قائم مقام وزیر میراث فرهنگی:

سند تحول صنایع دستی بر پایه تغییر، تحول، توسعه و فناوری تدوین می شود

سند تحول صنایع دستی بر پایه تغییر، تحول، توسعه و فناوری تدوین می شود

به گزارش تور و گردشگری قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: سند تحول صنایع دستی باید بر پایه ۴ اصل تغییر، تحول، توسعه و فناوری تدوین شود.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت میراث فرهنگی، نشست علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور و معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با مدیران کل و معاونان صنایع دستی استان ها به شکل ویدئو کنفرانس امروز شنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد.
دارابی در این جلسه ضمن تبریک میلاد امام رضا (ع) و هفته صنایع دستی اظهار داشت: معتقدم ۱۴ اصل و ستون اصلی باید بعنوان بایسته ها و خط مشی های کلی در حوزه صنایع دستی مورد توجه، بحث و گفتگو قرار بگیرد تا شاهد دوره پر رونقی در این عرصه باشیم. همینطور در آستانه دو اتفاق بزرگ در کشور هستیم، نخست اسناد بالادستی که درحال نگارش است و سیاست ها و احکامی که در برنامه توسعه هفتم باید جا نمایی شود، این فرصت مناسبی برای صنایع دستی و هنرهای سنتی به حساب می آید. در ستاد تحول وزارت خانه و برنامه های راهبردی، مطالعاتی را انجام دادیم که نظرات استان ها و ستاد می تواند به تحقق این مورد کمک نماید.
وی اضافه کرد: همینطور باید سند تحول صنایع دستی بر پایه ۴ اصل تغییر، تحول، توسعه و فناوری که در برنامه مدیریتی مهندس ضرغامی اعلام شده است، تدوین شود، این ۴ اصل بعنوان پارادایم حاکم بر برنامه های وزارت خانه است که هر معاونتی باید بر این اساس سند تحول خود و چشم انداز برنامه پنج ساله را تعریف کند. حالا فرصت مناسبی است تا با تضارب آرا این اصول مهم و راهبردی تدوین و در اولویت قرار بگیرد.
لزوم اهتمام بایسته درعملی کردن مسائل مشاغل خانگی
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی اضافه کرد: اهتمام بایسته در عملی کردن مسائل مشاغل خانگی باید در دستور کار قرار گیرد، صنایع دستی یکی از حوزه های پیش رو در حذف مجوزها بوده و این روند همچنان ادامه خواهد داشت، خانم جلالی باید مدیر پروژه ای برای این کار در نظر بگیرد تا آموزش ها و نظارت های میدانی به خوبی صورت گیرد. صنایع دستی در خط مقدم این تمرکززدایی بوده و باید مورد توجه قرار بگیرد.
دارابی همینطور ضمن اشاره به اهمیت بازارچه های صنایع دستی خاطرنشان کرد: این بازارچه ها با کمترین امکانات کار می کنند، این صنعت با کمترین امکانات قابلیت سرمایه گذاری دارد و باعث ایجاد امید در جامعه می َشود. راه اندازی بازارچه های صنایع دستی بخصوص در نقاط مرزی باید در دستور کار قرار بگیرد، این بازارچه ها به مثابه دیپلماسی عمومی است و می تواند پیام صلح و دوستی را به کشورها منتقل کند.
وی در بخشی از سخنانش به مبحث اختصاص فضای بخشی از بوستان ها و فضای عمومی شهر برای فروش صنایع دستی اشاره و تصریح کرد: بزودی در این حوزه تفاهمنامه ای با شهرداری امضا خواهد شد.
معاون میراث فرهنگی کشور همینطور به حضور موثر در جشنواره ها و نمایشگاه ها اشاره نمود و در اینباره اظهار داشت: تقویم این کار باید در ستاد و استان ها مشخص شود تا بتوانیم با اقتدار و برنامه ریزی خوب حضور پیدا نماییم.
برنامه ریزی برای جام جهانی در بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
وی افزود: عرضه صنایع دستی مشمول تحریم نیست و بدین منظور برای جام جهانی در بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برنامه ریزی کردیم. در حوزه صنایع دستی کار آسان است، کمیته ای در این حوزه تشکیل گردد تا در این بازه باقی مانده برنامه ریزی های لازم را انجام دهد. صادرات صنایع دستی به مثابه دیپلماسی عمومی است. همینطور در دولت پیگیر هستیم تا به تمام میهمانان خارجی صنایع دستی هدیه داده شود که یکی از بایسته های کاربردی کردن صنایع دستی است، همینطور برای انجام این کار باید موضوع هایی همچون انتخاب کالا و بسته بندی مورد توجه قرار بگیرد.
نهضت بزرگی باید برای آموزش در سطح کشور راه اندازی شود
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمود: آموزش زیربنای توسعه است، نهضت بزرگی باید برای آموزش در سطح کشور راه اندازی شود تا انتقال تجربه صورت گیرد، سن خیلی از هنرمندان بالا رفته و آنها نگران آموزش هستند. باید هنر نقد کردن وصول مطالبات و تسهیلات بانکی را داشته باشیم، در این حوزه تلاشهای زیادی کردیم تا بتوانیم از این تسهیلات استفاده نماییم.
دارابی با اشاره به اینکه باید ستادی برای معرفی، شناسایی و تبلیغ صنایع دستی تشکیل گردد، خاطرنشان کرد: امیدواریم لایحه شرح وظایف وزارت خانه که به دولت عرضه شده و مقرر است در مجلس تصویب شود راهنمایی برای انجام فعالیت ها باشد. ساختار راهنماست و می تواند به توسعه کمی و کیفی فعالیت ها کمک نماید. باید برای انجام کارها در وزارت خانه پیوست فرهنگی مشخص شود.
باید ارتباط گسترده با سازمان های مردم نهاد و تشکل ها داشته باشیم
قائم مقاو وزیر میراث فرهنگی بیان نمود: باید ارتباط گسترده با سازمان های مردم نهاد و تشکل ها داشته باشیم، بدون مردم هیچ هستیم. ساختار اداری کشور فربه است و انحصار آن در بخش دولتی است، در حوزه صنایع دستی کمتر شاهد این مورد هستیم. حیات صنایع دستی با تشکل ها و سازمان های مردم نهاد شکل می گیرد که باید در سیاستگذاری و برنامه ریزی ها به آن دقت کنیم.
باید جهت استفاده از ظرفیت های بزرگی که در کشور وجود دارد، برنامه ریزی کنیم
معاون میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: باید جهت استفاده از ظرفیت های بزرگی که در کشور وجود دارد، برنامه ریزی نماییم. باید برای تحقق این مورد به سراغ دستگاه ها و شرکتهای دانش بنیان برویم. با هم افزایی، هماهنگی و انسجام درون سازمانی در ستاد و استان ها یک واحد خادمان میراث فرهنگی و صنایع دستی باشیم.


منبع:

1401/03/23
09:19:22
5.0 / 5
806
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری