معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی:

صنایع دستی به بازخوانی در حوزه کسب و کار نیاز دارد

صنایع دستی به بازخوانی در حوزه کسب و کار نیاز دارد

به گزارش تور و گردشگری معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: صنایع دستی و هنرهای سنتی نیاز به یک بازخوانی معنایی در حوزه کسب و کار دارد، سیاستگذاری ها در حوزه صنایع دستی باید به نقشه راه و عملیات تبدیل گردد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نشست قائم مقام وزیر میراث فرهنگی و معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با مدیران کل و معاونان صنایع دستی استان ها به شکل ویدئو کنفرانس روز شنبه - ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ - در سالن فجر این وزارت خانه برگزار شد.
مریم جلالی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی در این جلسه اظهار داشت: نامگذاری هایی مثل هفته صنایع دستی بهانه ای برای همگرایی است. صنایع دستی و هنرهای سنتی نیاز به یک بازخوانی معنایی در حوزه کسب و کار دارد. مقرر است بر مبنای اهداف تعریف شده از جانب وزیر در حوزه مردمی سازی و رونق اقتصادی، زنجیره ارزش صنایع دستی را ارتقا ببخشیم.
وی اضافه کرد: برنامه ما بازخوانی مثبت شناسایی نقاط قوت و ضعف، خلق محصول، تا مصرف آن و مطالعات بازار و شناسایی نیاز مخاطب و... هر مولفه و کلیدواژه ای که در حوزه معیشت در رابطه با صنایع دستی است. این کلیدواژه ها سه زمینه تحولی را مبنا قرار داده است. تحول در محتوا، که می تواند شامل محصول و معنا و مصداق باشد. این مفاهیم باید در اتاق های فکر استانهای مختلف بررسی شود و با ارزش ها و فرهنگ آنها مطابقت داده شود تا ما به یک شبکه واحد از موضوعات حوزه صنایع دستی برسیم. بدین سان حرکات ما بر مبنای آن نظام مساله محور پیش می رود.
معاون صنایع دستی کشور اظهار داشت: رویکرد تحولی دوم ما به این صورت است که بتوانیم ارتباطات سازمانی خودمان را سامان دهی نماییم، نهادهای هم عرض را شناسایی نماییم و زاویه دید دستگاه ها، نهادها و ذی نفعان را مطابق با عزت و منزلت صنایع دستی و هنرهای سنتی تغییر دهیم.


جلالی افزود: سومین زمینه تحولی این است که بتوانیم تحولی در سازوکار صنایع دستی ایجاد نماییم. ما می دانیم که همه دوستان در سرتاسر کشور و اداره کل ها با انسدادهای سازوکاری و قوانین دست وپا گیر مواجهند. موانعی که انجام برخی از امور را برای آنها سخت می کند. این انسدادها در حوزه نیروی انسانی، حوزه مجوزها و رویه های قانونی و... وجود دارد که با احصا و نگاه کارشناسان در ادارات کل استانی میتوان یک شبکه مویرگی از ستاد به صف و کوچک ترین روستاها و بازارچه های صنایع دستی و میز تولیدکننده صنایع فرهنگی ایجاد کرد.
وی عنوان کرد: سیاستگذاری ها در ستاد باید به نقشه راه و راهبرد و در پایان به عملیات تبدیل گردد. فعالیتهای ما زیاد است، اما باید یک مغناطیس ایجاد نماییم تا بتوانیم فرایند طرح ریزی ها را بشکلی متوازن به عملیات متصل نماییم.
معاون صنایع دستی کشور خاطرنشان کرد: با تجربه کارشناسان، علاقه مندان و دلدادگان این حوزه و کسانی که تجربه عملی و علمی دارند بتوانیم این فرایند اتصال خط مشی به برنامه و برنامه به عملیات را تبیین نماییم. همینطور باید ببینیم اگر انسدادی وجود دارد به سرعت آنرا رفع نماییم و یک صدمه شناسی داشته باشیم تا در صحنه، مسائل را رفع نماییم، که لازمه آن ایجاد نظام مسائل در عرصه صنایع دستی است.
وی اظهار داشت: باید سه وجه مخاطبان و مشتریان، از یک سو، کارشناسان و متخصصان از طرفی و سیاست گذاران را مد نظر قرار بدهیم و در خلق زنجیره ارزش از شناسایی تا مصرف و کسب درآمد یک سلسله مراتب را در نظر داشته باشیم.
جلالی تصریح کرد: نقدها و پیشنهادها را به چشم مثبت نگاه می نماییم و از آنها به بهترین شکل استفاده خواهیم کرد تا حوزه صنایع دستی را ارتقا ببخشیم.
معاون صنایع دستی کشور اضافه کرد: چشم تولیدکنندگان و فعالان عرصه اقتصادی به ماست تا بتوانیم صنایع دستی را در حوزه اقتصاد و فرهنگ اعتلا ببخشیم. پیوند بین فرهنگ و اقتصاد همیشه سخت بوده است، این وظیفه ماست که این دو حوزه را به هم پیوند بدهیم و اقتصاد را بر مبنای اقتضائات هر استان فرهنگ بنیان و هویت بنیان نماییم.
وی خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک به استان ها سفر می کنم و به سراغ فعالان صنایع دستی در هر استان می روم چون تنوع بسیار بالاست. در آینده نزدیک نظام مسائل صنایع دستی استان ها را تجمیع خواهم کرد.

1401/03/22
10:10:01
5.0 / 5
722
تگهای خبر: تخصص , دستگاه , زمین , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری