رویکردها و اهداف اداره کل موزه ها تشریح شد

رویکردها و اهداف اداره کل موزه ها تشریح شد

تور و گردشگری: مدیرکل امور موزه های کشور رویکردها و اهداف این اداره کل را تشریح نمود و پرهیز از کمیت گرایی و تمرکز بر کیفیت را اصلی ترین رویکرد این اداره کل دانست.



به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، مرتضی ادیب زاده مدیرکل موزه های کشور در صفحه مجازی خود رویکردها و اهداف این اداره کل را شرح داد و نوشت: آثار و مواد فرهنگی تاریخی نه فقط نمود کالبدی بلکه ترجمان اندیشه و شیوه زیست فرهنگی انسان هستند و نهاد موزه از این منظر بیش از هر چیز جایگاه ای برای اندیشه و هویت انسان در یک پروسه تکوینی است. امروزه نهاد موزه با نگاهی فرازمانی سوای پرداختن به نمودهای عینی زندگی انسان می تواند با تمرکز بر اندیشه نقشی جریان ساز و بسیار پررنگ تر از گذشته داشته باشد.
با علم به این موضوع، اداره کل موزه ها ضمن درک اهمیت مسئولیت خود، نگاهی کیفیت محور، تحول آفرین و اندیشه مبنا را اتخاذ نموده است و با این رویکرد، هدایت، حمایت و راهبری تخصصی بیش از ۷۹۰ موزه را در سرتاسر کشور بعنوان متولی اصلی نهاد موزه، بر عهده دارد.
نکته اول: پرهیز از کمیت گرایی و تمرکز بر کیفیت، اصلی ترین رویکرد اداره کل موزه ها است که سر لوحه تمامی ماموریت ها، راهبردها و اقدامات درباب خدمات ارائه شده در موزه های کشور خواهد بود.
نکته دوم: اداره کل موزه ها از تمامی کوشش های مبتنی بر دانش و اندیشه در جهت ارتقا سطح کیفی موزه های کشور استقبال خواهد نمود و در این خصوص پذیرای نگاه اندیشمندان، پژوهشگران و متخصصان در زمینه موزه و اموال منقول فرهنگی- تاریخی خواهد بود.
نکته سوم: نظر به نقش هویتی موزه، «گسترش دیپلماسی موزه ای» با هدف همراهی با جریان جهانی موزه ها و نیز معرفی و ارائه تصویری شایسته و در شأن جایگاه فرهنگی کشور در سطح جهانی همچون با اهمیت ترین اهداف اداره کل موزه هاست.
نکته چهارم: تعهد و التزام به اجرای کلیه مواد قانونی در حفظ و صیانت از آثار و اموال منقول فرهنگی تاریخی کشور، از وظایف ذاتی و حیاتی اداره کل موزه ها است و در این راه با قاطعیت تمام گام بر می داریم.
نکته پنجم: احیا و بازیابی نقش آموزشی و پژوهشی موزه از دیگر مصادیق نگاه کیفی به موزه داری است که از اهم اهداف اداره کل موزه ها است.
نکته ششم: تخصص گرایی در مدیریت موزه ها و آموزش نیروی انسانی متخصص و همین طور اصلاح ساختار، تامین نیروی جوان و پویای موزه ها از دیگر اهداف کاری اداره کل موزه ها است که در این حوزه اقدامات مهمی در حال انجام می باشد.

1401/04/07
23:16:19
5.0 / 5
711
تگهای خبر: آموزش , بازی , تاریخی , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری