موزه های میراث فرهنگی شهرستان های استان اردبیل تعطیل هستند

موزه های میراث فرهنگی شهرستان های استان اردبیل تعطیل هستند

به گزارش تور و گردشگری ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل اظهار داشت: به جز موزه شیخ صفی در اردبیل سایرموزه های میراث فرهنگی این استان در شهرستان ها به سبب عدم تامین نیروهای حفاظتی تعطیل شده اند.


نادر فلاحی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام نمود: هم اکنون به استثنای موزه میراث فرهنگی شهراردبیل سایر موزه های میراث فرهنگی شهرستان های مختلف استان به سبب مشکل تامین نیروی حفاظتی تعطیل وفعالیت آنها از مدت ها پیش متوقف است.
وی با اعلان اینکه قبل از این نیروی حفاظتی موزه های استان از طرف نیروی انتظامی تامین می شد، اظهار نمود: با توقف کار تامین سرباز و نیروی حفاظتی موزه های میراث فرهنگی شهرستان های مختلف استان از محل سربازان و نیروهای حفاظتی نیروی انتظامی اکنون علاوه بر موزه میراث فرهنگی شهر خلخال موزهای نیر و نمین هم تعطیل هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل یادآورشد: موزه میراث فرهنگی شهر خلخال تا زمان رفع اشکال تامین نیروی حفاظتی همچنان تعطیلست واشیای به امانت گرفته شده آن در مرکز استان و در محلی امن نگهداری خواهد شد.
فلاحی یادآورشد: قبل از این بارها مشکل تعطیلی ناشی از تامین نیروی حفاظتی موزه های دیرینه شناسی و میراث فرهنگی شهرستان های مختلف استان با مسئولین ذی ربط کشوری طرح شده است.
وی اظهار داشت: باتوجه به سطح حفاظتی پایین سایر موزها همچون موزه های مردم شناسی، موزه مفاخر دینی و یا موزه صنایع دستی تنها در صورت تبدیل موزه میراث فرهنگی خلخال به سایر موزه ها این محل باز شده و در معرض دید مردم قرار خواهد گرفت.
مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل یادآورشد: علاوه بر راه حل اول یاد شده در صورت تامین دو نفر نیروی انسانی برای صیانت از موزه میراث فرهنگی خلخال از طرف شهرداری این شهر، تعطیلی و توقف فعالیت موزه شهر خلخال به طور موقت و تا زمان تامین نیروی انسانی و حفاظتی دائمی برطرف خواهد شد.
فلاحی یادآورشد: در شورای بین المللی موزه ها که در گرامیداشت روز جهانی موزه تشکیل شد، موزه های استان اردبیل شامل وابسته و غیر وابسته در ۱۲ شاخص رتبه اول را از طرف ایران ایکوم به خود اختصاص دادند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل اظهار داشت: استان اردبیل به خاطر پیشینه غنی و تاریخی خود دارای موزه های گوناگون است که همچون آنها می توان موزه چینی خانه بقعه شیخ صفی، موزه سنگ و کتابخانه تخصصی بقعه شیخ صفی، موزه مفاخر دینی، موزه مردم شناسی، موزه صنایع دستی، موزه تاریخ طبیعی در شهر اردبیل و موزه صارم السلطنه شهر نمین، موزه دیرینه شناسی شهر نیر، موزه دیرینه شناسی شهر خلخال و موزه دیرینه شناسی مشگین شهر را نام برد.
فلاحی اظهار نمود: هم اکنون ۱۵ باب موزه در این استان وجود دارد که ۹ مورد از آنها زیر پوشش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این استان بوده و پنج مورد هم وابسته به ارگان ها و نهادهای دیگر است. ضمن این که یک باب واقع در شهرستان مشگین شهر به بخش خصوصی متعلق می باشد.


منبع:

1401/03/16
21:41:36
5.0 / 5
696
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , فرهنگ , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری