آخر کار اولین اجلاس جهانی جوانان در گردشگری

آخر کار اولین اجلاس جهانی جوانان در گردشگری

به گزارش تور و گردشگری اولین اجلاس جهانی جوانان با هدف توانمندسازی جوانان در حوزه گردشگری در ایتالیا پایان یافت.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، اولین اجلاس جهانی جوانان در گردشگری (Global Youth Tourism Summit - GYTS) از ششم تا دوازدهم تیرماه در سورنتوی ایتالیا برگزار گردید. این اجلاس یک پلت فرم جدید است که توسط سازمان جهانی گردشگری با هدف توانمندسازی جوانان برای مشارکت فعال در فرآیندهای تصمیم گیری در بخش گردشگری بوجود آمده است.
۱۲۰ شرکت کننده از ۵۷ کشور در سنین بین ۱۲ تا ۱۸ سال در این اجلاس شرکت کردند و بنا به تصمیم و معرفی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران، تارا قهرمانی، نوازنده برتر سنتور و محمدحسین روهنده، از فعالان منتخب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، به نمایندگی از کشورمان در این رویداد حضور داشتند. در این اجلاس انواع فعالیتهای تعاملی مانند وبینار، کارگاه آموزشی، میزگرد، کلاس آموزشی، جلسات عمومی، فعالیتهای فرهنگی و ورزشی و شبیه سازی مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) همچون فعالیتهایی بودند که برای آشنایی شرکت کنندگان با جنبه های مختلف گردشگری مسئولانه و پایدار ترتیب داده شده بود.
این اجلاس با تصویب «فراخوان سورنتو» به پایان رسید. این فراخوان که چشم اندازی جسورانه و پیشگامانه برای مشارکت فعال جوانان در راه اندازی و رشد گردشگری بعنوان ستون توسعه پایدار و فراگیر دارد، در جلسه ای که مجمع عمومی UNWTO را شبیه سازی می کرد و با موافقت تمام جوانان شرکت کننده، به تصویب رسید. محتوای این فراخوان بر مبنای جلساتی شکل گرفت که طی آن شرکت کنندگان جوان در مورد بعضی از مسائل کلیدی پیش روی گردشگری، همچون نوآوری و دیجیتالی شدن، آلودگی پلاستیک ها و ارتباط رو به رشد ورزش، فرهنگ و خوراک برای مقاصد، آموزش دیدند و تبادل نظر کردند. این سند از به رسمیت شناختن صدای جوانان در سیاستگذاری گردشگری فراتر رفته و بر لزوم مشارکت فعال جوانان در همه مراحل فرایند تصمیم گیری در کل بخش گردشگری تاکید می کند.
در جریان شبیه سازی مجمع عمومی UNWTO، مقاماتی چون پاپ فرانسیس، وزیر گردشگری ایتالیا، دبیر کل سازمان جهانی گردشگری، وزیر امور خارجه و همکاری بین المللی ایتالیا، وزیر سیاستگذاری جوانان ایتالیا و همینطور فرستاده سازمان ملل در امور جوانان، به صورت حضوری و یا طریق پیام های ویدئویی، مشارکت داشتند.
زوراب پولولیکاشویلی، دبیر کل سازمان جهانی گردشگری، در این نشست تصریح کرد: «اجلاس جهانی جوانان در گردشگری، یک آغاز بسیار مهم برای سازمان جهانی گردشگری و بخش گردشگری می باشد. ما از استعدادهای جوان سرتاسر دنیا حمایت می نماییم و به آنها فرصت می دهیم تا ایده های خویش را در مورد آینده گردشگری بیان کنند.»
همچنین وزیر گردشگری ایتالیا جوانان حاضر را تشویق کرد تا مسافران مسئول فردا باشند و خوش بینی خویش را برای تحقق رویاهای خود حفظ کنند. جایاتما ویکرامانایاک، فرستاده سازمان ملل در امور جوانان، هم بر اهمیت ترویج مشارکت فعال جوانان بعنوان عوامل تغییر تحول آفرین، به چالش کشیدن وضع موجود و همینطور تحقق دستور کار ۲۰۳۰، تاکید نمود.
«فراخوان سورنتو» بر سه پایه موضوعی مردم، سیاره زمین و رفاه استوار است. در مورد رکن مردم در این فراخوان، امضاءکنندگان جوان خواهان حفظ حقوق بشر، بخصوص توجه به افراد دارای معلولیت از راه استراتژی ها و سیاست های گردشگری مناسب هستند. در حوزه کره زمین، مسائل در ارتباط با پسماند غذایی، آلودگی پلاستیکی، کاهش تغییرات آب و هوا و حفظ تنوع زیستی مطرح است. در نهایت، در حوزه رفاه، تاکید بر کاهش فقر، ارتقای مهارت های دیجیتال و ایجاد فرصت های شغلی بیشتر از سوی شرکت کنندگان جوان بوده است.
در این فراخوان تاکید گردیده است تصمیم گیرندگان باید جوانان را توانمند کرده و فرصت هایی را برای ابراز نگرانی هایشان در اختیار آنها قرار دهند و در عین حال در جهت ارتقای آموزش برای اطمینان از گردشگران و متخصصان مسئول تلاش کنند. همچنین، ضمن به رسمیت شناختن اهمیت تاریخی نخستین اجلاس جهانی جوانان در گردشگری، از UNWTO خواسته شده است که این اجلاس را به صورت سالانه برگزار کند و با کشورهای عضو خود برای برگزاری رویدادهای مرتبط در سطح ملی همکاری داشته باشد.

1401/04/21
10:18:09
5.0 / 5
655
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , تخصص , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری