفعی را بخوانید، چون دیگر دشمن کوروش نمی شوید بلکه به گذشته ایران می بالیدژاله آموزگار هم در ادامه این برنامه اظهار داشت: تقریباً من و دکتر ارفعی هم نسل هستیم. من به نسل خودمان می نازم. همه ما اینجا درس خواندیم، به خارج از ایران رفتیم و باز خوب درس خواندیم. اما همه به ایران برگشتیم و هر کسی در رشته خودش اهتمام کرد ایران را بسازد. این نهایت خوش بختی من و هم نسلان من است.
وی افزود: آقای ارفعی خیلی بیشتر از ما مشکلات را تحمل کرد. می گویند دکتر ارفعی کار بزرگی کرده است اما هیچکس به وضوح نمی داند که او چه کار کرده است. چونکه کمتر کسی برای خوانش متن او وقت می گذارد.
این اسطوره شناس اظهار داشت: دکتر ارفعی بسیار زحمت کشیده تا دیگران کار او را مطالعه کنند. اگر آمار بگیریم که چه کسانی کتاب دکتر ارفعی را خوانده اند تعداد این افراد زیاد نیست.
آموزگار اظهار داشت: دکتر ارفعی با کارش به ما می گوید که کوروش چه کرده است. او از سازندگی حرف می زد. کار دکتر ارفعی را بخوانید، چون دیگر دشمن کوروش نمی شوید بلکه به گذشته ایران می بالید.
وی گفت: نکته دیگر درباره دکتر ارفعی آنست که هیچ گاه آنچه را که داشته دریغ نکرده است. او شاگرد پرورش داده و این مهم می باشد. استادان ما دیگر جانشین ندارند و دکتر ارفعی یکی از محاسنش شاگردپروری است.
کتایون مزداپور اسطوره شناس هم متن پاسداشتی را برای این مراسم ارسال کرده بود که مجری برنامه برای حضار قسمتی از ان را قرائت کرد.
سپس با حضور حجت الله ایوبی، ژاله آموزگار، جبرئیل نوکنده، احمد محیط طباطبایی، علی بلوک باشی و یوسف ثبوتی «نشان خورشید» و «نشان ایکوم» به عبدالمجید ارفعی اهدا شد.
بزرگداشت من نه! امروز روز بزرگداشت همه اساتیدی است که به من آموختند
من گرهی از نقش قالی فرهنگ ایران زمین هستم و این نقش قالی است که زیبا استعبدالمجید ارفعی بعد از دریافت این نشان ها از همه حضار سپاسگزاری کرد وگفت: امروز نه بزرگداشت من، بلکه بزرگداشت استادانی است که به من آموختند تا امروز من اینجا باشم.
وی افزود: من از دکتر پرویز ناتل خانلری که مرا به این کار تشویق کرد، از دکتر حسن علوی که اگر چشمان من را عمل نمی کرد، من به دبیرستان هم نمی رسیدم. از دکتر فرزانگان، دکتر صف آرا که زندگی را با ابتلای سخت به کرونا، به من بازگرداندند.
وی در آخر سخنانش اظهار داشت: من گرهی از نقش قالی فرهنگ ایران زمین هستم و این نقش قالی است که زیبا است.
علی اصغر کیهانی رییس مرکز توسعه و نوآوری یونسکو سکه ای را به عبدالمجید ارفعی هدیه کردند. آقای بازرگان از اهالی روستای عِوض هم هدیه ای را به عبدالمجید ارفعی تقدیم کرد.
وی اظهار داشت: ما افتخار داشتیم که موزه مردم شناسی شهر ما به دست ایشان راه اندازی شد و شهر ما به وجود چنین نازنینی افتخار می کند.

1401/03/08
14:46:42
5.0 / 5
785
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , زمین , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری