در نشست ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر؛

ستاد ویژه برای کاروان های زیارتی تشکیل شد

ستاد ویژه برای کاروان های زیارتی تشکیل شد

تور و گردشگری: دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر بر لزوم اطلاع رسانی به مردم در امتداد آزادسازی سواحل تاکید و از تشکیل ستاد ویژه برای کاروان های زیارتی به مقصد مرقد امام راحل آگاهی داد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، پنجاه ویکمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با حضور مصطفی فاطمی دبیر ستاد و دیگر اعضا در جهت هماهنگی برای تعطیلات پیش رو و برنامه ریزی تعطیلات تابستان امروز شنبه ۷ خردادماه ۱۴۰۱ در سالن خلیج فارس معاونت گردشگری برگزار گردید.
فاطمی در ابتدا به ضرورت تشکیل متناوب و ماهیانه جلسات ستاد و تقویم سالانه که بر طبق آن جلسات برگزار می شود، اشاره نمود و اظهار داشت: طی تعطیلات نوروز و عید فطر اقدامات خوبی از طرف دستگاههای عضو و استانها انجام شد. در بعضی استانها که با مشکلاتی از قبیل کمبود مواد غذایی، اسکان و حجم ترافیکی مواجهه بودم به سرعت اقدامات لازم در جهت رفع آن ها صورت گرفت.
او همین طور به مشکلات پیش آمده در شهر کاشان در تعطیلات عید فطر اشاره نمود و اظهار داشت: با تشکیل جلسه و تدابیر انجام شده از طرف فرمانداری همین طور تاکید وزارت کشور موضوع به سرعت مورد بررسی قرار گرفت و گزارش مناسبی در جهت رفع مسائل ارائه شد.
دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر بر بررسی و پیش بینی مشکلات قبل از تعطیلات تصریح کرد و اضافه کرد: هم اکنون ضریب اشغال تخت ها و رزروها همین طور فروش بلیت ها به بیشتر از ۸۰ درصد رسیده است و با عنایت به کاروان های زیارتی به مقصد حرم مطهر پیک بالایی را در تعطیلات پیش رو پیش بینی می نماییم.
فاطمی ضمن اشاره به هماهنگی ها انجام شده برای کاروان های زیارتی خاطرنشان کرد: بیشترین هماهنگی بوسیله استان تهران انجام می شود و ستاد ویژه ای نیز در این خصوص تشکیل شده است. اصفهان و قم هم درگیر این سفرهای کاروانی خواهند بود.
او همین طور به شلوغی شهرهای شمالی استان اصفهان به ویژه کاشان اشاره و بر ضرورت نظارت بیشتر و انجام پیش بینی های لازم تاکید نمود.
مازندران و گیلان از دیگر استانهای پرمسافر یاد شده فاطمی در این جلسه بود و اظهار داشت: با عنایت به آزادسازی دریا وسعت کار این دو استان بیشتر شده است. با عنایت به افزایش حجم تردد مسافران کنار دریاها و این که اطلاعی از سواحل آزاد شده ندارند، لازم است هماهنگی لازم با جمعیت هلال احمر و اورژانس استان صورت گیرد و اطلاع رسانی به مردم صورت گیرد که با کم ترین لطمه روبرو شویم. همین طور هماهنگی لازم با دستگاههای مرتبط در جهت رعایت موازین فرهنگی و اسلامی در سواحل صورت گیرد.
او با تکیه بر اطلاع رسانی در مورد سواحل، خاطرنشان کرد: همه نقاط ایمن نیست و مردم از این مورد اطلاع ندارند. پیش بینی کردیم با مشکل جدی در این خصوص مواجه شویم، در این خصوص ستاد اجرائی استانها هماهنگی لازم را با فرمانداری ها انجام دهند.
دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ضمن اشاره به محدودیت بوجود آمده برای ورود تورهای دارای مجوز به دو استان مازندران و گیلان اظهار داشت: موضوع بررسی و در صورت نیاز به پیگیری از طرف دستگاههای بالاتر اطلاع رسانی شود.
او ضمن اشاره به تشدید نظارت ها بر اماکن توزیع غذا و رستوران ها در صورت اخطار بهداشتی همین طور لزوم تامین آب شرب در شهرهای پرمسافر تاکید نمود.
تشدید نظارت ها و بازدید ویژه از رستوران ها، تهیه ارزاق و اطلاع رسانی تردد ماشین ها در ورودی شهرها، اطلاع رسانی برای تعطیلی اماکن گردشگری و موزه ها در تعطیلات ۱۴ خرداد ماه، مدیریت و اسکان استانها از مواردی بود که دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر بر آنها تاکید فاطمی کرد.
او همین طور به همکاری و تعامل آموزش و پرورش و صداوسیمای مراکز استانی در جهت توزیع مکانی و زمانی سفر در تعطیلات گذشته همین طور هماهنگی با کمیته اربعین برای برنامه ریزی سفرهای اربعین اشاره نمود.
فاطمی به تدوین تقویم رویدادهای گردشگری اشاره نمود و اضافه کرد: تقویم رویدادهای گردشگری درحال تدوین است و در اختیار تمامی آژانس ها گذاشته می شود.
دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی رویدادها و جشنواره های استان هایی که کم تر مسافر دارند مورد تاکید است.
دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در تعطیلات پیش رو از استانهای گیلان، مازندران، اردبیل، کردستان، همدان، کرمانشاه، شهرهای شمالی اصفهان و خراسان رضوی بعنوان استانهای درگیر و استانهای قزوین، زنجان، سمنان، قم و اصفهان بعنوان استانهای در راه درگیر نام برد.
فاطمی در مورد کویر مرنجاب بیان نمود: این مورد در کمیسیون امنیت کویر درحال رسیدگی است. کانون جهان گردی و اتومبیل رانی از جانب ما برای پیگیری موضوع انتخاب شده است. همین طور شیوه دستورالعمل خودرو های آفرود در کویر و کوهستان درحال تدوین و نهایی شدن است.
او همین طور بر تشدید نظارت ها در مناطق آزاد به ویژه کیش تاکید نمود.
فعلاً برنامه ای برای محدودیت تردد نداریم
در ادامه عین الله جهانی معاون اجتماعی پلیس راهور فراجا بیان نمود: پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا حداکثر تا ۲۴ ساعت آینده طرح ترافیکی خودرا در زمینه عملیات ترافیکی صادر و بوسیله صدا و سیما اطلاع رسانی می کند.
او اضافه کرد: بر طبق هماهنگی های انجام شده تمام اتوبوس هایی که به مقصد مرقد امام به استان می آیند در راه رفت و برگشت اسکورت می شوند.
جهانی اولویت برنامه های ترافیکی را با مراسم ارتحال امام عنوان نمود و اضافه کرد: سفرهای ضروری را در کنار این مراسم بزرگ می بینیم. هم اکنون محدودیت تردد نداریم و در صورت لزوم برای تخلیه بار ترافیکی مبادرت به یک طرفه کردن محوری خاص می نماییم و مسافران به اطلاعیه های استانی و ملی توجه نمایند.
همکاری دستگاه ها برای استقرار آمبولانس ها در اماکن پرازدحام
علی شریفان مدیر کنترل فنی سازمان اورژانس کشور به پیش بینی تدابیر ویژه برای مراسم ارتحال امام اشاره نمود.
تشدید نظارت های بهداشتی، افزایش ظرفیت امکانات بیمارستانی، استقرار اورژانس در نقاط پرتردد، همکاری لازم سازمان ها درباب استقرار آمبولانس ها و اماکن گردشگری پرازدحام، اطلاع رسانی بموقع سازمان هواشناسی برای ریزگردها، تدبیر برای تامین آب شرب در تورها و دستورالعمل ها لازم برای طبخ غذا از نکات مورد تاکید شریفان بود.
نماینده راه آهن نیز اظهار داشت: از اول خردادماه بر اساس فروش صد درصدی کل قطارهای مسافری انجام شده است. ضریب اشغال هم اکنون بالای ۸۰ درصد است. تلاشمان این است که خدمات ویژه ای با کم ترین قیمت ارائه دهیم. در پیش فروش تیرماه با عنایت به افزایش شدید تقاضای سفر سهمیه و ظرفیت فروش اینترنتی را برای سهولت بیشتر مردم افزایش داده ایم.
تعداد امدادگران به ۱۵۰۰ نفر رسید
امید شریفی مدیر روابط عمومی کانون جهان گردی و اتومبیل رانی درباره ساملنه سفر ۰۹۶۲۸ اظهار داشت: این سامانه بصورت ۲۴ ساعته در سه شیفت در جهت اطلاع رسانی فعال است. در نوروز صد هزار تماس و در ۶۹ هزار تماس پاسخ داده شده است.
او خاطرنشان کرد: توسعه سامانه برای توریستهای خارجی را در دستور کار داریم که زبان انگلیسی و عربی اضافه شود. در زمینه امدادخودرو نیز با افزایش ۵۰۰ امداگر ظرفیت امدادگران به هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است.
صادق ضیائیان رییس مرکز ملی پیش بینی سازمان هواشناسی بیان نمود: پیش بینی ها را از یک هفته قبل صادر و به مراجع درخواست کننده ارسال کرده ایم. وزش باد شدید روز جمعه در محوراستان های یزد، سیستان و بلوچستان و سمنان و استانهای مرکزی پیش بینی می شود.
او اضافه کرد: در نقاطی که شن های روان دارند امکان دارد با مشکل مواجه شوند. در هفته جاری آلودگی هوا به اندازه هفته گذشته که سبب تعطیلی گسترده شود، نخواهیم داشت.
صداوسیما یار کمکی اعضای ستاد
عباس فاطمی رییس مرکز سیمای استانهای صداوسیما بیان نمود: برای اطلاع رسانی تلاش و خدمات تمامی اعضای ستاد آمادگی داریم در قالب خبری و گزارشی پوشش دهیم. در معاونت امور استانها راه اندازی کارگروهی برای تولیداتی با هدف سفر بهتر پیش بینی کرده ایم.
او خاطرنشان کرد: تلاشمان این است بعنوان یار کمکی در کنار اعضای ستاد باشیم.
حجت الله غلامعلی نماینده وزارت کشور بیان نمود: در دو تعطیلات گذشته هماهنگی خوبی صورت گرفت و تذکرات لازم داده شد. در عید فطر حضور پنج برابری مسافران به کاشان اتفاق ویژه ای بود.
او تعطیلات تابستان را به علت تقارن با اربعین ویژه دانست و بر برنامه ریزی و توجه ویژه برای زیرساخت های شهری مقاصد جدید گردشگری مثل کردستان تاکید نمود.
غلامعلی همین طور درباره سواحل اظهار داشت: با عنایت به سند سامان دهی سواحل تکالیف دستگاه ها مشخص است و برهمان مبنا عمل خواهد شد. اگر نیاز به برگزاری جلسه ای و یا ابلاغیه صورت خواهد گرفت.
احمد احمدی سازمان امداد و نجات هلال احمر بیان نمود: پنجاه تیم عملیاتی در مراسم ارتحال امام و تمام محورها در خدمت زوار است، ۵۷۰ پایگاه آماده باش هستند و ۸۰ پایگاه موقت دایر است.
او اضافه کرد: برای طرح ملی تابستان و جانمایی پست های موقت با دستگاههای مرتبط هماهنگی لازم در حال انجام می باشد.
سازمان هواپیمایی کشور گرانی ۶۰۰ هزار تومانی بلیت هواپیما را پیگیری کند
نماینده سازمان پشتیبانی از مصرف کننده با اشاره به اینکه برای تامین ارزاق مشکلی وجود ندارد، اضافه کرد: نظارت ها تشدید شده است و طرح های ویژه در شهرهای مسافرپذیر در حال اجرا می باشد. همین طور از روز گذشته ۶۰۰ هزار تومان بلیط هواپیما افزوده شده است و سازمان هواپیمایی باید این مورد را مدیریت کند.
او اضافه کرد: برای تامین نان نیز مشکلی وجود ندارد و سهمیه نانوایی ها افزوده شده است. وزارت کشور و فرمانداری ها نیز پیش بینی لازم را می کنند.
پژمان میرعدلی از سازمان راهداری حمل و نقل جاده ای بیان نمود: امسال پس از چند سال مراسم ارتحال باشکوه و جامع تر انجام می شود و پیش بینی می نماییم استقبال بالایی صورت گیرد. بخش نامه ای را به ادارات کل استانی اعلام نموده ایم و با تشکلات گردشگری استانها برنامه ریزی هایی انجام داده ایم.
او ضمن اشاره به این که نظارت مضاعف انجام می شود، اضافه کرد: حداکثر توان ناوگان را به خدمت می گیریم. همین طور اکیپ های راهداری را به کار گرفته ایم. صاحبان و سرمایه گذاران مجامع خدمات رفاهی با رویکرد اسکان زوار را داشته باشند.
تجهیز ۲ هزار و ۵۰۰ واحد آموزشی برای اسکان فرهنگیان
ابولفضل کفایتی نماینده وزارت آموزش و پرورش بیان نمود: در شهرستان های استان تهران واحدهای آموزشی در کهریزک و شهر ری برای ارائه خدمات اسکان به زوار در نظر گرفته شده است.
او اضافه کرد: بیش از دو هزار و ۵۰۰ واحد آموزشی برای اسکان فرهنگیان تجهیز می شود. همین طور ۴۰۵ مرکزی که خدمات می دهند، ۵۰ پردیس دانشگاه فرهنگی و ۳۰۰ اردوگاه در روزهای تابستان خدمات ارائه می دهند.
برنامه ریزی راهیان نور برای اردوهای ارزان قیمت
نماینده راهیان نور نیز ضمن اشاره به کاروان راهیان نور در ۱۱ استان کشور بیان نمود: در مورد طرح سلامت دریا در استانهای شمالی آمادگی همکاری کامل برای تامین امنیت و سلامت را داریم. اردوهای غرب و شمال غرب از اردیبهشت کلید خورده و تا دپایان تابستان ادامه دارد. برای اردوهای سیاحتی و زیارتی مشهد نیز برنامه ریزی برای پایگاه ها انجام شده است.
او اضافه کرد: برای توزیع سفر در قالب خدمات اردویی ارزانقیمت و ارائه خدمات در استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، ایلام و کرمانشاه درحال برنامه ریزی هستیم.
حجت السلام جواد حیرانی از ستاد اقامه نماز بیان نمود: مکاتبات برای فضاهای اقامه نماز با دستگاههای مرتبط انجام شده است. این لطمه شناسی توسط کارگروه های استانی انجام شده و پیگیری ها هنوز منتج به نتیجه نشده است. برای ایام پیش رو و حجم مسافران به ویژه در تهران و قم عموماً مشکل را داریم.
او اضافه کرد: نیروها برای نظارت بطور آمادگی دارند. باید بوسیله مجتمع خدماتی بین راهی صورت گیرد.
مرتضی نوروزی از سازمان بنادر و دریانوردی به جابجایی ۶.۵ میلیون نفر مسافر توسط شناورها در تعطیلات گذشته اشاره نمود و اضافه کرد: اتصال به سامانه ایران من برای قیمت گذاری بلیت ها در جهت بهبود وضعیت شناورها انجام شده است. همین طور اقداماتی ذا برای ایام پیک انجام داده ایم. ۱۲۰۰ نیروی عملیاتی در پایانه ها ارائه خدمات می دهند.
او اضافه کرد: انجام بازرسی های فنی و ایمنی برای کنترل و ارتقای ایمنی شناورها با کمک سایر دستگاه ها برای سفرهای تابستانی بدون خطردر حال انجام است.
مدیریت تورهای آفرود به کویر مرنجاب
ایمان هادی مسئول واحد طبیعت گردی سازمان حفاظت محیط زیست به تردد آفرودها در منطقه کویر مرنجاب و مشکلات بوجود آمده کرد و اظهار داشت: این منطقه حفاظت شده است و با وجود جلساتی که داشتیم هماهنگی برای مدیریت تردد تورها به این منطقه انجام نشده است.
محمد فرزاد میرزایی از سازمان مناطق آزاد نیز به ارائه تورها و پکیج های گردشگری ارزانقیمت در مناطق آزاد اشاره نمود و اضافه کرد: در کنار بحث سفر بر شیوه زندگی تاکید داریم. همین طور ارائه پکیج های متنوع و ارزانقیمت همکاری دستگاه ها را می طلبد.


منبع:

1401/03/09
14:17:52
5.0 / 5
905
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری