مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید:

دست سرباز هخامنشی تخت جمشید به پیكره اصلی پیوند خورد

دست سرباز هخامنشی تخت جمشید به پیكره اصلی پیوند خورد

به گزارش تور و گردشگری مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از نصب قطعه ای از دست یك سرباز هخامنشی، بعد از گذشت چند دهه در محل پیكره اصلی خود اطلاع داد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، حمید فدایی، اظهار نمود: با فراهم آوردن امکان حفاظت بهتر از این نقش برجسته، از راه طراحی و نصب حفاظ شیشه ای در مقابل جداره های تاریخی درگاه مورد اشاره، امکان نصب مجدد قطعه سنگی جداشده در مکان خود فراهم گردید.
وی افزود: پیکر این نیزه دار هخامنشی نقش برجسته بر دیوار درگاه کاخ ملکه که امروزه یکی از ورودی های موزه تخت جمشید قرار دارد، از دهه چهل خورشیدی از محل خود جدا شده بود و برای سال های متمادی در گنجینه موزه تخت جمشید نگهداری می شد.
فدایی بیان نمود: این عملیات که با پاک سازی سطوح تزئینی درگاه ورودی همراه بود توسط واحد حفاظت و مرمت تخت جمشید و با همکاری و نظارت مدیریت موزه تخت جمشید به انجام رسید.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید افزود: همینطور نصب شیشه های محافظ در مقابل درگاه ورودی مذکور، شرایط حفاظت بهتر در بلند مدت را از این نقوش برجسته، تأمین خواهد نمود.
مسئول موزه مجموعه جهانی تخت جمشید هم اظهار داشت: پیش از نصب شیشه های حفاظتی در درگاه های ورودی و خروجی موزه هم نقوش برجسته به صورت تخصصی توسط گروه حفاظت و مرمت تخت جمشید، پاک سازی شد.
کرامت بردبار اضافه کرد: موزه تخت جمشید با دارا بودن بیشتر از چندین هزار شیء از دوران قبل از تاریخ، تاریخی و اسلامی که بیشتر از ۲۰۰ عدد از این تعداد شیء در معرض نمایش قرار دارد، بعنوان یکی از قدیمی ترین موزه های کشور، هر ساله مورد بازدید تعداد زیادی از توریستهای خارجی و داخلی قرار می گیرد که الان به علت رعایت دستورالعمل های مربوط به پروتکل بهداشتی ستاد مبارزه و جلوگیری از بیماری کرونا به صورت موقت تعطیل می باشد.

1399/05/02
22:14:30
5.0 / 5
2176
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , توریست , كاخ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری